26.6 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăInternaționalTurismul american în declin: SUA ar putea pierde 64 de miliarde de...

Turismul american în declin: SUA ar putea pierde 64 de miliarde de dolari până la sfârșitul anului

Industria turistică americană resimte impactul politicilor președintelui Donald Trump, cu o scădere semnificativă a numărului de vizitatori internaționali. Potrivit unui raport citat de The Economic Times, SUA ar putea înregistra pierderi de până la 64 de miliarde de dolari în 2025 din cauza declinului turismului.

Publicația vorbește despre o „reacție globală” anti-Trump, determinată de măsuri precum taxele vamale, restricțiile de imigrare și politica externă controversată a administrației americane.

Firma de cercetare Tourism Economics estimează că numărul turiștilor internaționali care vor vizita SUA va scădea cu 5,1% în 2025, în contrast cu previziunile anterioare, care indicau o creștere de 8,8%.

Canada atrage turiștii care evită SUA

Una dintre principalele destinații care beneficiază de această schimbare este Canada, care preia o mare parte dintre turiștii ce aleg să ocolească Statele Unite. Conform Statistics Canada, numărul călătoriilor cu mașina din Canada către SUA a scăzut cu 23% în februarie 2025, comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent.

În plus, se estimează că numărul total al călătoriilor canadiene în SUA va fi cu 15% mai mic în acest an.

Chiar și canadienii, care tradițional reprezintă cea mai mare categorie de vizitatori străini ai SUA, își reconsideră planurile de vacanță, în parte din cauza tensiunilor comerciale dintre cele două țări și a declarațiilor controversate ale lui Trump privind posibilitatea anexării Canadei.

Scăderea vizitatorilor din Europa și impactul global

Pe lângă turiștii canadieni, și călătorii din Europa de Vest își reduc vizitele în SUA. Această regiune, care reprezintă 37% din turismul internațional către America, este afectată de tarifele comerciale impuse de administrația Trump și de alinierea recentă a SUA cu Rusia în conflictul din Ucraina, conform Tourism Economics.

Datele oficiale ale Guvernului SUA arată că numărul călătoriilor din Europa de Vest către America a scăzut cu 1% în februarie, comparativ cu anul precedent. 

Previziuni sumbre pentru turismul american

Publicația Fortune estimează că doar în acest an, SUA ar putea pierde 18 miliarde de dolari din turism, o tendință care ar putea continua și în anii următori dacă măsurile restrictive și politicile externe ale administrației Trump rămân neschimbate.

Cu o scădere a interesului global pentru călătoriile în SUA, experții atrag atenția că redresarea industriei turistice ar putea dura ani de zile, afectând economia americană pe termen lung.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Transparența salarială avansează lent pe piața muncii. Doar 40% dintre joburile listate afișează salariul

La două săptămâni de la intrarea în vigoare a normelor privind transparența salarială, aproximativ 40% dintre locurile de muncă disponibile pe platforma eJobs includ...

Kelemen Hunor: La consultările de la Cotroceni au fost prezentate două propuneri de premier

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că, în cadrul consultărilor de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern, au fost prezentate două...

Virajul spre extrema dreaptă al centrului-stângii europene

În Slovenia, Mișcarea Libertății de centru-stânga a lui Robert Golob a câștigat realegerea în martie 2026 după introducerea așa-numitei legi Šutar, care permite intrarea...
Ultima oră
Pe aceeași temă