11.5 C
duminică, 28 aprilie 2024
AcasăSpecialEchipa de Polo a României nu s-a calificat la JO de la...

Echipa de Polo a României nu s-a calificat la JO de la Rio

Naționala masculină de polo pe apă a fost învinsă, vineri seară, la limită de naţionala Italiei şi a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, din această vară. Partida Italia – România, disputată în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste, s-a încheiat cu 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1), informează Digi 24.

Italienii au câştigat meciul cu un gol marcat cu doar 17 secunde înainte de final, după ce fundaşul român Dimitri Goanță primise cartonaș roșu şi ieşise din bazin.Astfel, Italia a câştigat Grupa B a turneului de la Trieste. În Grupa A, România s-a clasat pe locul al patrulea. Întâlnirea din sferturile de finala era decisivă pentru calificarea la Jocurile Olimpice.

Pentru România au marcat Mihnea Gheorghe – 3 goluri, Alexandru Ghiban – 2, Cosmin Radu – 1 și Tiberiu Negrean – 1.

Golurile Italiei au fost înscrise de F. Di Fulvio – 2, Figlioli – 2, C. Presciutti – 1, S. Luongo – 1, Aicardi – 1, Baraldi – 1.

Cele două reprezentative s-au mai întâlnit de 4 ori în ultimii 7 ani. România a câştigat o singură dată, la Campionatul Mondial de la Roma din 2009 (scor 6-5).

Astfel, Italia merge la Jocurile Olimpice împreună cu Ungaria, Spania şi Franţa. Alături de reprezentativa noastră, au pierdut meciurile din sferturi şi calificarea la Rio echipele Germaniei, Canadei şi Olandei.

Sâmbătă, de la ora 18,30, poloiștii români vor juca meciul pentru locurile 5-8 cu Canada.

Așteptarea de 9 ani a luat sfârșit. FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, pentru a se încorona noua campioană a Superligii. În...