23.6 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalFranța vrea să-și relanseze politica energetică bazată pe energia nucleară

Franța vrea să-și relanseze politica energetică bazată pe energia nucleară

Guvernul francez a dezvăluit joi prioritățile strategice ale noii sale politici energetice, printre care se numără și relansarea energiei nucleare, prin care își propune să abordeze provocările legate de suveranitate, competitivitate, putere de cumpărare și decarbonizare până în 2035, transmite AFP.

În acest program multianual, subiectul unor dezbateri intense în ultimii trei ani, Guvernul de la Paris prevede un plan ‘ambițios’ de creștere a consumului de energie electrică cu emisii reduse de carbon, în special provenită de la centralele nucleare, pentru a înlocui combustibilii fosili, care sunt scumpi de importat.

În același timp, Guvernul francez mizează pe o utilizare mai redusă a energiei eoliene terestre și fotovoltaice, în contextul în care consumul de electricitate stagnează.

Publicarea mult așteptată a acestei strategii pentru perioada 2025-2035 va permite părților interesate din sector să își lanseze proiectele și să anticipeze nevoile în materie de investiții, competențe și locuri de muncă.

Energia eoliană suferă de pe urma stagnării cererii de electricitate

‘Nu există niciun model în conformitate cu care am putea fi dependenți’, a declarat prim-ministrul Sebastien Lecornu în timpul unei vizite la barajele hidroelectrice din estul țării.

Noua strategie oficializează o renaștere a energiei nucleare, rupând cu planul anterior (2019-2024) care viza închiderea a 14 reactoare, în condițiile în care prevede o ‘optimizare’ a parcului existent și construirea a șase noi reactoare (plus o opțiune pentru alte opt). Producția de energie nucleară este așteptată să crească până undeva între 380 și 420 de terawați-oră (TWh) în 2030, față de 320 TWh în 2023.

De asemenea, Guvernul de la Paris mizează pe o accelerare a energiei eoliene offshore, dar cu o ușoară întârziere în ceea ce privește calendarul obiectivelor, recunoscând întârzierile înregistrate în implementarea proiectelor.

Pe de altă parte, energia eoliană onshore și cea solară suferă de pe urma stagnării cererii de electricitate, cu obiective mai mici decât cele incluse în versiunea Programului energetic multianual, supus consultării publice în luna martie a anului trecut.

Guvernul francez își propune o producție de electricitate decarbonizată până în 2035, ‘strâns legată de creșterea electrificării utilizărilor’, adică trecerea sectoarelor dependente de combustibili fosili (gaz, petrol) către electricitate, cum ar fi transportul cu vehicule electrice, clădirile cu pompe de căldură și industria cu cuptoare electrice.

‘În 2023, am consumat aproape 60% din energia noastră finală din combustibili fosili. Obiectivul nostru este să reducem această pondere la doar 40% până în 2030’, subliniază documentul.

‘Ne concentrăm pe carbon’, a subliniat premierul Sebastien Lecornu, afirmând că situația geopolitică internațională necesită acțiuni.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Alertă medicală în fața valului de caniculă: spitalele și ambulanțele intră în regim de mobilizare extinsă

Autoritățile sanitare transmit populației recomandări ferme de prevenție, insistând asupra evitării expunerii prelungite la soare, a deshidratării și a activităților fizice intense în aer...

Corecție pe bursele europene: scăderi generalizate la final de săptămână, sub presiunea vânzărilor și a incertitudinilor globale

Analiștii pun corecția pe seama unui climat investițional prudent, alimentat de incertitudini privind direcția economiei globalePiețele de capital din Europa au încheiat ultima ședință...

Băncile românești își consolidează rezervele: depozitele populației și firmelor au crescut cu aproape 50 de miliarde de lei

BNR apreciază că sectorul bancar a menținut pe parcursul anului trecut o poziție confortabilă, din punct de vedere al lichiditățiiSistemul bancar din România a...
Ultima oră
Pe aceeași temă