Incompatibili, plagiatori, puşcăriabili şi amicii SRI. Lista neagră a miniştrilor din cabinetul Grindeanu

de Mircea Marian , 03 ianuarie 2017 - stire actualizata la ora 08:14, 04 ianuarie 2017
Incompatibili, plagiatori, puşcăriabili şi amicii SRI. Lista neagră a miniştrilor din cabinetul Grindeanu

Spre deosebire de Victor Ponta, care se lăuda cu guvernul „cel mai cinstit“, Liviu Dragnea nu se jenează să trimită în Executiv persoane cu  probleme de integritate.


Cel mai citit articol: Andrei Pleşu îl desfiinţează pe Liviu Dragnea. Scriitorul spune că liderul PSD, şmecherul „de vocaţie”, este mai periculos decât Victor Ponta



O decizie definitivă privind componenţa noului cabinet urmează să fie luată abia în această după-amiază, dar primele nume vehiculate de presă sunt extrem de controversate. Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, şi co-preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, nu arată că ar dori să facă o selecţie şi pe baza criteriilor de integritate. Cei doi vor ca noul cabinet să treacă de Parlament în doar 24 de ore şi să depună jurământul, la Cotroceni, miercuri după-amiaza. Liviu Dragnea a declarat că doreşte chiar ca o primă şedinţă de guvern să se desfăşoare în seara zilei de 4 iaunuarie. „România liberă“ vă prezintă o listă cu problemele viitorilor membri ai Executivului.   

Aripa Securităţii Naţionale

Alte controverse legate de viitorul Executiv sunt legate de prezenţa în acest cabinet a doi membri ai controversatei instituţii înfiinţate de Gabriel Oprea, Academia de Studii de Securitate Naţională. Sorin Cîmpeanu (ALDE, posibil ministru al Comunicaţiilor) şi Mihnea Costoiu (PSD, candidat la portofoliul Educaţiei) sunt membri ai acestei „academii“.


DEZVĂLUIRI: Un mic burghez generos cu PSD. Premierul desemnat, donaţie din venituri nejustificate ale tatălui
Principalele hibe din declarațiile de avere ale viitorului prim-ministru. Ctiți aici tot articolul!



Ambii au participat, în vara lui 2016, la tentativa de a bloca verificarea doctoratelor suspecte de plagiat. Marius Nica, PSD, care ar putea prelua portofoliul Fondurilor Europene, este fost ofiţer de informaţii al ministerului Apărării, şcolit la Academia Naţională de Informaţii (ANI).

La Apărare şi Interne sunt vehiculate alte două nume legate de SRI: Georgian Pop (PSD), fost preşedinte al comisiei de control a SRI, şi Gabriel Vlase (PSD), care are un doctorat la ANI, dar, deocamdată, nu există suspiciuni de plagiat. De altfel, şi premierul Sorin Grindeanu a făcut parte din comisia condusă de Georgian Pop şi a urmat un curs scurt, de şase săptămâni, la Academia SRI.


Pe aceeași temă: O cunoscută jurnalistă îl demolează pe Sorin Grindeanu: Rânjea ca o slugă penibilă la dreapta reîncarnării lui Tănase Scatiu
O cunoscută jurnalistă i-a desfiintat pe Sorin Grindeanu și Liviu Dragnea, revoltată de imaginea celor doi din momentul în care liderul condamnat al PSD a anunțat noua numire pentru funcția de prim-ministru. Citiți aici tot articolul!


În plus, Ana Birchall (PSD), care putea ocupa postul de ministru delegat pentru Afaceri Europene, este martor în dosarul privind vizita fostului premier britanic Tony Blair în România în 2012. Fostul premier Ponta este urmărit penal în acest dosar.   

 

 

 

Comentarii

  • ducu

    04 ianuarie 2017 0:00

    Ce ne facem,popor cu acest Guvern''????.Sintem bataia de joc alui Dragnea???Sa-si bata juc de betivii si asistatii lui sociali.Teleorman.,nu de Romania.

    raspunde comentariului
  • UBAFCA

    03 ianuarie 2017 22:30

    DOMOL, sa nu ne grabim !, zilele, orele si minutele ce urmeaza este posibil SA SCHIMBE BALANTA PENABILILOR, avand in vedere ca AUTODENUNTURILE lui Ghita si BASESCU pot fi ucigatoare pentru cei care AU HOTARAT cine si cum sa fie penabili.. ,.., Daca in scurt timp DEVAN dansi penabil, ce ne facem, cum scoatem camasa ?

    raspunde comentariului
    • Puie Monta

      03 ianuarie 2017 23:28

      Esti penibil! Penabili sunt cei din guvern pentru ca Dragnea umbla cu cioara vopsita. Cei cu penele vopsite pot fi si penibili si penali, dar mai intai sunt alesi pe criteriul de a fi penabili!!!

      raspunde comentariului
  • aurelio

    03 ianuarie 2017 21:22

    In noul guvern a fost numit ministru la transporturi Razvan Cuc. Acesta este baiatul generalului de securitate CUC IOAN unuL din cei mai aprigi si vajnici aparatori ai regimului comunist si in special a lui Ceusescu. In deplasarile lui in strainatate Cuc Ioan platea la greu posturi de televiziune si ziare din tarile respective pentru a fi date si proiectate filme si editate "carti" cu Ceausescu si realizarile comuniste.Azi au fost inlaturati din guvern unele propuneri de ministri suspecti ca " sunt oamenii din "sistem " . Iata ca " sistemul " actioneaza indirect prin urmasii "fostilor". Sa nu imi spuneti mie ca Razvan Cuc nu continua " munca" fostului sau tata. La decesul lui Cuc Ion, in urma cu 5-6 ani presa din Giurgiu ii transmitea condoleanta lui Cuc Ravan ptr. decesul tatalui sau generalul Cuc Ioan. Rog verificati.

    raspunde comentariului
  • barbu florea

    03 ianuarie 2017 20:08

    NU CERCETA ACESTE LEGI,CACI ESTI NEBUN DE LE INTLEGI! PLUGUSORUL CORUPTILIOR Aho, aho copii si frati Stati putin si nu manati Langa boi va alaturati Si cuvantul mi-ascultati , S-a sculat, mai an, Badica Traian Si a incalecat romanii, Pe grumaz, fiind, dezorientati, Romani cu nume de graur, Cu Rosia Montana , de aur, Cu frau de matasa, Ca spaga si comisionul de grasa Ia mai manati, mai flacai Si sunati din zurgalai Ha i, haii, haiii! Si pe scari s-a ridicat, Ca s-aleaga loc corupt, Din minciuna conceput, Si-n curand s-a apucat, Tepele le-a presarat, Altfel decat a zis la electorat, Campaniile electorale devenind, Diversiuni perverse de partid. Ia mai manati , mai flacai, Si sunati din zurgalai Hai, haii, haiii! Patru ani a tot lucrat, Si alti cinci a castigat, Unii in pamant s-au dus, Altii in pribegie s-au condus. Si cand lucrul a sfarsit, Iata , mare , s-a starnit, Un vant ,mare pe pamant, Proteste multe si drepte aparand. Traian mult se bucura, Zeciuiala, si-o lua, De popor nu-i mai pasa, Si voios se inturna . Ia mai manati, mai flacai, Si sunati din zurgalai, Hai, ha.ii, haiii ! Cum a dat Dumnezeu, an, Comisioane, spagi , lui Traian, Curate , sa dea si la voi, Ca sa avem parte si noi . Sa va fie casa casa, Sa va fie masa , masa, Tot ca mesele lor intinse Si flacarile pe ei aprinse. Ia mai manati, mai flacai, Si sunati din zurgalai , Hai, haii, ha iii ! Si la anu, sa traim, Sa ne gasim infloriti, Ca merii, ca perii, In mijlocul verii, Ca toamna bogata, Cu de toate indestulata. Ia mai manati mai flacai , Si sunati, din zurgalai Hai, haii, haiii ! La anu si la multi ani ! Ne da-ti ori nu ne da-ti Voie sa traim in tara noastra, Noua, milioanelor de romani, Saraciti, umiliti, batjocoriti Emigranti prin tari straine, Cersetori din poarta in poarta, Cand tara noastra , aur poarta . Ia mai manati, mai flacai, Si sunati, din zurgalai Hai, haii, haiii ! Voi emanati si asimilati neocomunisti, Ai diversiunii revolutionare, Din isangeratul decembrie 1989, De diverse culori politice De la stanga la dreapta Dupa interesul personal, De grup sau de partid Toate corupte si tradatoare, De neam si de patrie Ia mai manati, mai flacai Si sunati din zurgalai Ha i, haa ii, haaa iii ! La multi ani Romania Mama buna, leagan stramosesc, Tara daruita de Dumnezeu, Noua tuturor romanilor, Care acum esti cucerita Fara sabie si praf de pusca Saraca tara bogata Ce a-i fost si esti Mereu, tradata si pradata . Ia mai manati, mai flacai Si sunati din zurgalai Ha i, haa ii, haaa iii ! LA ANU SI LA MULTI ANI !!! 2017 Sarbatori fericite ! La multi si fericiti ani ! Noua ordine , nu va fi cadou , va trebuii sa o cucerim ! Al dvs. BARBU FLOREA 25.12.2016

    raspunde comentariului
  • Puie Monta

    03 ianuarie 2017 19:37

    PSD-ismul este o boala netratabila. Guvernul lui Dragnea ne arata cum cancerul Romaniei intra in metastaza.

    raspunde comentariului
  • Nelu Avram

    03 ianuarie 2017 18:15

    Consider ca un sfert din aceasta gasca ,nu vor fi validati de presedinte .caci sant ,,aceiasi Marie cu alta palarie ,,

    raspunde comentariului
  • Nikos

    03 ianuarie 2017 17:43

    Și pe deasupra nu sunt nici liberali.Nici usr-iști. Ce ne facem fetelor?Cârcotim, cârcotim?

    raspunde comentariului
  • Ge0rge Gheorghe

    03 ianuarie 2017 16:06

    Tara plina de neispraviti care voteaza p ulitici plini de ca cat.

    raspunde comentariului
  • Kate

    03 ianuarie 2017 13:49

    Dar de ce alte natii nu-si scot ******* in evidenta asa ca romanii? Oare de ce? Sunteti prea rai si mistocari si dupa aia va plangeti ca o duceti rau.

    raspunde comentariului
  • moshu49

    03 ianuarie 2017 11:11

    asta este, nu te pui cu democratura la români3 milioane de mancurți au votat "Incompatibili, plagiatori, pucăriabili i amicii SRI"11 milioane n-au purces la vot, deci îi putem numi "idiotes" v. DEXși nici nu mă aștept la altceva cîtă vreme premierul din Kiseleff este un jmekeraș condamnat cu suspendare

    raspunde comentariului
  • rarl marius

    03 ianuarie 2017 10:50

    TARANOIUL PUSCARIAS dragnea si Banda lui de PUSCARIABILI NERUSINATI,vreau sa arate Lumii Intregi ca ei Stapinesc Romania ,Indiferent de Calitatile SUBUMANE pe care atit Puscariasul dragnea cit si ceilalalti Componenti ai MAMUTULUI GUVERN,le au !!!Sint Totusi O MIZERIE NATIONALA,sper ca STRADA sa nu-i lase Mult Timp sa MURDAREASCA ROMANIA !!!

    raspunde comentariului
  • nelu

    03 ianuarie 2017 10:22

    SOROS ESTE CEL MAI MARE CRIMINAL DIN LUMEsi este ungur multumesc bunuli D-zeu ca nu este ROMAN.

    raspunde comentariului
  • nelu

    03 ianuarie 2017 10:17

    BA minte ioc .jegosule ,murdarule ,flaminzitule,traesc iu State si nici nul cunosc pe basescu sau cum se ciama cicatul asta dar TU te freaca in *** Komunistii si dea asta tii cu ei. PSD - PCR epava necajita ce ESTI. Mori mai repede .si a scapat lumea de un prost.

    raspunde comentariului
  • sulimanu

    03 ianuarie 2017 10:04

    Decat oamenii lui sorosh comunistuil globalist mai bine oamenii lui SRI....

    raspunde comentariului
  • guvernul lui

    03 ianuarie 2017 10:02

    Da ce mă copii ați vrea miniștri fără probleme ? Așa ceva nu se poate. La un simplu telefon ori indicație mai mult sau mai puțin prețioasă ministrul în cauză va executa ordinul fără prea multe comentarii .Guvernul va executa ceea ce va hotărâ Dragnele.Vise plăcute .Mândru că sunt român mai Dragă

    raspunde comentariului
    • morti dintre oameni-morti printre draci

      03 ianuarie 2017 10:50

      aha ! si mai mult decit atit dar si-au creat propria lor lume de ***** - nimeni nu mai poate respira fara sa fie otravit de mirosurile pestilentiale-darar pesta-ciuma in ei de sobolani lustruiti in loc sa fie lustrati ei si toti ai lor pina la a 7-a generatie ...ce scirba de adunatura otravitoare ...si daca zici dra...gnele e chiar sluga lu vanghele care imprastia un pic de umor jegos peste rahatu care e el -care este ***** - oare lu dragonu ii da vanghele diploma de absolvire chiar cu plagiat de la ca...cademia rahatilor ...la groapa de gunoaie , ba rahatilor !

      raspunde comentariului
  • Carpl

    03 ianuarie 2017 9:48

    Nu mai bine golim din puscarii si ii punem direc ministri?Ce atata integritate,moralitate si buna credinta?Uite daia a ajuns parlamemtul cu credibilitate aproape de zero,si au toate sansele sa mai scadaUnde te uiti numai hoti smecheri si incompetenti plus o gramada de cumetrii si curvasarii care fac aproape imposibol progresul acestei tari.

    raspunde comentariului
  • iancu

    03 ianuarie 2017 9:35

    Romania libera un ziar mizeabil cu ziariasti der proasta factura niste basisti care au liuns bine si au fost sponsorizati pe masura iar acum lingai h=johanisti, RUSINEA PRESEI

    raspunde comentariului
    • TORTIONAR VISINESCU-FICIORU

      03 ianuarie 2017 10:14

      Tavarise "CAPORAL" iancu iti recomand calduros, ca mai intai sa pui mana pe ABECEDAR, apoi sa-ti dai cu parerea !CU "PENSIOARA" DE DINOZAUR BOLSEVICO-KGB-ist CUM STAI ,TOT LA 200 DE MILOANE LEI VECHI AI RAMAS ??

      raspunde comentariului
    • Ai cap dar minte ioc

      03 ianuarie 2017 9:58

      Tampenia inoculata de posturile tv pe care le vizionezi merita laude,au reusit cu tine sa faca un cretin perfect,peste tot si oriunde vezi numai pe Base.Sa te consolezi,nu esti singurul cretin,sunt milioane ca tine,rusinea natiei.

      raspunde comentariului
  • nelu

    03 ianuarie 2017 9:34

    Sa nu se da MARI ca toata lumea stie ca PSD este PCR si tot GLOBUL PAMINTESC stie asta . LAU IMPUSCAT PE NICOLAE SI ELENA sa le ia LOCUL . TICALOSII DIN PSD.VINE TOPORUL PE VOI. TICALOSILOR.

    raspunde comentariului
  • Un universitar

    03 ianuarie 2017 9:13

    Problema e simpla ! TICALOSIA CU DOCTORATELE CONSTA IN FAPTUL CA ELE SUNT ATESTATE CARE DOVEDESC CA DOCTORUL ARE CAPACITATE DE A EFECTUA CERCETARE STIINTIFICA. De aceea ar trebui redus DRASTIC numarul de locuri la doctorat, statul avand OBLIGATIA sa ofere calificare doctorala universitarilor si cercetatorilor. In rest, un militian doctor stie sa dea mai bine cu pulanul ? Sau un sereist sa asculte mai cu sirg telefoanele ? Avem 700 dr militieni doctori ! Infractorii s-au redus numeric ? Va spun eu la ce le trebuie doctorat SA PARVINA IN IERARHIA PROFESIONALA sau SA IA LOCUL UNORA MAI BUNI, FARA DOCTORAT ! Iar tampitii de romani sa la dea 15 la salarii, din nimicul lor ? Prostu bea, prostu plateste. Un alt lucru grav Dupa validarea legii Funeriu excelenta !, s-a promis ca toti conducatorii de doctorat sa fie ABILITATI ! Adica sa dovedeasca ca au CAPACITATEA DE A CONDUCE DOCTORAT, ca peste tot, inclusiv la rusi ! PROMISIUNE UITATA ! O serie de dobitoci, conduc doctorate ! VA PLACE ?Sa auzim numai de bine !

    raspunde comentariului
  • ligriv

    03 ianuarie 2017 8:10

    d-le mircea marian - mai termina cu plagiatori, puscariabili, incompatibili - mai intai sa vedem componenta guvernului, sa-i vedem la lucru si apoi ii putem critica si injura.