26.8 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăSocialTranziția bugetarilor către mediul privat: proces dificil și cu multe provocări

Tranziția bugetarilor către mediul privat: proces dificil și cu multe provocări

Premierul Ilie Bolojan a afirmat marți că angajații concediați din administrația publică, în urma reformelor fiscal-bugetare, vor putea fi integrați în sectorul privat.

„Societăţile comerciale private au posibilitatea să angajeze o mare parte din aceşti oameni pentru că este nevoie pe piaţa forţei de muncă privată, şi ştiţi asta, în toată România, de angajaţi”, a precizat Bolojan.

Premierul a adăugat totodată că în privat există „locuri de muncă reale, în care se câştigă bani în mod cinstit”.

Analiza specialiștilor în recrutare

Melania Pop, Managing Partner la International Work Finder (IWF), companie specializată în recrutare și plasare de personal, confirmă că, din punct de vedere matematic, piața privată ar putea absorbi angajații din sectorul public.

Deficitul de personal din mai multe industrii – de la funcții de coordonare și TESA, până la lucrători comerciali sau reprezentanți de vânzări – ar crea premisele pentru o integrare.

Procesul nu este lipsit de obstacole

„Totuşi, tranziţia nu ar fi una lină. Spre deosebire de sectorul bugetar, mediul privat este adesea mai competitiv, dinamic şi mai puţin standardizat. Pentru mulţi candidaţi, tranziţia ar presupune o schimbare de mentalitate şi dobândirea de noi competenţe, de la project management şi comunicare interdepartamentală, la eficientizarea timpului şi raportare”, a explicat Pop pentru Termene.ro.

Specialista atrage atenția că angajații mai tineri sau cei deschiși la schimbare pot lua în calcul reconversia profesională, în special în domenii cu perspectivă pe termen lung, precum IT sau inteligența artificială.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului după atacuri cu drone în Strâmtoarea Hormuz

Președintele american Donald Trump a acuzat vineri Iranul că ar fi încălcat acordul de încetare a focului cu Statele Unite, după ce mai multe...

PNL respinge acuzațiile PSD privind schimbarea poziției în negocierile pentru formarea Guvernului

PNL a respins, vineri, criticile PSD privind schimbarea poziției în negocierile pentru formarea Guvernului și a susținut că atât partidul, cât și președintele Ilie...

Nicușor Dan: „Suspendarea, când preşedintele încalcă Constituţia. Nu e cazul de asta”

Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, că o eventuală suspendare a șefului statului poate fi justificată doar în situații de încălcare a Constituției.Președintele țării...
Ultima oră
Pe aceeași temă