26.8 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăEconomieAutoConcedieri masive în industria auto din Germania, în ciuda recordurilor la producția...

Concedieri masive în industria auto din Germania, în ciuda recordurilor la producția de mașini electrice

Numărul angajaților din sectorul auto a scăzut cu aproape 47.000 într-un singur an, arată datele Asociației Constructorilor Germani de Automobile.

Industria auto din Germania a continuat să reducă personalul anul trecut, potrivit unui raport publicat de Asociaţia Constructorilor Germani de Automobile (VDA), citat de Agerpres și DPA.

Datele preliminare arată că aproximativ 726.000 de persoane lucrau în sectorul auto în 2025, cu aproape 47.000 mai puţine faţă de 2024 şi cu circa 107.000 sub nivelul din 2019.

Un studiu realizat de VDA indică faptul că aproape două treimi dintre companii au redus numărul de angajaţi în ultimul an. Aproape jumătate dintre firme spun că disponibilizările continuă şi în prezent, iar una din patru companii concediază în Germania, dar recrutează personal în afara ţării.

Avertismentul industriei: presiune pe furnizori

Preşedinta VDA, Hildegard Müller, a atras atenţia asupra deteriorării mediului economic:

„Condiţiile din Germania şi Europa se deteriorează, punând companiile – în special furnizorii mici şi medii din industria auto – sub presiune”.

Aceasta a criticat şi politicile europene, vorbind despre „combinaţia dintre negarea realităţii şi iluzia relevanţei” la nivelul instituţiilor de la Bruxelles. Studiul VDA a fost realizat în perioada 11–25 ianuarie, pe un eşantion de 124 de companii din domeniu.

Producţie record de vehicule electrice

În contrast cu evoluţia pieţei muncii, producţia de vehicule electrice a atins un nivel record. Conform datelor VDA, Germania şi-a menţinut poziţia a doua la nivel mondial, după China, în clasamentul producătorilor de automobile electrice.

Producţia de vehicule electrice pe baterii a crescut cu 15% faţă de anul anterior, până la 1,22 milioane de unităţi. În acelaşi timp, producţia de hibride plug-in a urcat cu 54%, la aproximativ 450.000 de unităţi.

În total, anul trecut au fost fabricate în Germania circa 1,67 milioane de autoturisme electrice, cu 23% mai mult decât în anul precedent.

Germania a depăşit astfel Statele Unite, care au produs 1,04 milioane de maşini electrice, însă rămâne mult în urma Chinei, cu 16,1 milioane de unităţi.

Estimări pentru 2026 și sprijin guvernamental

Pentru anul în curs, VDA prognozează o creştere de 10% a producţiei de vehicule electrice cu baterii.

Guvernul de la Berlin a anunţat recent un program de sprijin pentru populaţie, prin care familiile cu venituri mici şi medii pot primi subvenţii de până la 7.000 de dolari pentru achiziţia de maşini electrice noi.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Parazitul care infectează 1 din 3 oameni din lume și poate duce la orbire

Un parazit extrem de răspândit, Toxoplasma gondii, ar putea reprezenta o problemă de sănătate globală mult mai mare decât se credea până acum, avertizează...

Despărțire surprinzătoare la FCSB! Alexandru Pantea pleacă în străinătate

Alexandru Pantea va evolua în sezonul viitor în Grecia, după ce FCSB a decis să îl împrumute, mutarea urmând să includă și o opțiune...

Remiză suspectă la Mondial! SUA pierde spectacolul cu Turcia, dar merge mai departe

Grupa D a Campionatului Mondial și-a desemnat echipele calificate, după o ultimă etapă în care SUA și Australia și-au asigurat prezența în 16-imile de...
Ultima oră
Pe aceeași temă