25.2 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăOp & EdÎn mijlocul intersecției, cu motorul oprit

În mijlocul intersecției, cu motorul oprit

Guvernul Veștea nu a căzut dintr-o dată. Nu a fost un trăsnet venit din senin, ci zgomotul final al unei construcții care scârțâia de mult.

Parlamentul doar a apăsat pe ultimul cui.

Ceea ce s-a întâmplat nu este doar o înfrângere. Este imaginea unei clase politice care nu mai reușește să convingă, nici măcar prin propriile mecanisme de supraviețuire. O majoritate care trebuia să fie stabilă, s-a dovedit o iluzie, o clădire ridicată pe nisip, în care fiecare partid a venit cu propriul plan de evacuare.

E o ruptură. Un sistem care nu mai funcționează după regulile vechi. Și nu mă refer, neapărat, la aritmetica voturilor, ci la semnalul că România intră într-o etapă pe care nimeni nu o controlează complet. O perioadă în care reflexele politice de după 1989 nu mai sunt suficiente, pentru a ține societatea în aceeași matcă. Cei care au condus ultimii ani au mizat pe ideea că oamenii vor accepta mereu aceeași rețetă: negocieri în spatele ușilor închise, rotații de funcții, compromisuri fără explicații. Dar realitatea din afara Parlamentului a început să bată tot mai tare în geam.

România, am mai spus asta, trece printr-o criză de încredere. Iar pericolul cel mai mare nu este că un guvern cade. Guvernele cad în democrații. Periculos este când, după cădere, nu există o direcție, ci doar o nouă rundă de calcule, orgolii și improvizații.

Urmează momentul în care președintele și partidele trebuie să aleagă: continuă jocul cu formule scoase din sertar sau acceptă că societatea cere o schimbare reală. Pentru că resetarea e imposibilă cu aceiași oameni. Economia nu negociază cu orgoliile politicienilor, cu sinecuri, cu incompetențe nesfârșite. Facturile nu așteaptă consensul de partid, iar investitorii nu citesc promisiuni, ci urmăresc stabilitatea.

Veștea s-a veștejit! Nimeni nu mai vrea să vină primăvara!

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Nicușor Dan, la masa liderilor baltici și polonezi: securitatea Flancului Estic, în centrul discuțiilor regionale

Liderii vor discuta despre necesitatea unor politici europene care să susțină competitivitatea economică, dezvoltarea și siguranța statelor membrePreședintele României, Nicușor Dan, va participa sâmbătă...

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...

Radu Marinescu acuză PNL și USR că blochează formarea guvernului: Miza nu este criza, ci păstrarea puterii

Marinescu critică și modul în care sunt gestionate problemele economice, susținând că actuala confruntare politică are efecte directe asupra țăriiFostul ministru al Justiției, social-democratul...
Ultima oră
Pe aceeași temă