LIVE VIDEO Dragnea și Tudose s-au înțeles după trei ore de ședință: Decizia remanierii se va lua joi în CEx

de Mihai Diac , 10 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 20:50, 10 octombrie 2017
LIVE VIDEO Dragnea și Tudose s-au înțeles după trei ore de ședință: Decizia remanierii se va lua joi în CEx

UPDATE 18.00: Tudose l-a coniționat pe Dragnea să accepte remanierilor propuse de el, altfel a amenințat că își va da demisia, potrivit unor surse citate de Digi24. De asemenea, Tudose ar fi "amenințat" că, dacă va fi cazul, va pleca cu tot Guvernul. 

Tudose nu i-a cerut lui Liviu Dragnea să demisioneze din funcția de preva pleca cu tot guvernulședinte al PSD, dar s-a discutat despre relația dintre partid și Guvern, spun sursele PSD.

Premierul i-ar fi spus lui Dragnea că Guvernul este politic, dar e nevoie de independență de decizie. Membrii Executivului se vor consulta în continuare cu partidul, dar atunci când consideră că nu trebuie să-și asume răspunderea pe anumite proiecte trebuie să fie lăsați să facă acest lucru.

Premierul a prezentat o listă cu patru miniștri care trebuie să plece din Guvern. Este vorba despre vicepremierul Sevil Shhaideh, ministrul pentru fonduri europene, Rovana Plumb, ministrul pentru relaţia cu Parlamentul, Viorel Ilie, și ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.

Primii trei au probleme în justiție. Premierul a spus că au existat nemulțumiri de la Bruxelles, iar în aceste condiții acești miniștri trebuie să plece din Guvern. În ceea ce-l privește pe Răzvan Cuc, premierul nu este mulțumit de activitatea acestuia.


 

UPDATE 16.05: Ședința la care au participat Liviu Dragnea și Mihai Tudose s-a încheiat. la ieșire, șeful PSD a declarat că  a avut loc o întâlnire "bună și lămuritoare. Prmeierul ne-a prezentat câteva măsuri necesare. A fost o discuție nestaturară. Ne-a prezentat câteva măsuri ce trebuie luate pentru a nu fi probleme în implementarea programului de guvernare. Argumentele prezentate azi, dacă vor fi prezentate și în CEX, vor fi luate. Am discutat și despre proiectul de buget. Vestea bună e că bugetul pe anul viitor e unul bun", a declarat șeful PSD, după întâlnirea cu Mihai Tudose.

”Dicuția a fost lungă, nu doar în 2. S-a hotărât ca decizia finală să fie luată în CEX, joi, după-amiază. Raporturile dintre guvern și partid, trebuie clarificată implicarea partidului, am stabilit lista cu remaniabili”, a spus și premierul Tudose.

UPDATE 14.30: Niculae Bădălău îi ia apărarea lui Mihai Tudose, spunând că este unul dintre cei buni premieri pe care i-a avut România. 

”Domnul premier are un program de guvernare și acolo unde are nevoie improspătează ministerele. Va urma o remaniere. Nimeni nu s-a născut ministru. E normal pe domeniile sensibile să aibă discuții cu domnul președinte. Nu-i reproșează nimic lui Liviu Dragnea. Dacă sunt antipatii sau simpatii personale, nu interesează pe nimeni. Nu relațiile personale contează aici, ci relațiile profesionale. Presiunea este mare, pentru că populația are așteptări”, a declarat președintele executiv al PSD, Niculae Bădălău. 



13.30: Premierul Mihai Tudose a ajuns la întâlnirea cu pesediștii.

Liviu Dragnea a anunțat că există "intenții de remaniere" în Guvern, care vor fi discutate, după ziua de marți, în Comitetul Executiv Național al PSD, pe care l-a convocat joi.

”Din partea mea, este la fel ca la inceput, ca atunci cand l-am propus. De sustinere. Din cate stiu eu nu este o criza in partid, am vorbit cu aproapte toti colegii", a spus Liviu Dragnea.  


Citește toate declarațiile șefului PSD aici: VIDEO Liviu Dragnea: Vreau să continuăm cu actualul premier


Conducerea PSD se reunește marţi de la ora 13:30, la sediul central al partidului din Bulevardul Kiseleff, într-o şedinţă informală în care se vor discuta o eventuală remaniere de Guvern precum și situația aparent tensionată dintre Liviu Dragnea şi Mihai Tudose.

Imediat după această întâlnire în grup va avea loc o întâlnire între Liviu Dragnea și Mihai Tudose. 

 

Cei trei membri ai Guvernului care ar putea fi înlocuiți sunt Sevil Shhaideh (vicepremier), Rovana Plumb (ministru delegat pentru Fonduri Europene) și Viorel Ilie (ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul), a declarat premierul Mihai Tudose, la Realitatea TV. 

Premierul a spus că miniștrii pasibili de remaniere creează "probleme şi le nivel de percepţie publică şi la nivel de Comisie Europeană".

În plus, ar mai fi vizați de remaniere încă doi membri ai Guvernului. Deși nemenționat explicit, unul dintre aceștia ar putea fi Liviu Pop, ministrul Educației.

În cadrul ședințelor săptămânale de Guvern, premierul Tudose i-a apostrofat, în repetate rânduri pe Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor, pe Liviu Pop, ministrul Educației, Florian Bodog, ministrul Sănătății și pe Petre Daea, ministrul Agriculturii. Ultimele două "ținte" ale șefului Executivului au fost Pop și Cuc. 

De asemenea, reamintim că miniştrii cu probleme penale sunt Sevil Shhaideh, Rovana Plumb, Viorel Ilie şi Lia Olguţa Vasilescu.


Cei patru social-democrați care i-au cerut lui Mihai Tudose să nu demisioneze din funcția de șef al Guvernului sunt Niculae Bădălău, Marian Neacșu, Marcel Ciolacu și Paul Stănescu, susțin surse PSD. Astfel, luni, Tudose s-ar fi întâlnit la sediul Guvernului cu preşedintele executiv al PSD, Niculae Bădălău, secretarul general al PSD, Marian Neacşu, vicepremierul Marcel Ciolacu şi liderul PSD Olt, Paul Stănescu.

Amintim că ministrul Dezvoltării, Sevil Shhaideh, este urmărită penal pentru abuz în serviciu, iar deputata Rovana Plumb, ministrul delegat pentru Fonduri Europene, este acuzată de complicitate la abuz în serviciu de către procurorii anticorupție, iar DNA a cerut aviz pentru urmărirea sa penală, în dosarul Belina. 

Sevil Shhaideh este acuzată de procurorii anticoruție că, în perioada în care era consilier de stat în Ministerul Dezvoltării Regionale, împreună cu alte patru persoane - o directoare din cadrul MDRAP și trei angajate din cadrul Biroului de Cadastru Alexandria și Teleorman, s-a ocupat de trecerea unei părți din Insula Belina și a brațului Pavel din proprietatea statului în proprietatea județelui Teleorman și administrarea Consiliului Județean Teleorman, pentru ca apoi să fie închiriate ilegal unei firme private.

Comentarii

  • Luta Roxana

    10 octombrie 2017 23:32

    "OFERTA ORGANIZAȚIONALĂ PENTRU TOȚI APLICĂ ACUM"Căutați investiții și împrumuturi personale? Nu căutați mai mult pentru că sunteți în locul potrivit pentru soluțiile dvs. de împrumut aici! Doamna Helen Wilson, un împrumut de împrumut a cărui societate de împrumut oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și la un preț accesibil de 2. Vă rugăm să ne contactați astăzi pentru împrumutul dvs. prin e-mail la helenwilson719gmail.comMulțumesc.

    raspunde comentariului
  • CEX

    10 octombrie 2017 23:22

    La CEX propunerile de remaniere vor fi respinse! Pesedimea strunita va ridica ambele maini, pentru a-i salva pe cei patru ministri remaniabili, iar Tudose isi va inghiti limba si va accepta "votul". Totul este o mascarada. Vor sa le iasa iar sondajele de 120 procente, ca,deh, sunt minunati, sunt efectivi, sunt binefacerea natiei!

    raspunde comentariului
  • Camila Rodela

    10 octombrie 2017 21:40

    Buna ziua, prietenii mei sunt Camila Rodela si sunt din Michigan, United State. Sunt aici pentru a depune marturie despre lucrarile bune ale lui DR.OGAGA ??KUNTA în via?a mea. So?ul meu ?i cu mine am fost casatori?i timp de 27 de ani cu doi copii. acum doi ani totul a ajuns la capat. Am vrut so?ul meu înapoi ?i l-am rugat, dar nu a ascultat niciodata, a?a ca am dat peste câteva marturii despre aceasta vrajitoare particulara. Unii oameni au marturisit ca le-a adus înapoi pe iubitul lor Ex, unii au marturisit ca restaureaza uterul ?i vindecând cancerul ?i alte boli, unii marturisind ca poate vraji pentru a opri divor?ul ?i vraja pentru a ob?ine o slujba bine platita. Este uimitor, am dat peste o marturie speciala, era despre o femeie numita Vera, ea a marturisit despre modul în care a adus înapoi iubitul ei Ex ?i, la sfâr?itul marturiei sale, ?i-a scapat e-mailul. Dupa ce am citit toate acestea, am decis sa-i încerce. L-am contactat prin e-mail ?i mi-a explicat problema mea. ?i mi-a spus ce trebuie sa fac, am facut-o ?i so?ul meu sa întors la mine. Ne-am rezolvat problemele ?i am fost ?i mai ferici?i decât oricând. Esti un om talentat ?i nu voi opri publicarea lui pentru ca e un om minunat. Daca ave?i vreo problema ?i sunte?i în cautarea unei vraji adevarate ?i autentice, Încearca-l oricând, este raspunsul la problemele tale. Pute?i sa-l contacta?i prin e-mail ogagakuntagmail.com ?i sa va rezolva?i problemele ca mine. El poate rezolva urmatoarele probleme ?i multe altele.1 DACA VREA?I EX-BACK2 VREA?I SA CONVEN?I SOSIUNEA DUMNEAVOASTRA PENTRU ÎNCALCAREA DIVOR?IEI3 VA RUGAM SA VA PROMOVA?I ÎN OFICIUL DVS.4 VREI BARBA?I BARBA?I ?I FEMEILE CARE VOR VA CAUTA ATRACTIVA5 DACA DORI?I SA CONCEPTA UN COPIL6 VREI DUMNEAVOASTRA7 VEI DUMNEAVOASTRUL DUMNEAVOASTRA PENTRU AI IUBI DOAR PENTRU VESTUL VIE?II LUI8 Ave?i nevoie de SPELL buna LUCK9 Ave?i nevoie de un SPOT LOTTERY10 Ave?i nevoie de un loc de munca ogagakuntagmail.com

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    10 octombrie 2017 21:07

    DRAGNEA VA PIERDE CONDUCEREA PSD ! Isi va da demisia, sau i se va cere sa demisioneze de catre colegii de partid. Parerea mea.

    raspunde comentariului
  • Sorin

    10 octombrie 2017 20:09

    PMP si PNL dauneaza grav sanatatii democratice a Romaniei.

    raspunde comentariului
    • Ai gresit... putin!

      10 octombrie 2017 22:23

      Este vorba de PSD si ALDE, care dauneaza Romaniei pe toate planurile! Pe plan social a creat vrajba, cumparand constiinta unora cu aparenta marire de pensii si salarii, spulberata de scumpiri. Cele 2 partide si mai ales sefii lor duc o campanie de calomniere a adversarilor politici, dar mai ales impotriva Justitiei. Pe plan economic, guvernarea este un dezastru, a taiat investitiile, a marit datoria nationala, pune pe fuga investitorii. Pe plan international transforma Romania in oaia neagra a Europei si ne-aar vine si maine rusilor.

      raspunde comentariului
    • node

      10 octombrie 2017 20:22

      psd-UL-TI FACE BINE LA SANATATEA BOLNAVA.

      raspunde comentariului
  • node

    10 octombrie 2017 19:57

    BADALAU , CEL MAI MARE PROSTALAU

    raspunde comentariului
  • Konchita Wurst

    10 octombrie 2017 19:14

    Preskuru ecce pe masă, înbucați ceva sau mai facem un sondaj în kurcubeul poporului și scoatem iar kknarii în piață la defilare?

    raspunde comentariului
  • Popa de rosu

    10 octombrie 2017 18:54

    Ei chiar si tremuram de frica Doamne Doamne ca ce o sa se intample.Ma numa se poate intalni omu la un mic la o bere ca apar zvonuri cutare cutare cutate cutare.

    raspunde comentariului
  • Ecce Arianus

    10 octombrie 2017 18:52

    Deasemenea reamintim că problema cea mai mare ecce doamna Scheide, orice remaniere ar fi aceeași Marie cu altă pălărie dacă pizderii nu rezolvă această problemă și nu se așează cu noi la masa tăcerii

    raspunde comentariului
  • In atentia CSAT

    10 octombrie 2017 16:55

    Persista o conspiratie meschina ce promovează infractorii în funtea instituțiilor Romaniei pentru a o discredita international.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    10 octombrie 2017 15:55

    Dragnea poate admite inlaturarea oricarui ministru si chiar a premierului Tudose, dar nu va admite cu nici-un chip demiterea doamnei Sevila Shhaideh.

    raspunde comentariului
  • Camila Rodela

    10 octombrie 2017 15:32

    Buna ziua, prietenii mei sunt Camila Rodela si sunt din Michigan, United State. Sunt aici pentru a depune marturie despre lucrarile bune ale lui DR.OGAGA ??KUNTA în via?a mea. So?ul meu ?i cu mine am fost casatori?i timp de 27 de ani cu doi copii. acum doi ani totul a ajuns la capat. Am vrut so?ul meu înapoi ?i l-am rugat, dar nu a ascultat niciodata, a?a ca am dat peste câteva marturii despre aceasta vrajitoare particulara. Unii oameni au marturisit ca le-a adus înapoi pe iubitul lor Ex, unii au marturisit ca restaureaza uterul ?i vindecând cancerul ?i alte boli, unii marturisind ca poate vraji pentru a opri divor?ul ?i vraja pentru a ob?ine o slujba bine platita. Este uimitor, am dat peste o marturie speciala, era despre o femeie numita Vera, ea a marturisit despre modul în care a adus înapoi iubitul ei Ex ?i, la sfâr?itul marturiei sale, ?i-a scapat e-mailul. Dupa ce am citit toate acestea, am decis sa-i încerce. L-am contactat prin e-mail ?i mi-a explicat problema mea. ?i mi-a spus ce trebuie sa fac, am facut-o ?i so?ul meu sa întors la mine. Ne-am rezolvat problemele ?i am fost ?i mai ferici?i decât oricând. Esti un om talentat ?i nu voi opri publicarea lui pentru ca e un om minunat. Daca ave?i vreo problema ?i sunte?i în cautarea unei vraji adevarate ?i autentice, Încearca-l oricând, este raspunsul la problemele tale. Pute?i sa-l contacta?i prin e-mail ogagakuntagmail.com ?i sa va rezolva?i problemele ca mine. El poate rezolva urmatoarele probleme ?i multe altele.1 DACA VREA?I EX-BACK2 VREA?I SA CONVEN?I SOSIUNEA DUMNEAVOASTRA PENTRU ÎNCALCAREA DIVOR?IEI3 VA RUGAM SA VA PROMOVA?I ÎN OFICIUL DVS.4 VREI BARBA?I BARBA?I ?I FEMEILE CARE VOR VA CAUTA ATRACTIVA5 DACA DORI?I SA CONCEPTA UN COPIL6 VREI DUMNEAVOASTRA7 VEI DUMNEAVOASTRUL DUMNEAVOASTRA PENTRU AI IUBI DOAR PENTRU VESTUL VIE?II LUI8 Ave?i nevoie de SPELL buna LUCK9 Ave?i nevoie de un SPOT LOTTERY10 Ave?i nevoie de un loc de munca ogagakuntagmail.com

    raspunde comentariului
  • SALTEAUA RELAXA...PE EA BARBATESTE

    10 octombrie 2017 13:45

    E GROAZNIC CUM EXAZEREAZA PRESA...DACA A SPUS DOMNUL PRESEDINTE AL CELUI MAI MARE PARTID POLITIC VOTAT DE MILIOANE DE OAMENI CA NU EXISTA CRIZA INTRE EL SI PRIM-MINISTRU, INSEAMNA CA NU EXISTA...CE E ASA DE GREU DE INTELES?! ...TUDOSE SI GRINDEANU PROBABIL SE RELAXEAZA ACUM LA O CAFEA PE TERASA SEDIULUI PARTIDULUI SI ADMIRA CULORILE MINUNATE ALE COPACILOR TOAMNA...IAR NOI NE DAM AICI CU CAPUL DE PERETI CA E CRIZA...CRIZA...CRIZA...

    raspunde comentariului
    • luisa

      10 octombrie 2017 13:47

      Asa este. Ai dreptate. Ar trebui CNA-ul sa interzica televiziunile de stiri si sa nu lase decat una ca sa nu mai fim manipulati in halul asta.

      raspunde comentariului
      • Exact, doar RTV

        10 octombrie 2017 22:15

        Exact, doar RTV si cu un sigur jurnal de stiti, Telejurnal.Ce atitea prostii!!!

        raspunde comentariului
  • Marconi

    10 octombrie 2017 13:43

    PSD partidul penalilor , unde in lumea asta un partid plin de infractori dovediti conduce o tara unde ??? Am ajuns sa fim condusi de infractori dovediti de penali care se agata cu disperare sa nu mearge la puscarie acolo unde le este locul , au LEGALIZAT FURACIUNEA , cu asa conducatori normal ca toti ne fac ciorditori si hoti