În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei
Administrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, o avertizare severă de caniculă extremă, Cod roșu, valabilă de luni dimineață până miercuri, care vizează o mare parte a teritoriului României, inclusiv municipiul București.
Potrivit prognozei, în intervalul 29 iunie, ora 10:00 – 1 iulie, ora 10:00, temperaturile vor atinge valori extrem de ridicate în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și în jumătatea vestică a Munteniei. Meteorologii avertizează că disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, nivel asociat situațiilor de risc major pentru populație.
Maximele prognozate se vor situa între 35 și 41 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind așteptate în Banat și Crișana. Nopțile vor rămâne tropicale, cu temperaturi minime cuprinse în general între 17 și 25 de grade, ceea ce va menține stresul termic și pe timpul nopții.
În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei, unde se vor înregistra temperaturi de până la 38 de grade, iar în Delta Dunării în jur de 32 de grade. Și aici, indicele ITU va depăși pragul critic, semnalând un nivel ridicat de disconfort termic.
Meteorologii mai avertizează că, în după-amiaza și seara zilei de marți, instabilitatea atmosferică va crește în special în zonele de deal și munte, unde pot apărea fenomene meteorologice locale mai accentuate, pe fondul aerului extrem de încărcat termic.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube