Lobby-ul auto german a criticat dur marți Bruxelles-ul, acuzând Uniunea Europeană că nu înțelege gravitatea crizei cu care se confruntă industria auto a continentului și că nu ia măsuri suficiente, scrie AFP.
Prezentând un sondaj care arată că aproape trei sferturi dintre companiile auto germane intenționează să amâne sau să anuleze investiții pe piața internă, Hildegard Müller, președinta asociației industriei auto VDA, a declarat că UE se află într-o stare de negare.
Mult prea des, Bruxelles-ul prezintă un amestec periculos de negare a realității și iluzii privind propria relevanță. Însă realitatea ne ajunge din urmă de fiecare dată, a spus Müller într-o conferință de presă.
Industria auto europeană se afla deja în criză înainte ca președintele american Donald Trump să impună anul trecut taxe vamale asupra importurilor de automobile, după ce producătorii investiseră miliarde de euro în vehicule electrice, confruntându-se în același timp cu o cerere modestă și cu o competiție acerbă din partea rivalilor chinezi, precum BYD.
CITEȘTE ȘI – China renunță la mânerele retractabile ale ușilor: designul Tesla, scos din joc din motive de siguranță
Volkswagen, Mercedes-Benz și BMW au fost afectate de ani de scădere a vânzărilor în China, iar grupul francez Stellantis, care deține mărcile Jeep și Fiat, a raportat săptămâna trecută pierderi de 22 de miliarde de euro (26 de miliarde de dolari), după reevaluarea negativă a afacerilor sale din segmentul vehiculelor electrice.
Müller a acuzat că promisiunile de reducere a birocrației pentru a sprijini producătorii auto nu au fost respectate. Potrivit acesteia, relaxarea recentă, timidă, a interdicției privind vânzarea de mașini noi cu motoare pe benzină după 2035 demonstrează că UE oferă doar „servicii de fațadă” în materie de dereglementare.
(Președinta Comisiei Europene, Ursula) von der Leyen a promis la începutul celui de-al doilea mandat că va reduce birocrația. În 2025, Uniunea Europeană a introdus mai multă legislație decât în orice alt an din ultimii 15 ani – patru legi pe zi. Nu mai putem ține pasul cu implementarea lor, a spus Müller.
Referindu-se la inițiativa UE de stimulare a producției industriale pe continent, în cadrul unei posibile strategii „Made in Europe”, susținută de comisarul european pentru industrie, Stéphane Séjourné, și de peste 1.000 de directori executivi și lideri de afaceri, Müller a avertizat că aceste planuri riscă să aducă și mai multă birocrație în industria auto și să afecteze exporturile.
Lanțurile noastre de aprovizionare sunt strâns interconectate la nivel internațional. Izolarea față de restul lumii prezintă și riscul ca alte țări să adopte măsuri de represalii, a subliniat ea.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.