Scandalul pensiilor speciale: PSD a dat, PSD a luat. Cum arată Ordonanța privind pensiile soldaților. Câți militari și câți civili beneficiază de ele | ANALIZĂ

de Romulus Georgescu , 01 august 2017 - stire actualizata la ora 17:49, 01 august 2017

Guvernul PSD vrea să anuleze pensiile speciale, introduse prin mai multe legi promovate chiar de social-democrați. Acum, însă, PSD nu mai are bani pentru a îndeplini alte promisiuni, care vizează creșterea salariilor și a pensiilor mici.

Coaliția PSD-ALDE a discutat, ieri, modificarea legii pensiilor speciale, stabilind trei principii: pensile aflate în plată nu scad, pensiile nu vor fi mai mari decât salariile și nu vor mai creşte în funcţie de creşterea veniturilor celor aflaţi în activitate ci vor fi indexate în raport cu rata inflației. Actul normativ va intra în vigoare în jurul datei de 15 septembrie. ”Dacă nu intervenim, efortul bugetar pentru pensiile speciale va crește de la șase miliarde cât este în prezent, la zece sau chiar 15 miliarde de lei”, a explicat președintele PSD, Liviu Dragnea.

Ministrul Muncii Lia Olguța Vasilescu a explicat că măsura vizează pensiile foarte mari, pentru că legislația actuală le permite unor oameni din să iasă la pensie la 40 de ani,  cu o pensie de 120 % faţa de salariu după care se actualizează pensia respectivă în funcţie de creşterile salariale. Ministrul a anunțat și plafonarea indemnizațiilor pentru mame.

Ce prevede ordonanța de urgență

Potrivit proiectului de OUG privind pensiile militare, se va lua în calcul media soldelor lunare/salariilor de funcţii din 12 luni din ultimii cinci ani, la alegere. În prezent, se calculează media veniturilor brute din şase luni consecutive din ultimii cinci ani, la alegere, cu un spor de până la 15%. Potrivit proiectului prezentat de Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSNAP), militarii, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special, cu vechime cumulată de cel puţin 25 de ani, beneficiază, la împlinirea vârstei prevăzute de lege, de pensie de serviciu, în cuantum de 65% din baza de calcul prezentată anterior. Cuantumul prevăzut de legea în vigoare este de 80%.

În proiect este modificat şi articolul care prevede actualizarea pensiilor. Astfel, ”cuantumul pensiilor militare de stat se actualizează, din oficiu, în fiecare an, cu rata medie anuală a inflaţiei”. În prezent, ”cuantumul pensiilor militare de stat se indexează anual cu 100% din rata medie anuală a inflaţiei, la care se adaugă 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut realizat”. Prin schimbarea modului de calcul, pensiile militarilor vor scădea.

Cât ne costă pensiile militarilor

De remarcat că liderii PSD și ALDE au vorbit despre pensiile speciale în general, în timp ce proiectul prezentat de sindicate se referă doar la pensiile militare, care consumă cele mai mari fonduri. Pensiile speciale, atât cele din sistemul militar, cât și din cel civil nu se bazează pe contributivitate, ca restul pensiilor, ceea ce înseamnă că valoarea pensiilor nu depinde de contribuțiile plătite de pensionar în perioada cât era salariat. În schimb, pensiile speciale sunt raportate la salariile aflate în plată pentru categoriile respective, crescând odată cu acestea.

Pensiile speciale pentru militari au fost introduse în 2001, de Parlamenentul dominat de PDSR, eliminate în 2010 de Guvernul Emil Boc și reintroduse în 2015 de Guvernul Ponta.

”România liberă” a dezvăluit că în 2016 s-au alocat 5, 4 miliarde de lei pentru pensiile speciale ale militarilor. Din datele oferite de Ministerul de Finanțe, reiese că cea mai mare parte a beneficiarilor pensiilor speciale pentru militari nu sunt foștii angajați ai Ministerului Apărării, ci cei ai Internelor și ai SRI. În 2016, au fost 75.458 de beneficiari în cadrul MApN, 69.180 de la Ministerul de Interne și 9.414 de la SRI. De pensiile speciale pentru militari beneficiază și foștii ofițeri de Securitate. Unele categorii de pensionari militari, precum magistrații militari, cumulează atât pensia din sistemul militar, cât și pe cea de magistrat. Ministrul Apărării, Adrian Tuțuianu, a dat exemplul unor pensii de 30.000 - 35.000 de lei pe lună.

Civilii care beneficiază de pensii speciale

Pe lângă militari, există și alte categorii care au pensii speciale, cum ar fi foștii magistrați sau foștii parlamentari. Astfel, 610 de foști parlamentari beneficiază de pensii speciale, pentru care anul trecut s-au alocat 20 de milioane de lei. Acestea variau între 1.500 și 4.600 de lei în funcție de numărul de amandate și urmează să se dubleze, după ce salariile parlamentarilor au crescut.

În afara parlamentarilor, statul român plăteşte 8.615 pensii speciale, a căror valoare cumulată este de aproape 70 de milioane de lei (69.272.324 lei) lunar, adicăe peste 800 de milioane anual. Valoarea medie a unei pensii speciale este de puţin peste 8.000 de lei, iar din bugetul asigurărilor sociale de stat (BASS) se achită 14.541.642 lei, iar din bugetul de stat se plătesc 54.730.682 lei.

Astfel, de pensii speciale beneficiază, în acest moment, 835 diplomaţi, 691 funcţionari publici parlamentari, 1.440 aviatori, 3.354 magistraţi, 1.725 grefieri şi 570 de consilieri şi auditori ai Curţii de Conturi.

În cazul magistraţilor pensia minimă este de 1.176 de lei, iar cea maximă e de 40.963 lei, în timp ce pensia medie este de 10.789 lei. În total se plătesc acestora pensii în valoare de 36.187.329 lei, din care cota suportată din BASS este de 3.646.419 lei, iar cota suportată din bugetul de stat este de 32.540.910 lei.

Pensia minimă în cazul aviatorilor este de 1.517 lei, iar cea maximă e de 39.144 lei, în timp ce pensia medie este de 10.863 lei. În total se plătesc acestora pensii în valoare de 15.642.605 lei, din care cota suportată din BASS este de 3.965.358 lei, iar cota suportată din Bugetul de Stat este de 11.677.247 lei.

Pensia minimă în cazul consilierilor şi auditorilor Curţii de Conturi este de 3.163 lei, iar cea maximă e de 15.145 lei, în timp ce pensia medie este de 7.535 lei. În total se plătesc acestora pensii în valoare de 4.293.479 lei, din care cota suportată din BASS este de 1.604.134 lei, iar cota suportată din Bugetul de Stat este de 2.689.345lei.

În cazul funcţionarilor publici pensia minimă este de 869 lei, iar cea maximă e de 14.392 lei, în timp ce pensia medie este de 3.432 de lei. În total se plătesc acestora pensii în valoare de 2.371.570 lei, din care cota suportată din BASS este de 1.195.032 lei, iar cota suportată din Bugetul de Stat este de 1.176.538 lei.

Pensia minimă în cazul grefierilor este de 733 de lei, iar cea maximă e de 12.054 lei, în timp ce pensia medie este de 3.635 lei. În total se plătesc acestora pensii în valoare de 6.270.017 lei, din care cota suportată din BASS este de 2.504.954 lei, iar cota suportată din Bugetul de Stat este de 3.765.063 lei.

Pensia minimă în cazul diplomaţilor este de 1.230 de lei, iar cea maximă e de 12.700 lei, în timp ce pensia medie este de 5.398 de lei. În total se plătesc acestora pensii în valoare de 4.507.324 lei, din care cota suportată din BASS este de 1.625.745 lei, iar cota suportată din Bugetul de Stat este de 2.881.579 lei.

De ce are PSD nevoie de bani

Guvernul PSD se află sub o presiune financiară uriașă. Astfel, la bugetul general consolidat se înregistrează un a deficit de 6,3 miliarde lei, în primele șase luni ale lui 2017, cu 61,5% mai mare față de aceeași perioadă a anului trecut. Pentru anul viitor, deficitul se anunță și mai mare dat fiind ca va intra in vigoare Legea salarizarii unitare. Președintele Consiliului Fiscal, Ionuț Dumitru, estima că Legea salarizării va avea un impact financiar de 30 de miliarde de lei în 2018, iar până în 2022 se va ajunge la 50-60 de miliarde. În plus, ministrul Muncii anunța, recent, că una din prioritățile Guvernului PSD este creșterea pensiilor mici, în special a celor sub 2.000 de lei. Olguța Vasilescu a mai anunțat creșterea punctului de pensie, de la 1.000 de lei la 1.775 de lei.

Comentarii

  • Enescu Marian

    31 august 2017 14:06

    Buna ziua.Care este legea care prevede 80 din baza de calcul pentru militari ? Va multumesc.

    raspunde comentariului
  • Gigi

    04 august 2017 9:25

    Multe prostii in acest articol si asta dovedeste incompetenta autorului. Sporul de 15 la baza de calcul a fost scos, era initial, apoi limita actuala nu este 80 ci 85 ......cand vezi asa ceva constati ca nu are rost sa citesti mai departe...

    raspunde comentariului
  • Alooo!

    03 august 2017 18:51

    La fiecare 6 ore un medic român pleacă din ară. Imaginea nefardată a dezastrului din Sănătate-Presa la zi. La fiecare ora, o pensie SPECIALA???????????????????????????????????????????????????

    raspunde comentariului
    • Gigi

      04 august 2017 9:27

      Daca ne apucam sa comparam mere cu pere nu rezolvam ninic....apropo, stiti cu cat pleaca zilnic acasa un medic chirurg in Romania !!?? un medic bun nu .....

      raspunde comentariului
      • Ella

        16 august 2017 9:07

        Daca ne apucam sa comparam salariul pe care il incaseaza un medic chirurg cum spui dumneata si "ciubucul" pt ca la acesta faci referire de fapt pe care-l incaseaza zilnic e nimica nu stiu ubde ajungem. Salariul unui medic chirurg e de nimic fata de aceste salarii si pensii speciale ! Si totusi acel nedic chirurg are in miinile lui viata unui om. Dar bineinteles ca la acest aspect nimeni nu se gindeste pt simplul mofiv ca nu intereseaza pe nimeni asemenea lucruri. In situatia asta normal ca medicii vor pleca din ce in ce mai multi ! Pe toti cei care sint sau au fost la guvernare in toti acesti ani nu a interesat absolut pe nimeni acest aspect . Si atunci asa cum am spus normal ca vor pleca din ce in ce mai multi medici sau asistanti medicali.Ar fi bine sa nu ne mai uitam la aceste "ciubucuri "in primil rind pt ca nu toti medicii chirurgi sau din alte specialitati incaseaza acest "ciubuc"-sint f f multi medici care pur si simplu nu vor sa promeasca nimic dar toata lumea sare in sus si tipa cit se poate de tare ca vsi de mine cit "ciubuc"incaseaza chirurgii di in general meficii. Ar fi f bine daca toti cei care tipa pe tema asta sa mearga doar o zi in locul medicului respectiv sa vada efectiv cu ce se confrunta cind are viata omului in miinile lui si abia apoi sa inceapa sa dea din gura si sa tipe pe asemenea teme.Sa stea pe bancile facultatii zecci de ani pina sa ajunga sa iasa ci adevarat pe meserie. Face 6 ani facultate apoi inca 6 ani rezidentiat apoi inca citiva ani pina sa ajunga medic primar si tot asa ca ajunge la un salariu de nici jumatate din acea pensie speciala de care beneficiaza un parlamentar care practic nu face nimic in cea mai mare parte a timpului efectiv de lucru decit cel mult sa ridice o mina in sus ca sa voteze un lucru sai altul .Deci ar fi f bine daca nu s-ar mai deschide asemenea discutii mai ales inainte de a se gindi la acesre aspecte!

        raspunde comentariului
        • Ella

          16 august 2017 9:38

          A di inca in lucru f important ! Acei parlamentari cu salarii exagerat de speciale si pensii la fel de speciale de cele mai multe ori nu au nici un fel de studii decit cel mult medii adica luceul cu sau fara bacalaureat sau si mai frumos i diploma de facultate luata pe la cine stie ce facultate privata si cu examene luate pe "spaga "ca tit virbim de spagi nu ? Di apoi doctorate luate tit la fel comparativ cu medicii chirurgi care au muncit o viata de cel putin 20 ani de profesie si munciti serios cu studii asa cum am aratat cu garzi de noapte facute nu dormite ci operind efectiv urgente medicale serioase dar de nu sint nici parlamentari cu salarii exorbitante ski nici pendiobari dupa 4-5 -10 ani de ars gazul efectiv prin parlament in cea mai mare parte a timpului dormind efectiv in banci sau cascind de urit dar cu bani exagearat de multi compatat cu cei ai acelui medic chirurg care este atit de hulit. Si "Da"in aceste conditii normal ca or sa plece din tara tot mai multi medici si nu doar chirurgi !

          raspunde comentariului
  • Dimijoarei Obt

    03 august 2017 17:20

    Un succes remacabil al neocomunistilor !

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    03 august 2017 12:40

    Pensiile speciale trebuiesc desfiintate toate, iar cei care nu respecta legea ca pensiile sa fie conforme cu retinerile la buget din salariul angajatului in perioada de activitate, sa fie pedepsit conform legii.

    raspunde comentariului
    • Gigi

      04 august 2017 9:31

      Cred ca vrei sa fii in siguranta pe strada, nu !? apropo, ieri vorbeam cu un politist de la circulatie, era in strada seara la ora 6 pe 50 de grade, scos sa opreasca tirurile care nu respecta interdictia de circulatie !! Tu unde erai la ora aia ? Ce usor este sa ne dam cu parerea la toate, ca deh noi ne pricepem la de toate.....la mine la serviciu ne-a adus apa plata si ne-au spus sa nu mai parasim birourile unde este aer conditionat ...

      raspunde comentariului
  • andreesanu

    03 august 2017 11:51

    Aceste adunaturi ce-si zic guvernanti si au pretentii ca reprezinta statul roman ai preocupa cum sa-si mentina puterea ,pirghiile de control a puterii prin acei beneficiari ai salariilor speciale ,pensiile speciale si favorurile acelea nepublicate care-i mentin in slujba puterii.Nici un interes ,nici o sedinta de guvern sau parlament speciala pentru nevoile reale ale tarii natalitatea ?locurile de munca ?scoala?sanatatea ? investitiile in infrastructura ?siguranta nationala -aparare ?.Manipularea ,minciuna preocupare zilnica a acestor asa zisguvernanti.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    03 august 2017 11:51

    Aceste adunaturi ce-si zic guvernanti si au pretentii ca reprezinta statul roman ai preocupa cum sa-si mentina puterea ,pirghiile de control a puterii prin acei beneficiari ai salariilor speciale ,pensiile speciale si favorurile acelea nepublicate care-i mentin in slujba puterii.Nici un interes ,nici o sedinta de guvern sau parlament speciala pentru nevoile reale ale tarii natalitatea ?locurile de munca ?scoala?sanatatea ? investitiile in infrastructura ?siguranta nationala -aparare ?.Manipularea ,minciuna preocupare zilnica a acestor asa zisguvernanti.

    raspunde comentariului
    • Firul de praf

      03 august 2017 12:19

      N-am nimic contra salariilor speciale, si nici a pensiilor speciale. Cu conditia sa fie pe merit. Vaz ca ati luat Armata de urechi, ma rog, treaba voastra. Reamintesc ca efectivele Armatei sunt mai mici decat ale celorlalte structuri, care n-au treaba directa cu Apararea. Daca maine e bataie, in aer, pe mare sau la sol, o sa trimiteti "structurili" la razboi. Astept cu viu interes colonelimea si generalimea din parchete si SRI, acoperitii din presa, si tot neamul lor, in teatrul de razboi, cu Ruritania. Sa vad si asta, apoi pot zice ca le-am vazut pe toate.

      raspunde comentariului
  • Firul de praf

    02 august 2017 12:52

    Or sa mai fie FOARTE necesare trei articole strategice. Pampersii, pentru aia care se vor kaka pe ei de frica, la auzul bubuiturilor. Apoi lopeti si harlete, pentru sapat morminte. Pentru cei care vor muri din cauza luptelor si pentru cei pe care vom fi nevoiti sa-i impuscam, pentru lasitate in fata inamicului. S-ar putea ca victimele din a doua categorie sa fie cele mai numeroase.

    raspunde comentariului
  • Firul de praf

    02 august 2017 11:42

    Intrucat efectivele "statului de drept", reformat "euro-atlantic", depasesc cu mult efectivele armatei, ele vor fi transformate in unitati combatante. Sa nu care cumva s-auzim discutii ca nu se poate, ca nu-i oportun, ca-i doare maseaua, ca au platfus ori pantecaraie la vederea armelor. Tot poporul, in frunte cu intaiul biciclist si imobilar al patriei, cu ochii beliti cat cepele, catre Rasarit. Merge si o slujba, o inchinare, ceva.

    raspunde comentariului
  • Firul de praf

    02 august 2017 11:36

    Am io o asa vaga senzatie ca domnii rzervisti, proaspat pensionari, nu vor sta prea mult la pensie, revenind in activitate, inca repejor. Nu in orice fel de activitate, ci una combatanta. Situatia e incinsa, frige. Si sa nu cumva s-aud ca se da vreunul bolnav, ori da bir cu fugitii. Ce se anunta pe-aici, pe trontul de est nu se aseamana nici cu "implemetarea democratiei", nici bataie cu insurgenti cu cearceafu-n cap, ci bubuiala serioasa, cu armate profesioniste, inarmate cu armament modern.

    raspunde comentariului
    • Mihai_Canada

      02 august 2017 14:35

      Glumesti ! N-ai auzit de proverbul ''la plâcinte înainte, la râzboi înapoi''? Oricum, râzboiul va dura putin nimeni nu va sâri în apârarea României sau Moldovei. Vor protesta ''vehement'' la ONU, sanctiuni de ochii lumii si atîta tot vezi Estul Ucrainei. Nota bene avem o zonâ ''tampon'' si n-avem minoritate rusâ care sâ cearâ ajutorul Armatei Rosii pentru autonomie.

      raspunde comentariului
      • Firul de praf

        02 august 2017 22:52

        Vii sa lupti alaturi de noi ? Uitasem sa intreb, la ce specialitate militara te incadram ? Ca, priceputi sunt multi, luptatori, la o adica, putzini. Aia vreau s-aud, compatimirile nu ajuta la nimic.

        raspunde comentariului
  • gigi manu

    02 august 2017 10:06

    Autoritatile in goana lor de a multumii oamenii din instutiile de forta au dat legi aberante de mariri de salarii si pensii, iar cei ce trebuiesc sa fie aparati ,adica populatia, are salarii si pensii de mizerie.Distanta dintre acestia este prea mare.,desi nu platesc contributii pt pensii si sanatate.Ei sunt folositi numai pentru a apara conducatorii.

    raspunde comentariului
  • Mihai_Canada

    01 august 2017 19:53

    De ce sînteti nemultumiti ? De ce vâ plîngeti pe la colturi, punîndu-vâ cenusâ în cap ? Nu tot voi i-ati votat ? De ce nu iesiti în stradâ ? Puneti-l Presedinte pe popa-Daniel pentru câ în el aveti încredere deplinâ,.. De fapt, toti sînt o apâ s-un pâmînt. În afarâ de Ciolos, n-am vâzut în România, un politician patriot si integru.

    raspunde comentariului
  • vasile

    01 august 2017 19:38

    Fără pensii speciale. E o rușine pentru statul de drept, o ofensă la adresa milioanelor de oameni care lucrează cinstit și contribuie la pensiile nesimțiților ăstora. După ce că nu lucrează nici pe jumătate cât un om normal, ia de zece ori mai mult decât acela. Unde de dreptatea Domnilor guvernanți ? Rusine să vă fie, jefuitorilor !

    raspunde comentariului
  • Radu GRIGORE

    01 august 2017 18:53

    Pensiile specialeMăcar din când în când să repectăm Constituția României și să încercăm să facem ca legalitatea să fie cât mai adesea egală totuna cu dreptatea.Orice lege specială care derogă Specialia generalibus derogant de la legea principală constituie o discriminare pozitivă și mai rar, negativă și asta înseamnă o încălcare a art. 16 din C.R. care stabilește egalitatea fără privilegii sau discriminări a tuturor cetățenilor în fața legii.Ce fel de egalitate mai este între un pensionar civil și un pensionar militar magistrat, pilot, polițist, diplomat sau parlamentar când acestuia din urmă i se dă o pensie de 85 din salariile din ultimii ani, iar mie civilul mi se pun în media calculată și salariile avute cu 40 de ani în urmă care evident erau foarte mici ca pentru începători!Vine un terchea-berchea cu pile la șefii mari și este încadrat cu de 5 ani înainte de pensie bodyguard, paznic la intrarea în clădirea MAI, profesor de sport la Academia de Poliție etc. În condițiile legilor actuale cu dedicație nu-i așa că i-a pus Dumnezeu mâna-n cap, încărcată cu-o pensie specială fără nici o legătură cu ăilalți 30-35 de ani când poate a tot stat la umbră sau la căldurică după nevoi, coane Mitică! sau poate a tăiat frunză la câini.Iar lozincile despre apărarea Patriei în decurs de peste 70 de ani de PACE! sau despre eforturile la inundații și la deszăpeziri făcute de militarii în termen, adică de noi civilii, dirijați de ofițerii pensionari de astăzi de pe margine cu ordine nu totdeauna pricepute mai bine să nu mai vorbească niciun beneficiar de pensie specială. Altfel mi-aduc aminte ce-a făcut armata la Timișoara și în alte orașe până pe la mijlocul zilei de 22 decembrie 1989. Of! Acum mi-am adus aminte de alți privilegiați profitori, așa zișii revoluționari. Ce fel de revoluționar este ăla care pretinde privilegii, avantaje pentru sine?! Un mercenar, da! cere pentru că el si-a făcut treaba conform unui angajament, dar un revoluționar a făcut ce-a făcut din dragoste de popor, de țară, de dreptate. Mercenarului i se plătește simbria conform înțelegerii și gata!. Revoluționarul român în cele mai multe cazuri ajuns întâmplător în evenimente și nu de puține ori revoluționar închipuit, fals sau fabricat de prieteni sau rude, nu! lui nu-i ajunge o recompensă de unică folosință, nu! lui să-i dai în fiecare lună până la moarte și chiar după, o pensie obligatoriu indexată cu rata inflației și cu creșterea slariului mediu pe economie. Și lângă asta a vrut și vrea multe altele locații cu vad pentru magazine, locuințe în centru, terenuri, posturi în guverne și parlamente, sedii pentru asociații de revoluționari etc.Să mă întorc la pensiile speciale. Nu trebuie să fii prea deștept sau să fii magistrat la Curtea Constituțională a României de fapt s-a văzut cât de deștepți au fost ăștia de la CCR care s-au scremut să spună evidenta prostie cu limita valorică a abuzului în serviciu parcă, de exemplu, o tracasare din răzbunare n-ar fi abuz în serviciu?! Lasă-l pe judecător să aprecieze dacă o faptă este sau nu este abuz în serviciu!. Pensiile speciale nu trebuie să fie acordate împotriva legilor generale, pe baza unor legi speciale, cu dedicație. Din cauza legilor speciale Constituția României și legile generale valabile ar trebui! pentru toți românii au ajuns cum este cașcavalul cu găuri șvaițer parcă se numește, că pensia-mi nu-mi dă ghes să-i citesc etichetele prea des. Să faci o lege specială de pensii pentru unii bugetari este ca și cum un pensionar special este mai important la pensie decât în perioada activă! Dacă un militar, un polițist, un magistrat, un diplomat, un spion etc. desfășoară muncă FOARTE importantă pentru țară dă-i un salariu FOARTE mare, pentru că acum trebuie să-i prețuiești munca FOARTE importantă, nu să încalci Constituția cu legi speciale ca să-i dai o pensie specială. Și salariul il dai îi faci parte din bugetul la care contribuim toți, inclusiv aceștia cu munci FOARTE importante. Și dacă salariile din perioadele cu muncă FOARTE importantă au fost FOARTE mari va rezulta o pensie corespuzătoare, calculată după legea generală a pensiilor, fără încălcarea prin prevederi speciale a art. 16 din Constituția României egalitatea în fața legilor. În aceste condiții și pensia specialilor va fi FOARTE mare în comparație cu pensia civililor care n-au prestat munci cu salarii atât de mari ca ale specialilor. Dacă dai pensii speciale pe baza unei metode de calcul avantajoase din fondul național de pensii de stat înseamnă să micșorezi posibilitățile de acordare a unor pensii bune civililor calculate pe baza unei metode generale, mult mai dezavantajoasă. Asta-i curată nedreptate!NOTA. Cu niște calcule destul de simple se poate arăta că un militar un polițist, un pilot etc mănâncă de 3-5 ori mai multă pensie decât un civil cu profesii asemănătoare sau chiar identice datorită vârstelor diferite de ieșire la pensie, datorită metodei diferite de calculare a pensiei, datorită speranței diferite de viață, datorită înlesnirilor cluburi, case de odihnă, popote, complexuri de agrement gratuite sau cu prețuri reduse speciale acordate specialilor și după ieșirea la pensie.

    raspunde comentariului
  • Smari

    01 august 2017 18:12

    Sunt curioasă cât vor scădea pensiile. PSD-știi și-au votate pensii ENORME după bunul plac. Cu toții sunt niște trântori care s-au obișnuit să trăiască cu salarii nemeritate cam 80 la sută,în timp ce omul de rând s-a mulțumit cu UN SALARIU LA LIMITA EXISTENȚEI. TREBUIE SĂ SE DESFIINȚEZE SALARIILE SPECIALE PENTRU TOTDEAUNA ! Avem deja O NOUA NOMENCLATURA, CEA NEOCOMUNISTA. ESTE REVOLTĂTOR CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN ROMÂNIA! !!!!!! CORUPȚIA ESTE LA EA ACASĂ.

    raspunde comentariului
  • Smari

    01 august 2017 18:12

    Sunt curioasă cât vor scădea pensiile. PSD-știi și-au votate pensii ENORME după bunul plac. Cu toții sunt niște trântori care s-au obișnuit să trăiască cu salarii nemeritate cam 80 la sută,în timp ce omul de rând s-a mulțumit cu UN SALARIU LA LIMITA EXISTENȚEI. TREBUIE SĂ SE DESFIINȚEZE SALARIILE SPECIALE PENTRU TOTDEAUNA ! Avem deja O NOUA NOMENCLATURA, CEA NEOCOMUNISTA. ESTE REVOLTĂTOR CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN ROMÂNIA! !!!!!! CORUPȚIA ESTE LA EA ACASĂ.

    raspunde comentariului
  • goe

    01 august 2017 18:03

    PSD-ul a dat din micile salarii ale celor multi, care produc ceva util, salarii si pensii uriase si nesimtite, bugetarilor care ne amarasc zilele prin indolenta si nesimtenie. Un fel de Caritas. S-au luat banii de la cei multi si prosti si s-au dat la cei ce iubesc pesedeii si comunismul corupt.

    raspunde comentariului
  • un roman

    01 august 2017 11:51

    astia cu pensile speciale, au pensii mai mari ca afara in ueul lor, recalcularea se face,dupa mafia si coruptia coloniei

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    01 august 2017 11:48

    Puterea asa zisilor guvernanti s-a bazat pe forta brutala a serviciilor a armatei ,a politiei si jandarmeriei si a justitiei plasate sub controlul politic ,de aceea salariile acestora sunt cele mai mari ,pensiile sunt fabuloase in comparatie cu cei care au muncit pentru Romania . 27 de ani scoala ,sanatatea au fost bataia de joc a guvernantilor -rezultatele se vad -semianalfabetismul generalizat ,prosti cu diplome ,tarabe universitare care scot pe banda rulanta orce numai banul sa le iasa -prostitutia invatamantului in plina desfasurare . 5 milioane de romani si-au luat lumea in cap si sunt in pribegie pentru un loc de munca pentru o bucata de paine !!.Ati scapat porumbelul -150.000.de favoriti si favorite ale puterilor si partidelor au pensii cat 4 milioane de romani !!. UNDE-I principiul contributivitatii ?,unde-i egalitatea in fata legii ,unde-s prevederile CONSTITUTIEI ??.GUVERNE ,PARTIDE care isi bat joc de romani ,guverne si politicieni proveniti din golani,derbedei fufe,mafioti ,hoti ,excroci,evazionisti ,santajisti ,amante ,dame de companie ,semianalfabeti ,indivizi care au fugit de munca ca dracul de tamaie .

    raspunde comentariului
    • Ella

      16 august 2017 9:59

      Da si mai mult de atit acum am vazut facultati si inca din cele serioase am vazut cum ziceam ca scot absolventi dupa 3 ani de facultate medici farmacisti contabili etc fata de cei care au facut facultate adevarata de 6 ani medicina si farmacia si de 4-5 ani cit era ASE-ul pina mai ieri! F bine dar cind e vorba de salarii vor salariile egale daca nu mai mari ca ale celor cu studii integrale de 6 ani pt medicina si farmacie si cum ziceam de 4-5 la ASE ! Vor toti bani multi dar fara munca si egaluate si la salarii si la abdolut toate drepturile ca si ceilalti ! Adica cu jumatate din cit a muncit ca sa invete celalalt cu studii complete ! Dar asta numai la romani este posibil.

      raspunde comentariului
  • gigi

    01 august 2017 11:48

    si cei care se grabesc sa plece din sistem in pensie, sa stie, ca o sa ia o teapa mare! Grabiti-va sa luati teapa!

    raspunde comentariului
  • un roman

    01 august 2017 11:46

    Pensionarii cu pensile de mizerie,sa mai astepte,cu marirea,la toamna,iarna la anul si la multi ani,cu ce le mareste,cresc,preturile,inflatia,apa,gazul,curentul pretul la medicamentele mai pe romaneste,sa le traiti voi,prostiti,,fraieriti,votantii,mutantii, vorba Sistemului mafiot-corupt sa le traiti bine,din ce in ca mai bine de al de sus sa va ocroteasca,sa aiba grija de voi,ca cei de sus Sistemul,are grija de pensionarii lui

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    01 august 2017 11:39

    PENSIILE NESIMTITE TREBUIE DESFIINTATE si contractele incheiate cu firmele straine dupa 1989 trebuie desecretizate toate.

    raspunde comentariului
  • un roman

    01 august 2017 11:22

    POT SA STRIGE,IN GURA MARE TRAIASCA STATUL NOSTRU ,NOI SUNTEM MAFIA,CORUPTIA,TERORISTI SI CORUPTI,NOI SUNTEM,PESTE,TOTI,PESTE TOATE,PRIN TOATE CAPII ,COARNELE SI COADASI ,AIA ZECE MARI GENERALI,GREIERASI ,SECURISTI,GREI SISTEMULUI MAFIOT CORUPT POSTDECEMBRIST

    raspunde comentariului
  • un roman

    01 august 2017 11:15

    SECU,SERVICILE,M.I.,M.ApN,GREIERASI,SISTEMULUI,DUPA LOZINCA LOR SA NE INTARIM STATUL,SA NE MARIM PENSILE,NOI ASTIA AI STATULUI MAFIOT,CORUPT,DE CE ?PTR CE PROBABIL,ACTELE DE CORUPTIE,MAFIOTE.ASTIA GREI AI SISTEMULUI MAFIOT,CORUPT DE DECENI TREBUIE SA TRAIASCA MULT SI BINE

    raspunde comentariului
  • Ecce Analistul

    01 august 2017 11:03

    Bine bine dar chiar trebuie dați toți ăia 2 la sută din PIB axei kurcubeului, cam dură taxă de protecție și fără vaselină... chiar nu mai rămâne nimic să primească și militarii o pensie?!

    raspunde comentariului
  • Catalin

    01 august 2017 10:56

    incheiati cat mai repede acest capitol al pensiilor speciale. Nu trebuie sa existe asa ceva.

    raspunde comentariului
  • Groza

    01 august 2017 10:15

    PSD-ul stie ce vor romanii.Partidul de masa nu isi pate joc de votul romanilor.

    raspunde comentariului
  • dr.Samarescu

    01 august 2017 9:58

    România produce putin.NU este un secret..Dezvoltarea economiei este imperativa....Mostenirea comunismului apasa ...Dar si greselile "tranzitiei" si "democratia originala".Din fericire România e o tara cu potential uman si material.Puneti-le în valoare !Scapati de corupti ,de coruptie si de impostori.Este posibila redresarea..."Pensiile nu pot sa fie mai mari ca salariuile...Asa ceva nu se poate numi "principiu"".....Principiiul reprezinta un "inceput de judecata de valoare"...Afirmatia anterioara e platitudine....nu "principiu"De mult timp ma întreb...Cei care au lucrat in aparatul statului comunist,securistii,activistii,"marii maheri" au avut salarii mari,foarte mari...Ei au distrus România în cei 50 de ani de comunism-...Reprezinta o nedreptate strigatoare la cer,sa aiba pensii mari....De ce sa nu se corecteze nedreptatea?"Principiul" ca "pensiile aflate în plata nu se scad" e prostie curataPrea multe prostii "de principiu" ca sa iasa ceva bun....

    raspunde comentariului
  • CURIOSUL

    01 august 2017 8:56

    DAR CU CHIRIILE SI INDEMNIZATIILE astronomice ale PARLAMENTARILOR. JUDECATORILOR mai ales de la CCR, PROCURORILOR si a celor de la Curtea de Conturi cum ramane ???????????

    raspunde comentariului
  • Iskandar Lestari

    01 august 2017 8:39

Ultima ora

Aboneaza-te la newsletter