28.5 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiBiden sosește la summitul ASEAN din Cambodgia

Biden sosește la summitul ASEAN din Cambodgia

Președintele SUA Joe Biden a sosit vineri (12 noiembrie) la Phnom Penh pentru Summitul ASEAN.


După ce au purtat propriile discuții cu ușile închise, liderii ASEAN au discutat despre tensiunile din regiune, inclusiv din peninsula coreeană și Taiwan, cu mai mulți lideri mondiali, inclusiv premierul chinez Li Keqiang și președintele sud-coreean Yoon Suk-yeol, în întâlniri separate, potrivit Reuters.


Biden și premierul japonez Fumio Kishida sunt programați să poarte discuții cu grupul sâmbătă. La unele întâlniri va participa și ministrul rus de externe Serghei Lavrov.


Prim-ministrul cambodgian și gazda ASEAN, Hun Sen, s-au adresat vineri la ceremonia de deschidere cu un apel la vigilență și înțelepciune în vremuri de tulburări economice și geopolitice.

Biden, discuție cu Xi, despre Coreea de Nord după summitul ASEAN

Preşedintele Joe Biden îl va îndemna pe omologul chinez Xi Jinping să ţină în frâu „cele mai rele tendinţe” ale Coreei de Nord şi îl va informa că dezvoltarea arsenalului nord-coreean va determina o întărire a prezenţei militare americane în Asia, informează AFP, preluată de Agerpres.

Luni, în marja summitului G20 din Indonezia, preşedintele Statelor Unite îi va comunica liderului chinez că este în interesul Beijingului „să joace un rol constructiv în limitarea celor mai rele tendinţe ale Coreei de Nord”, a declarat consilierul pentru securitate naţională, Jake Sullivan, la bordul Air Force One în zbor spre Cambodgia, unde are loc summitul regional al ASEAN.

Preşedintele american îi va comunica, de asemenea, omologului chinez că dacă dezvoltarea rachetelor şi a arsenalului nuclear de către Phenian „continuă pe această cale, va determina pur şi simplu o întărire a prezenţei militare şi de securitate americane în regiune”.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Consiliul Europei acuză Suedia de discriminare în accesul la servicii medicale pentru migranții romi

Experții europeni subliniază că accesul la îngrijiri medicale este o condiție fundamentală pentru demnitatea umanăSuedia a încălcat mai multe prevederi ale Cartei Sociale Europene...

Atacuri la adresa Bitcoin: Un activ speculativ fără valoare intrinsecă, condamnat la declin lent

Miliardarul investitor Jeremy Grantham își menține poziția critică față de Bitcoin, susținând că cea mai mare criptomonedă din lume nu are premisele unui activ...

În mijlocul intersecției, cu motorul oprit

Guvernul Veștea nu a căzut dintr-o dată. Nu a fost un trăsnet venit din senin, ci zgomotul final al unei construcții care scârțâia de...
Ultima oră
Pe aceeași temă