14.8 C
duminică, 19 mai 2024
AcasăSpecialLiga infractorilor: fotbaliștii au luat la bătaie suporterii

Liga infractorilor: fotbaliștii au luat la bătaie suporterii

Returul meciului din Liga a V-a dintre AFC Rapid și Băneasa s-a dovedit duminică a fi un prilej de kick-boxing pe stadionul Laromet.

La mijlocul celei de-a doua reprize când scorul era 0-0, Ioniță de la Rapid a pornit în atac spre poarta adversă dar a fost faultat dur de un jucător advers. Surprinzător, arbitrul nu a fluierat nimic și nici nu a acordat un cartonaș roșu cum se impunea, fapt ce a constituit scânteia care a  aprins scandalul. Suporterii rapidiști au protestat, moment în care jucătorul cu numărul 10 de la Băneasa a început să împartă pumni atât spectatoilor dar și adversarilor de pe teren. Lui i s-a alăturat jucătorul cu numărul cu numărul 25 de la Băneasa moment în care pe teren a descins jandarmeria.

Spiritele au rămas încinse mai bine de 15 minute iar în cele din urmă jucătorii de la Băneasa au refuzat să mai intre pe teren. Meciul a fost câștigat de Rapid cu 3-0. Mai multe persoane au ajuns la spital, inclusiv tatăl unui jucător de la Rapid care s-a ales cu mandibula spartă.