Liderul PNL și premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, susținut de un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele șase luni, după ce Guvernul Veștea nu a obținut votul de învestitură al Parlamentului.
Ilie Bolojan a transmis, printr-o postare pe Facebook, că PNL este pregătit să contribuie la depășirea actualului blocaj politic și susține formarea unui executiv minoritar. Potrivit acestuia, soluția propusă de liberali trebuie să fie una „corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”.
„Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni. PNL este pregătit să contribuie la o soluție”, a afirmat liderul liberal.
Bolojan a subliniat că România are nevoie, în regim de urgență, de un guvern cu puteri depline, construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice. El a criticat negocierile politice netransparente și a susținut că acestea nu pot genera soluții stabile pe termen lung.
„Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista”, a argumentat președintele PNL în mesajul publicat pe rețeaua de socializare.
Guvernul Veștea a fost respins luni seară de Parlament, iar procedura de desemnare a unui nou premier trebuie reluată. În acest context, președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că social-democrații nu vor susține un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. Totodată, PNL a anunțat că delegația care va participa la consultările de la Palatul Cotroceni este formată din Ilie Bolojan, Dan Motreanu, Robert Sighiartău, Mircea Abrudean și Gabriel Andronache.