FOTO Suporteri români au ars un steag al Ungariei şi s-au întors cu spatele în timpul imnului, la începutul meciului de la Cluj

de Mihai Diac , 05 septembrie 2017 - stire actualizata la ora 23:31, 05 septembrie 2017

Suporteri ai echipei naţionale a României au dat foc unui  steag al Ungariei pe platoul din faţa Sălii Polivalente Cluj-Napoca şi s-au întors cu spatele în timpul intonării imnului Ungariei, la începutul partidei de marți dintre cele două naţionale de la EuroBasket 2017, informează Mediafax.

Meciul s-a jucat în cadrul Grupei C a Campionatului European de Baschet, EuroBasket 2017.

Focul a fost stins de către jandarmi.

Purtătorul de cuvânt al Grupării de Jandarmi Mobilă Cluj, Marius Ardelean, a declarat că nu a fost identificată persoana care a dat foc steagului Ungariei.

Grupul de suporteri, format în majoritate din membri ai galeriilor sportive ale clubului „U” Cluj, a participat la meci, iar în momentul intonării imnului Ungariei, aceştia s-au întors cu spatele la terenul de joc.

În momentul intonării imnului României, un grup de suporteri ai Ungariei s-a întors, la rândul lor, cu spatele la teren, iar câţiva au făcut gesturi obscene.

Pe parcursul jocului, grupul de suporteri români a scandat „Ţinutul Secuiesc, pământ românesc” şi a cântat „Treceţi batalioane române Carpaţii”, iar suporterii maghiari au scandat „Ria, Ria, Hungaria”.

Meciul de baschet a fost câștigat de Ungaria cu scorul de 80-71. În ultimul meci al Grupei C, joi, România va întâlni Muntenegrul.

Comentarii

  • Julius-Viorel Jancu

    06 septembrie 2017 17:30

    Culmea ! Si eu am avut de-aface cu unguri care sau purtat foarte frumos si corect fata de mine !? Am fost la militarie, unde nu am vrut sa fiu si am fost batut de caporal ! Erau unguri cu mine acolo care au vazut aceasta ! Din acel moment eram cei mai buni prieteni si cind primeau pachet de acasa numai pe mine ma invitau sa maninc cu ei - au vazut cum caporalul ma batea dar nu numai pe mine si pe alti soldati ! La militarie unde am fost am jurat sa plec definitiv din acea tara unde esti pur si simplu batut, la scoala de profesori si la militarie de caporal !

    raspunde comentariului
  • Maceasa

    06 septembrie 2017 15:27

    Pe hunguri i-am salvat odata de bolsevism .Se pare ca au ramas cu sechele de cand i-am bolsevizat.

    raspunde comentariului
  • Marcello M Kazan

    06 septembrie 2017 4:37

    Si ce-i cu asta ???... Stie cineva de cite ori Steagul Romaniei a fost ars in Ungaria ???... Isi mai aduce aminte cineva ca la meciul Ferencvaros vs CSM Bucuresti suporterii unguri au aruncat cu un borcan cu PIShAT in portarul lui CSM ???... Bineinteles, ca ungurii au spus ca de fapt au aruncat cu BERE ?!?!?... Eram in autobuzul turistilor romani prin Budapesta iar la o intersectie un ungurs si-a bagat tot ce putea si a facut tot felul de scene OBSCENE la lumea din autobuz... Era usor sa realizeze ca sintem romani pentru ca autobuzul avea numar de Romania... Sa fie clar aceasta natie de HUNI ne urasc in asa fel incit daca ar putea ne-ar minca de vii... Uneori stau si ma intreb cum e posibil ca cineva sa poata trai cu atita ura... Daca se-ntimpla sa treci prin Odorheiul Secuiesc, e bine sa-ti iei un dictionar Romano - Maghiar cu tine pentru ca altfel NU maninci... NISTE NENOROCITI SHOVINI CARE NU VOR SA TRAIASCA SI SA CONVIETUIASCA CU ROMANII pentru ca daca si-ar vedea de treaba si nu ar mai URLA cit ii tine gura ca Romania le-a luat Transilvania, ar fi acceptati de romani fara nici o problema... Si exemple sint destule cu unguri traind foarte bine printre romani, DESI N-AM AUZIT CA VREUN ROMAN SA POATA CONVIETUI IN MIJLOCUL UNGURILOR DACA NU VORBESTE UNGURESTE... Tara in care treaim se chiama totusi ROMANIA !!!...

    raspunde comentariului
    • pandele

      06 septembrie 2017 7:32

      esti exact ca acei unguri shovini...nu poti intelege decat logica conflictului, care-i avantajeaza pe incultzi si agramatzi...

      raspunde comentariului
  • Marcello M Kazan

    06 septembrie 2017 4:37

    Si ce-i cu asta ???... Stie cineva de cite ori Steagul Romaniei a fost ars in Ungaria ???... Isi mai aduce aminte cineva ca la meciul Ferencvaros vs CSM Bucuresti suporterii unguri au aruncat cu un borcan cu PIShAT in portarul lui CSM ???... Bineinteles, ca ungurii au spus ca de fapt au aruncat cu BERE ?!?!?... Eram in autobuzul turistilor romani prin Budapesta iar la o intersectie un ungurs si-a bagat tot ce putea si a facut tot felul de scene OBSCENE la lumea din autobuz... Era usor sa realizeze ca sintem romani pentru ca autobuzul avea numar de Romania... Sa fie clar aceasta natie de HUNI ne urasc in asa fel incit daca ar putea ne-ar minca de vii... Uneori stau si ma intreb cum e posibil ca cineva sa poata trai cu atita ura... Daca se-ntimpla sa treci prin Odorheiul Secuiesc, e bine sa-ti iei un dictionar Romano - Maghiar cu tine pentru ca altfel NU maninci... NISTE NENOROCITI SHOVINI CARE NU VOR SA TRAIASCA SI SA CONVIETUIASCA CU ROMANII pentru ca daca si-ar vedea de treaba si nu ar mai URLA cit ii tine gura ca Romania le-a luat Transilvania, ar fi acceptati de romani fara nici o problema... Si exemple sint destule cu unguri traind foarte bine printre romani, DESI N-AM AUZIT CA VREUN ROMAN SA POATA CONVIETUI IN MIJLOCUL UNGURILOR DACA NU VORBESTE UNGURESTE... Tara in care treaim se chiama totusi ROMANIA !!!...

    raspunde comentariului
    • valeanu

      15 septembrie 2017 22:47

      Vad ca maninci ....., si albitrii mecilui si observatorul federatiei internationala a constatat ca a fost bere! Nu esti patriot, ci nationalist, cu ura mare!

      raspunde comentariului
  • Nu credeam ca exista romani atat de prosti.)

    06 septembrie 2017 4:28
  • eugen raduca