27.1 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSportFotbalFCSB pregătește un transfer de 1,5 milioane de euro! MM Stoica explică...

FCSB pregătește un transfer de 1,5 milioane de euro! MM Stoica explică blocajul din atac

Mihai Stoica a anunțat că FCSB este dispusă să investească o sumă importantă pentru un atacant, însă totul depinde de situația lui Denis Drăguș.

FCSB continuă să caute întăriri pentru noul sezon, iar compartimentul ofensiv reprezintă una dintre prioritățile conducerii clubului.

Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație al campioanei României, a dezvăluit că formația roș-albastră are pe listă un atacant din străinătate pentru care este pregătită să plătească aproximativ 1,5 milioane de euro.

Totuși, oficialul a explicat că mutarea este influențată de interesul lui Gigi Becali pentru Denis Drăguș, atacantul aflat sub contract cu Trabzonspor.

În prezent, FCSB îi are în lot pentru poziția de vârf pe Daniel Bîrligea și David Miculescu, iar aducerea simultană a doi atacanți importanți ar ridica semne de întrebare în privința timpului de joc.

MM Stoica a explicat că există deja o variantă concretă pentru postul de atacant central, însă decizia finală nu a fost luată.

„Se vor face transferuri, sper să fie totul în regulă. Ce să spun? Am un atacant, Gigi a spus că putem să dăm oricât, costă peste un milion de euro. Am încredere că poate să facă diferența la noi, dar în același timp Gigi vrea neapărat să-l aducă pe Drăguș.”

Oficialul campioanei consideră că o investiție atât de mare trebuie analizată atent, mai ales în contextul concurenței existente în lot.

„Eu, dacă știu că Gigi vrea să-l aducă pe Drăguș, avându-l pe Bîrligea, dacă vine, mai e normal, jucând unul din trei, să dau un milion și jumătate pe un jucător și salariu foarte mare? E foarte ușor să spui că nu ne facem treaba, dar e posibil să nu fie în regulă.”

FCSB mai caută și alte întăriri

Pe lângă un atacant central, conducerea clubului intenționează să mai aducă și alți jucători în perioada de mercato.

Mihai Stoica a precizat că lista de transferuri include și un atacant lateral, precum și mai mulți mijlocași.

„Vom mai aduce un atacant lateral, mijlocași, perioada de transferuri se închide în septembrie. E posibil să începem să pierdem, e posibil pe Auda să-i scoatem cu echipa pe care o avem acum”, a declarat oficialul la emisiunea „Fotbal Show” de la Prima Sport.

La reunirea lotului, FCSB s-a prezentat cu următorii jucători:

Portari: Matei Popa, Mihai Udrea, Rareș Andrei.

Fundași: Valentin Crețu, Ronny Labonne, Andre Duarte, Joyskim Dawa, Andrei Dăncuș, Risto Radunovici, Alexandru Pantea, Ricardo Pădurariu.

Mijlocași: Mihai Lixandru, Ofri Arad, Juri Cisotti, Mihai Toma, David Popa, Octavian Popescu, Dennis Politic.

Atacanți: Alexandru Stoian, Daniel Bîrligea, David Avram.

Perioada de transferuri rămâne deschisă până în luna septembrie, iar conducerea campioanei României are în continuare timp pentru a definitiva mutările considerate necesare înaintea obiectivelor din noul sezon.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Scumpiri cu până la 15% pe litoral după încheierea programului „Litoralul pentru Toți”

Vacanța de vară a început oficial, iar stațiunile de pe litoralul românesc încep să atragă tot mai mulți turiști.Cu toate acestea, gradul de ocupare...

George Simion: „La cum s-a comportat Nicușos Dan până acum, trebuie suspendat”

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni seară că președintele Nicușor Dan ar trebui suspendat din funcție, invocând modul în care șeful statului și-a...

O nouă disciplină opțională pentru liceeni. Ministerul Educației introduce „Ora de GIS”

Elevii de liceu vor putea studia o nouă disciplină opțională, după ce Ministerul Educației și Cercetării a aprobat și a publicat în Monitorul Oficial...
Ultima oră
Pe aceeași temă