8 C
sâmbătă, 26 octombrie 2024
AcasăSportFotbalEURO 2024: Ungaria-Elveția 1-3. Căpitanul maghiar Dominik Szoboszlai a intrat în istorie

Ungaria – Elveția, cel de-al doilea meci al Campionatului European din Germania, s-a încheiat cu succesul elvețienilor, scor 3-1, potrivit Digi Sport 1.

Partida de pe ”Rhein Energie Stadion”, din Koln, a fost una istorică pentru Dominik Szoboszlai (23 ani), starul lui Liverpool.

Dominik Szoboszlai a scris istorie la EURO 2024

Dominik Szoboszlai a intrat în istoria EURO în partida cu Elveția. Fotbalistul a fost numit căpitan la doar 23 de ani și a stabilit un nou record: a devenit cel mai tânăr căpitan din istoria EURO, adică 64 de ani!

Dominik Szoboszlai este unul dintre cei mai importanți jucători ai naționalei Ungariei. În meciul cu Elveția a ajuns la 43 de meciuri pentru naționala maghiară, pentru care a marcat 12 goluri.

75 de milioane de euro este cota de piață a lui Dominik Szoboszlai, potrivit Transfermarkt.

Germania, victorie la scor contra Scoției, în primul meci de la EURO 2024

Germania a învins seara trecută, la Munchen, scor 5-1, echipa naţională a Scoţiei, în meciul de debut al Campionatului European de fotbal EURO 2024.

Scorul a fost deschis în minutul 10 de Florian Wirtz, care a înscris plasat şi a devenit cel mai tânăr marcator al germanilor la un turneu final european, având 21 de ani şi 42 de zile.

În minutul 19 scorul a fost majorat de Jamal Musiala, un alt jucător de 21 de ani.

În minutul 42, Porteous l-a faultat pe Gundogan şi a primit cartonaş roşu, iar arbitrul a acordat penalti.

A transformat Kai Havertz, care a stabilit scorul pauzei, 3-0 pentru Germania.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații. A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.