32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSpecialIrina Begu a ratat calificarea în finala turneului de la Sankt Petersburg,...

Irina Begu a ratat calificarea în finala turneului de la Sankt Petersburg, dar merge la Dubai

Irina Begu a fost învinsă în semifinala turneului de la Sankt Petersburg de sportiva greacă Maria Sakkari (7 WTA), favorita numărul 1 a competiției. Begu va fi recompensată cu 39.000 dolari americani și 185 puncte WTA.

Calificarea în semifinală i-a adus Irinei Begu o prezență directă pe tabloul principal al turneului de la Dubai. Ea a fost învinsă în semifinală, la capătul a trei seturi, cu 6-4, 6-7 (4), 6-4, după un meci foarte disputat ce a durat 3 ore și 7 minute.

Irina Begu s-a oprit în semifinalele turneului de la Sankt Petersburg, cedând prima serviciul

Românca a fost prima care și-a cedat serviciul în primul set, la 4-3 pentru Sakkari și, chiar dacă l-a recuperat imediat după aceea, sportiva greacă a reușit să se impună pe final cu 6-4.

În setul secund, Begu și Sakkari au mers cap la cap, până la 6-6, sportiva română impunându-se în tiebreak la 4, conform sport.hotnews.ro.

Setul decisiv a înregistrat 7 break-uri din 10 game-uri jucate, cu unul în plus pentru principala favorită, care merge în finală, unde va juca în compania învingătoarei din cealaltă semifinală, dintre Ostapenko și Kontaveit.

Tot în acest sezon, jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu au ratat calificarea în turul 3 al Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, fiind întrecute cu 2-6, 6-3, 6-1 de cuplul Alize Cornet (Franţa)/Petra Martic (Croaţia), sâmbătă la Melbourne.

Begu şi Buzărnescu, favoritele numărul zece, vor primi un cec de 32.500 dolari australieni.

De asemenea, acestea vor primi 130 de puncte WTA la dublu.



Urmărește România Liberă pe  Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Răzvan Lucescu rupe tăcerea! Acuză conducerea fostului club: „Căutau alt antrenor pe la spatele meu”

Răzvan Lucescu a vorbit deschis despre despărțirea de PAOK și susține că oficialii clubului negociau cu alți antrenori în timp ce el își respecta...

Prețurile din Europa diferă semnificativ. România rămâne printre cele mai ieftine state din UE

Diferențele de preț dintre statele europene sunt considerabile, iar același coș de bunuri și servicii poate avea un cost de aproape patru ori mai...

Remiză suspectă la Mondial! SUA pierde spectacolul cu Turcia, dar merge mai departe

Grupa D a Campionatului Mondial și-a desemnat echipele calificate, după o ultimă etapă în care SUA și Australia și-au asigurat prezența în 16-imile de...
Ultima oră
Pe aceeași temă