27.1 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăPoliticăGeorge Simion: „La cum s-a comportat Nicușos Dan până acum, trebuie suspendat”

George Simion: „La cum s-a comportat Nicușos Dan până acum, trebuie suspendat”

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni seară că președintele Nicușor Dan ar trebui suspendat din funcție, invocând modul în care șeful statului și-a exercitat mandatul până în prezent.

Declarația a fost făcută după întâlnirea pe care liderul AUR a avut-o cu premierul desemnat Adrian Veștea, în contextul crizei politice generate de eșecul învestirii noului guvern.

„La cum s-a comportat până acum Nicuşor Dan, trebuie suspendat. Noi avem 90 de voturi, nu sunt suficiente. Vom merge mai departe cu procesul suspendării, dacă nu revenim la democraţie, la votul poporului, la respect pentru toate formaţiunile politice, pentru tot electoratul. Societatea românească nu mai poate fi dezbinată, vrem să fim un factor de dialog, vrem să fim un factor de echilibru”, a afirmat Simion.

AUR anunță că va continua demersurile politice

Liderul formațiunii a recunoscut că AUR nu dispune în prezent de numărul necesar de voturi pentru declanșarea cu succes a procedurii de suspendare, însă a precizat că partidul va continua să promoveze această inițiativă dacă actuala situație politică persistă.

Potrivit lui Simion, România are nevoie de stabilitate și de măsuri concrete pentru depășirea crizei politice.

„Noi am prezentat soluţiile şi vom vorbi în continuare despre soluţii, şi de la tribuna Parlamentului”, a declarat președintele AUR.

Reacție privind relația dintre Nicușor Dan și Adrian Veștea

Întrebat de jurnaliști dacă președintele Nicușor Dan a fost informat despre întâlnirea dintre el și Adrian Veștea, George Simion a evitat să ofere un răspuns direct.

„Nu ştiu ce ştia Nicuşor Dan, nu ştiu ce i s-a adus la cunoştinţă sau nu, departe de mine. Cred că domnul cu care stătea la masă la Bruxelles ştie mai bine ce ştie şi ce nu ştie, ce a fost informat şi nu a fost informat”, a spus liderul AUR.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Bolojan și Grindeanu, reacții după ce Guvernul Veștea n-a trecut de Parlament. Ce planuri au liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament. Liderul liberal a...

Messi a mai doborât un record mondial! Răspunsul care i-a surprins pe jurnaliști

Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale și a oferit o reacție neașteptată după victoria Argentinei cu Austria.Lionel Messi...

Vameșii reiau protestele. Sindicaliștii cer salarii diferențiate și compensații pentru riscuri

Sindicatul Național Finanțe Publice (SindFISC) organizează marți o nouă acțiune de protest în fața sediului Autorității Vamale Române (AVR), în cadrul unei serii de...
Ultima oră
Pe aceeași temă