28.9 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăVideoVIDEO. Spania afirmă că a luat „toate măsurile necesare” pentru a opri...

VIDEO. Spania afirmă că a luat „toate măsurile necesare” pentru a opri răspândirea hantavirusului, după apariția unor teste pozitive

Spania a anunțat luni că a luat „toate măsurile” necesare pentru a preveni răspândirea hantavirusului în rândul persoanelor evacuate de pe o navă de croazieră afectată de virus, după ce cetățeni francezi și americani au fost testați pozitiv, scrie AFP.

O amplă operațiune de repatriere desfășurată duminică din Insulele Canare a permis evacuarea a 94 de pasageri și membri ai echipajului, aparținând a 19 naționalități diferite, de pe nava sub pavilion olandez MV Hondius, aflată în centrul unei alerte internaționale după moartea a trei pasageri.

Echipe medicale au escortat călătorii către aeroportul din Tenerife, sub supraveghere strictă și după efectuarea unor controale sanitare amănunțite.

Autoritățile franceze și americane au raportat câte un test pozitiv pentru hantavirus în cazul unor persoane evacuate.

„Încă de la început, toate măsurile adoptate au avut drept scop întreruperea posibilelor lanțuri de transmitere… au fost aplicate toate măsurile de prevenire și control al transmiterii”, a transmis Ministerul Sănătății din Spania într-un comunicat.

Instituția a precizat că pacienta din Franța „a început să se simtă rău în timpul zborului și nu în timp ce se afla la bordul navei”.

În cazul cetățeanului american, testele efectuate în Capul Verde, unde MV Hondius a făcut escală înainte de a ajunge în Insulele Canare, au indicat un rezultat considerat de autoritățile americane drept „slab pozitiv”, „deși pentru noi nu a fost concludent”, precum și un alt test negativ, a precizat ministerul.

„Persoana în cauză nu prezenta simptome în perioada în care se afla în Capul Verde. Cu toate acestea, autoritățile americane au decis să trateze cazul ca fiind pozitiv. Din acest motiv, au solicitat o evacuare separată, realizată cu o altă ambarcațiune.”

Ultimele 22 de persoane care urmează să fie evacuate vor pleca toate cu un avion către Țările de Jos, a declarat ministrul spaniol al Sănătății, Monica Garcia, modificând programul inițial care prevedea și un al doilea zbor către Australia.

După realimentare, nava urmează să plece spre Țările de Jos la ora 19:00 (18:00 GMT), având la bord doar un echipaj minim.

Mai sunt încă cetățeni din Țările de Jos și Australia, iar speranța noastră este să finalizăm operațiunea chiar înainte de termenul stabilit, a declarat ministrul spaniol Angel Victor Torres pentru postul public de radio RNE.

În prezent nu există vaccinuri sau tratamente specifice pentru hantavirus, o boală rară, dar cunoscută, care se transmite de obicei prin rozătoare.

CITEȘTE ȘI – Studiu: Renunțarea la cafea timp de două săptămâni schimbă semnificativ microbiomul intestinal și poate influența tensiunea arterială

Oficialii din domeniul sănătății au insistat că riscul pentru sănătatea publică la nivel global este redus și au respins comparațiile cu pandemia de Covid-19.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Stancu Alexandru
Stancu Alexandru
2017 este anul debutului meu în presă. Alex este editor de știri generale, cu experiență în redactarea și verificarea informațiilor din actualitate. Scrie articole clare și bine documentate despre evenimente interne și internaționale, economie, politică sau lifestyle.
Cele mai citite

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...

Consiliul Europei acuză Suedia de discriminare în accesul la servicii medicale pentru migranții romi

Experții europeni subliniază că accesul la îngrijiri medicale este o condiție fundamentală pentru demnitatea umanăSuedia a încălcat mai multe prevederi ale Cartei Sociale Europene...

Alertă medicală în fața valului de caniculă: spitalele și ambulanțele intră în regim de mobilizare extinsă

Autoritățile sanitare transmit populației recomandări ferme de prevenție, insistând asupra evitării expunerii prelungite la soare, a deshidratării și a activităților fizice intense în aer...
Ultima oră
Pe aceeași temă