21.8 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăSportHandbalAntrenorul spaniol Manuel Montoya Fernandez, fost selecționer al naţionalei de handbal masculin...

Antrenorul spaniol Manuel Montoya Fernandez, fost selecționer al naţionalei de handbal masculin a României, a murit la 64 de ani

Tehnicianul spaniol „Manolo” Manuel Montoya Fernandez (64 ani), fost selecţioner al echipei naţionale de handbal masculin a României, a încetat din viaţă, la vârsta de 64 de ani, a anunţat, luni, Federaţia Română de Handbal, pe site-ul său oficial.

Montoya a antrenat naţionala României în perioada 2018-2019.

Doctor în Educaţie Fizică şi Sport la Universitatea din Barcelona, Montoya şi-a început cariera de antrenor la clubul BM Granollers (1992-1997, 2002-2008), cu care a câştigat de două ori Cupa EHF (1995, 1996) şi Cupa Spaniei (1994).

Ulterior, a fost secund la naţionala Spaniei, cu care a câştigat bronzul la CM 2011 şi aurul la CM 2013. A fost secund al naţionalei Qatarului, medaliată cu argint la CM 2015 şi clasată pe locul 8 la JO 2016. A mai pregătit naţionala Iranului. Experienţa sa a cuprins atât roluri de antrenor principal, cât şi de antrenor secund.

VIDEO. Naționala de handbal masculin a României, învinsă de Austria la debutul său la Campionatul European

Naționala României de handbal masculin a suferit o înfrângere în prima sa partidă din Grupa B a Campionatului European de Handbal Masculin – EHF EURO 2024, în fața echipei Austriei. Scorul final a fost 31-24, cu 15-14 la pauză în favoarea Austriei.

România a făcut o primă repriză bună, conducând în diverse momente ale jocului, chiar și după două cartonașe roșii (pentru Negru și Caba). La pauză, Austria conducea cu 15-14, iar în repriza a doua, echipa noastră a întâmpinat dificultăți în a-și crea oportunități de atac, Austria reușind să-și mărească avantajul în ultimele 15 minute, impunându-se la final cu 31-24.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Furtunile au provocat inundații în mai multe orașe din țară. Craiova, cea mai afectată de ploile torențiale

Ploile abundente au creat probleme majore în mai multe regiuni ale țării, iar cea mai gravă situație s-a înregistrat la Craiova.Cantitatea de precipitații a...

Evaluarea Națională 2026: Elevii susțin astăzi proba la Matematică

Absolvenții clasei a VIII-a susțin marți proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale 2026, a doua etapă a examenului care contează pentru admiterea...

Congresul SUA cere retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul. Trump critică decizia

Senatul Statelor Unite a aprobat marți o rezoluție prin care solicită retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul.Documentul a trecut cu 50 de voturi...
Ultima oră
Pe aceeași temă