21.3 C
duminică, 16 iunie 2024
AcasăSpecialCFR Cluj - Manchester United, 1 - 2. FINALUL MECIULUI. CFR A...

CFR Cluj – Manchester United, 1 – 2. FINALUL MECIULUI. CFR A PIERDUT ÎN FAŢA MANCHESTER UNITED CU SCORUL 1-2

SCOR FINAL CFR – MANCHESTER UNITED 1-2 (Kapetanos 14 / Van Persie 29, 49)

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă, marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa Manchester United, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei H a Ligii Campionilor, în care formaţia engleză a obţinut victoria cu numărul 100 în principala competiţie europeană.

CFR Cluj a deschis scorul prin Kapetanos, în minutul 14, iar Manchester a întors rezultatul prin golurile marcate de Van Persie, în minutele 29 şi 49.

1-0: Sougou a pătruns în partea dreaptă, a centrat în careu şi Kapetanos a înscris cu un şut plasat de la 8 metri.

1-1: Rooney a centrat din lovitură liberă de pe partea stângă, Van Persie a reluat cu umărul, iar balonul a trecut peste Felgueiras şi a intrat în poartă.

1-2: Rooney l-a lansat în adâncime pe Van Persie şi olandezul l-a învins pe Felgueiras cu un o reluare din prima după ce iniţial se demarcase în spatele lui Rada.

Minutul 90+3  FINALUL MECIULUI

Minutul 90+1: Rada încearcă şi el un şut dar mingea zboară în afara careului

Minutul 90: Bastos era să înscrie spectaculos cu capul dar mingea este respinsă de De Gea

Minutul 74:
Încă o fază periculoasă pentru ardeleni. Evra pătrunde în careu şi îi pasează cu călcâiul lui Van Persie care se împiedică în faţa porţii

Minutul 71:
Rooney îi pasează lui Van Persie care nu reuşeşte să împingă mingea în poartă

Minutul 67: Aguirregaray îi trimite o minge în careu lui Bastos, dar acestea pierde mingea şi este aut de poartă

Minutul 64: Pressing făcut de Manchester asupra porţii lui Falgueiras dar mingea ajunge în aut

Minutul 62: CFR Cluj încearcă un atac la poarta celor de la Manchester dar apărarea englezilor este indestructibilă

Minutul 60: Schimbare la Cluj. Iese Kapetanos, intră Sasha Bjelanovic

Minutul 56: Cadu trage cu capul sub bara transversală dar portarul De Gea respinge mingea.

Minutul 55: CFR Cluj obţine un corner

Minutul 52: Centrare a lui  Mureşan în careu pentru Kapetanos. Balonul zboară peste poartă

Minutul 50: Pasă lungă pentru Hernandez în careu, dar Rada interceptează şi îi pasează lui Felgueiras

Minutul 48: GOL MANCHESTER Van Persie marchează cu stângul după o pasă de la Rooney

Minutul 46: Rooney încearcă poarta dar Rada deviază şi este corner

A ÎNCEPUT REPRIZA A 2-a

FINALUL PRIMEI REPRIZE

34% POSESIE PENTRU CFR

Minutul 45: Lovitură liberă pentru Manchester United. Rooney trage de la 29 de metri dar Felgueiras prinde balonul în braţe

Minutul 43: Rooney încearcă o lovitură cu capul din centrare dar balonul nu atinge poarta

Minutul 42: Mureşan încearcă un şut din contra-atac dar mingea trece mult după poartă

Minutul 41: Lovitură liberă pentru Manchester după un fault al lui Aguirregaray

Minutul 40: Încercare de atac a CFR-ului spulberată de apărarea Manchester

Minutul 38: Fault în atac după un corner bătut de Rooney

Minutul 34: Van Persi a scăpat din nou singur cu portarul dar Felgueiras îşi face bine treaba

Minutul 33: Sepsi încearcă o centrare la Kapetanos dar mingea zboară prea departe

Minutul 31: Hernandez şutează la poarta CFR-ului dar mingea ajunge în braţele lui Felgueiras

Minutul 28: GOL MANCHESTER – Van Persie marchează cu umărul după o centrare de la Rooney

Minutul 27: Atac al Manchester demontat de apărarea CFR Cluj

Minutul 23: Souguo este înlocuit de Lui Alberto din cauza accidentării

Minutul 22: Van Persie încearcă un şut din zona de 11 metri dar trage pe lângă poartă

Minutul 20: Sougou, lovit cu genunchiul în cap.

Minutul 20: Anderson şutează din careul CFR dar trimite mingea lângă poartă

Minutul 19: Wayne Rooney şutează pe poartă dar Felgueiras respinge şi trimite în corner

Minutul 18: Aguirregaray încearcă o pasă de gol dar trimite mingea în aut

Minutul 15: Felgueiras boxează balonul centrat de Rooney şi strică planurile celor de la Manchester United

Minutul 15:
Lovitură de colţ pentru Manchester

Minutul 14: GOOOOOOOOOOL CFR CLUJ. Sougou i-a centrat lui Kapetanos care a băgat mingea superb în poartă

Minutul 10: Anderson pătrunde în careul CFR dar şutează pe lângă poartă

Minutul 6: Sougou a încercat un şut dar mingea se izbeşte de apărarea englezilor

Minutul 5: Încercare eşuată a CFR-ului după ce o centrare a lui Camora este respinsă

Minutul 1: A început Meciul

Atât CFR Cluj cât şi Manchester United au trei puncte după prima rundă. Un nou rezultat pozitiv ar spori considerabil şansele ardelenilor de a ajunge în primăvara Ligii Campionilor.

Echipele de start:

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi – Aguirregaray, G. Mureşan – Sougou, Bastos, Camora – Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone.

Manchester United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Evans, Evra – Cleverly, Fletcher, Anderson, Rooney – Hernandez, Van Persie. Antrenor: Alex Ferguson.

Scholes, Giggs, Carrick, Valencia, Vidici şi Smalling nu vin la Cluj pentru meciul cu CFR

Manchester United vine la Cluj-Napoca pentru meciul cu CFR, din etapa a doua a grupei H a Ligii Campionilor, fără Paul Scholes, Ryan Giggs, Michael Carrick, Antonio Valencia, Nemanja Vidici, Chris Smalling şi Phil Jones, anunţă site-ul oficial al grupării engleze, potrivit Mediafax.

Paul Scholes, Ryan Giggs, Michael Carrick nu au fost incluşi în lot, în timp ce Antonio Valencia, Ashley Young, Nemanja Vidic, Chris Smalling şi Phil Jones acuză diverse probleme de sănătate.

Prime pentru ardeleni

Finanţatorul ardelenilor Arpad Paszkany a anunţat că fiecare fotbalist al CFR-ului va fi premiat cu 10.000 de euro, în cazul în care Cadu şi compania vor remiza cu United şi vor învinge Steaua, duminică (20.30 / Dolce Sport), în derby-ul etapei a 11-a a Ligii I.

Andone mizează pe atac şi pe contraatac la meciul cu Manchester United

Tehnicianul echipei CFR Cluj, Ioan Andone, a declarat luni, într-o conferinţă de presă, că speră ca la meciul cu Manchester United, din Liga Campionilor, formaţiei clujene să îi meargă bine atacul şi contraatacul, deoarece trebuie să înscrie pentru a avea şanse în faţa unei astfel de adversare.

“Este o participare mare pentru noi şi România, sper să obţinem un rezultat pozitiv în meciul în care se întâlnesc cele două echipe cu victorie în prima etapă. Mi-aş dori ca tot aceste două echipe să se califice mai departe. Manchester United, chiar dacă a venit cu un lot diferit, are destule soluţii în apărare, are jucători tineri care nu întâmplător au ajuns la acest nivel. Sper ca în meciul de mâine să ne meargă bine atacul şi contraatacul, pentru că într-un meci cu Manchester dacă nu înscrii nu ai nicio şansă. Vom avea schimbări în lot faţă de ultimul meci, nu foarte multe, şi sper să am dreptate”, a spus Andone, care a precizat că după antrenamentul din această seară va şti sigur dacă se va putea baza pe atacantul Pantelis Kapetanos pentru meciul de marţi.Andone mizează pe atac şi pe contraatac la meciul cu Manchester United

Cadu, pesimist

Căpitanul CFR Cluj Ricardo Cadu consideră că Manchester United are 90 la sută şanse de victorie în meciul cu CFR. “Nu ştiu dacă Wayne Rooney va juca mâine, a stat mult pe tuşă în ultimul timp, dar este un jucător foarte puternic şi un adversar versat. Cred că Manchester e el mai puternic adversar la nivel de LC din ce am întâlnit, iar în meciul de mâine Manchester United are 90 la sută şansă de victorie, iar noi una mică pe care trebuie să o jucăm”, a declarat Cadu.

Alex Ferguson: Voi folosi jucătorii experimentaţi

Antrenorul echipei Manchester United, Alex Ferguson, a declarat că va folosi jucătorii experimentaţi în meciul cu CFR Cluj, din etapa a II-a grupei H a Ligii Campionilor, care va fi tratat foarte serios, deoarece este o deplasare dificilă, informează The Mirror.

“Nici vorbă să jucăm cu rezervele şi tinerii la Cluj, voi folosi jucătorii experimentaţi. CFR Cluj a învins-o pe Basel în ambele meciuri din play-off şi asta arată la ce nivel sunt. De asemenea, faptul că au câştigat la Braga spune ceva. Nu este o deplasare uşoară pentru noi şi tratăm acest meci foarte serios. În acest moment ei au speranţe de calificare. Joacă acasă cu Manchester United, vor să obţină ceva din acest meci şi apoi sunt într-o postură favorabilă înaintea dublei cu Galatasaray”, a spus Ferguson.

Rooney: Meciul cu CFR Cluj este important, trebuie să evităm ce s-a întâmplat anul trecut

Atacantul echipei Manchester United, Wayne Rooney, a declarat că formaţia sa trebuie să evite surprizele neplăcute, aşa cum s-a întâmplat în ediţia trecută a Ligii Campionilor, şi tocmai de aceea meciul cu CFR Cluj este unul important.

“Liga Campionilor este complet diferită de Premier League. Dacă nu eşti în cea mai bună formă şi nu dai totul eşti pedepsit, lucru care ni s-a întâmplat în ediţia trecută. Trebuie să ne asigurăm că nu se va repeta şi în acest an, aşa că meciul de la Cluj este unul important pentru noi. Să sperăm că vom obţine victoria, care ne va pune într-o poziţie favorabilă pentru calificare. E palpitant să joci în Liga Campionilor, e o competiţie puternică, te uiţi la echipele care sunt aici şi e o mare provocare pentru toată lumea. Îmi place foarte mult să joc în Liga Campionilor”, a spus Rooney, citat de Sportinglife.

Fundaşul Patrice Evra a afirmat că în partida cu CFR Cluj echipa sa trebuie să arate că a revenit la mentalitatea de învingător, pe care a arătat-o în prima etapă cu Galatasaray Istanbul.

Meciul CFR Cluj – Manchester United, arbitrat de spaniolul Alberto Undiano Mallenco

Partida dintre echipa CFR Cluj şi formaţia engleză Manchester United, din etapa a II-a a grupei H a Ligii Campionilor, va fi condusă de o brigadă de arbitri din Spania, avându-l la centru pe Alberto Undiano Mallenco, a anunţat, duminică, site-ul oficial al UEFA.

Undiano Mallenco va fi ajutat de asistenţii Roberto Diaz Perez del Palomar şi Jesus Calvo Guadamuro şi de asistenţii suplimentari Carlos Gomez şi Javier Estrada Fernandez. Arbitru de rezervă a fost desemnat Juan Carlos Yuste Jimenez.