Iranul a anunțat suspendarea negocierilor cu Statele Unite privind dosarul nuclear și securitatea maritimă din regiune, pe fondul unei dispute legate de respectarea condițiilor armistițiului din Liban.
În același timp, autoritățile iraniene avertizează că ar putea bloca Strâmtoarea Bab el-Mandeb, una dintre cele mai importante rute maritime internaționale.
Potrivit presei de stat de la Teheran, discuțiile cu Washingtonul referitoare la memorandumului de pace în 14 puncte au fost oprite temporar. Documentul include aspecte legate de redeschiderea Strâmtorii Ormuz și de programul nuclear iranian.
Oficialii iranieni susțin că suspendarea dialogului a fost decisă după ceea ce consideră a fi o încălcare a unei condiții esențiale a armistițiului, respectiv încetarea ostilităților dintre Israel și Liban.
Netanyahu a ordonat noi atacuri asupra unor ținte Hezbollah
Tensiunile au crescut după ce premierul israelian Benjamin Netanyahu a dispus atacuri asupra unor obiective asociate grupării Hezbollah din suburbiile Beirutului.
„Împreună cu ministrul Apărării, am instruit armata să atace ținte teroriste din Beirut. Este de neacceptat ca Hezbollah să atace orașele și cetățenii noștri, așa că centrul teroriștiilor săi din Beirut, în Dahiyeh va rămâne inaccesibil”.
La rândul său, ministrul iranian de Externe a transmis că orice înțelegere dintre Teheran și Washington trebuie să includă toate zonele de conflict din regiune.
„Un armistițiu între Iran și Statele Unite constituie, fără nicio îndoială, un armistițiu care cuprinde toate fronturile, inclusiv pe cel din Liban. Orice încălcare a acestui armistițiu pe un front va fi considerată o încălcare a acestuia pe toate fronturile”.
Trump afirmă că situația este sub control
După anunțul Iranului privind suspendarea negocierilor, președintele american Donald Trump a declarat că dialogul cu Teheranul continuă și că situația rămâne sub control.
„Am avut o convorbire foarte productivă cu prim-ministrul israelian Bibi Netanyahu și nu vor exista trupe care să intre în Beirut, iar toate trupele care sunt pe drum au fost deja întoarse”, a scris liderul de la Casa Albă pe platforma sa de socializare.
Trump a precizat, de asemenea, că a discutat și cu reprezentanți ai Hezbollah, care ar fi oferit asigurări că nu vor lansa noi atacuri asupra Israelului.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.