CNMR respinge declarațiile premierului Viktor Orban, care a vorbit în România despre Ungaria Mare

de Mihai Diac , 03 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 19:09, 03 octombrie 2017
Alexandru Cumpănașu

Coaliția Națională pentru Modernizarea României critică declarațiile premierului Ungariei, Viktor Orban, făcute pe timpul vizitei sale în Transilvania.

CNMR consideră că aceste declarații "accentuează în mod evident tensiunile deja existente pe teritoriul României promovate de liderii comunității maghiare".

Potrivit CNMR, declarațiile premierului Orban le continuă pe cele ale europarlamentarului Laszlo Tokes, care spunea că ”nu mai avem la dispoziție încă 25 de ani să așteptăm, timpul nostru e acum, acum trebuie să acționăm. Nu mai e timp de incertitudini, de oportunism politic, de speech-uri care vor doar îndobitocirea poporului, care ne pot fi fatale. Acum e momentul autonomiei și al independenței, doar independența națională totală poate aduce înălțarea pentru maghiarime! Autonomia teritorială a Ardealului și a Partiumului trebuie să se înfăptuiască, iar unitatea militară secuiască înființată în timpul lui Bela Kun trebuie să ne fie exemplu, la nevoie! Și trebuie să spunem răspicat acest lucru și în Parlamentul European, și în toate capitalele europene!”.

Președintele CNMR, Alexandru Cumpănașu, acuză și acordul de colaborare dintre FIDESZ (partid politic din Ungaria) și liderii UDMR, care ar demonstra "radicalizarea UDMR și continuarea unui proces de provocare a majorității etnicilor români în preajma Centenarului".

‘’Viktor Orban și Kelemen Hunor vor încerca destabilizarea României în 2018 pe modelul Spaniei . CNMR va bloca orice astfel de acțiune și va acționa solidar cu istoria poporului român’’, a declarat  Alexandru Cumpănașu.

Comentarii

  • atnalubma

    20 octombrie 2017 17:05

    Pentru provocari nationaliste, pentru atac la integritatea teritoriala, se da pedeapsa cu puscarie urmata de expulzare impreuna cu familia si prietenii.

    raspunde comentariului
  • Bogdan

    20 octombrie 2017 10:58

    Imi cer scuze dar nu ma pot abtine sa-mi dau cu parerea despre reclama absolut aberanta a 'doamnei' Irina din Iasi care zice ca in 2 ore a invatat l.engleza la perfectie. Cati bani ai primit madam pt. aceasta afirmatie cretina? Ei bine, sa-ti fie rusine!

    raspunde comentariului
  • Adam

    15 octombrie 2017 10:21

    Tokes si Orban se joaca cu focul. Prezic ca daca ungurii incearca violenta in Ardeal, soarta lor va fi la fel cu soarta musulmanilor Rahingy din Burma. Furia poporului e subestimata de unii politicieni Unguri. Pe de alta parte nu vad de ce autoritatile Romane permit lui Orban sa vina in Romania si sa vorbeasca. In ce priveste Catalonia, sunt extremistii ce incearca separarea fara sa inteleaga ca va fi mai rau pentru popor. Sunt convins ca poporul Catalonez nu se va separa de Spania.

    raspunde comentariului
    • Attila, Biciul lui Dumnezeu

      15 octombrie 2017 15:38

      Daca ar trai, Raul Sorban , ar spune despre Tokes si Orban ca sufera de HUNGARITA !!!

      raspunde comentariului
  • valeanu

    08 octombrie 2017 22:28

    Pacat ca Cumpanasu nu aude ce spune Dl. Victor Orban, ci ce vrea el sa auda. Este periculos! Ar fii bine ca politicieni romani s-a auda ce spun politicieni unguri. Sant declaratii fftorte pozitive, pacat de nationalisti nostri.

    raspunde comentariului
    • ATTILA, BICIUL LUI DUMNEZEU

      15 octombrie 2017 15:43

      Ce-i "POZITIV" in declaratiile celor doi EXTREMISTI ???

      raspunde comentariului
      • Attila Demjen

        20 octombrie 2017 22:20

        Attila Biciul lui DUMNEZEU....ar prinde bine asa "extremist" ca dl.Orban si pentru Romania pt.ca ce face EL pentru Ungaria este ALTCEVA de cea ce fac Conducatorii nostrii la Bucuresti !

        raspunde comentariului
  • kermit

    08 octombrie 2017 4:12

    Declaratiile lui Tokes sunt suficiente pentru al trimite la PUSCARIE. Ca tiganul ungur Orban face ce face se intampla deoarece Institutiile Statului Roman sunt populate cu lasi, prosti, persoane senile, ***** , prostituate, rubedenii puse pe capatuiala si alte asemenea specii de traitorii nenorociti. Golanilor de la Budapesta trebuie sa li se interzica pe viitor astfel de descinderi in Ardeal. Daca se depasesc limitele buneicuvinte si ale minimei diplomatii Romania trebuie sa intervina fara intarzieri si sovairi de tot felul. Daca la Bucuresti ar fi politicieni cu coloana vertebrala toate intreprinderile acestui revizionist , iredentist si sovin ungur s-ar narui de indata. Ungaria nu poate sta in fata Romaniei, nu are cum ... doar dintr-o crasa imbecilitate de care da dovada clasa politica romanesca s-a ajuns unde s-a ajuns.

    raspunde comentariului
  • nic

    05 octombrie 2017 11:06

    Succes in a-i opri pe nemernici, d-le Cumpanasu!! Sunteti printre putinii care au reactionat la mizeriile lui orban si ale clicii lui.

    raspunde comentariului
  • Ion

    03 octombrie 2017 20:48

    Cum este posibil că un partid românesc, UDMR , format din cetățeni români Hunor este cetățean român sa lucreze împotriva României? Cum este posibil ca să acceptăm așa ceva? UDMR-ul este partidul trădătorilor de neam și țară. Ar trebui condamnați la moarte.

    raspunde comentariului
  • Ion

    03 octombrie 2017 20:47

    Cum este posibil că un partid românesc, UDMR , format din cetățeni români Hunor este cetățean român sa lucreze împotriva României? Cum este posibil ca să acceptăm așa ceva? UDMR-ul este partidul trădătorilor de neam și țară. Ar trebui condamnați la moarte.