Premierul Ilie Bolojan a afirmat marți că angajații concediați din administrația publică, în urma reformelor fiscal-bugetare, vor putea fi integrați în sectorul privat.
„Societăţile comerciale private au posibilitatea să angajeze o mare parte din aceşti oameni pentru că este nevoie pe piaţa forţei de muncă privată, şi ştiţi asta, în toată România, de angajaţi”, a precizat Bolojan.
Premierul a adăugat totodată că în privat există „locuri de muncă reale, în care se câştigă bani în mod cinstit”.
Analiza specialiștilor în recrutare
Melania Pop, Managing Partner la International Work Finder (IWF), companie specializată în recrutare și plasare de personal, confirmă că, din punct de vedere matematic, piața privată ar putea absorbi angajații din sectorul public.
Deficitul de personal din mai multe industrii – de la funcții de coordonare și TESA, până la lucrători comerciali sau reprezentanți de vânzări – ar crea premisele pentru o integrare.
Procesul nu este lipsit de obstacole
„Totuşi, tranziţia nu ar fi una lină. Spre deosebire de sectorul bugetar, mediul privat este adesea mai competitiv, dinamic şi mai puţin standardizat. Pentru mulţi candidaţi, tranziţia ar presupune o schimbare de mentalitate şi dobândirea de noi competenţe, de la project management şi comunicare interdepartamentală, la eficientizarea timpului şi raportare”, a explicat Pop pentru Termene.ro.
Specialista atrage atenția că angajații mai tineri sau cei deschiși la schimbare pot lua în calcul reconversia profesională, în special în domenii cu perspectivă pe termen lung, precum IT sau inteligența artificială.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.