11 C
duminică, 28 aprilie 2024
AcasăSpecialCSV Tomis s-a calificat în semifinalele Cupei

CSV Tomis s-a calificat în semifinalele Cupei

Nici o mare surpriză în sferturile de finală ale Cupei României la volei feminin. Între primele opt formaţii ale competiţiei s-a aflat şi reprezentanta Constanţei, CSV 2004 Tomis, care este deţinătoarea trofeului. Echipa de pe litoral a jucat pentru un loc în careul de aşi al întrecerii în compania celor de la Penicilina Iaşi. Meciul se anunţa câştigat dinainte, echipa de pe litoral fiind marea favorită în faţa unei formaţii care în sezonul viitor va evolua în eşalonul secund.

Meciul s-a disputat la Constanţa, la cererea echipei de pe litoral, partida fiind programată iniţial pe teren neutru. Gazdele au reuşit să se impună fără probleme, scor 3-0. Primul set a fost adjudecat de trupa antrenată de Darko Zakoc cu scorul de 25-15, următorul cu 25-14, iar în setul final oaspetele au opus o rezistenţă mai mare, reuşind să ia Tomisului 18 puncte (25-18).

Câştigătoarea Cupei României va fi stabilită în cadrul unui turneu final-four, care va avea loc pe 3 şi 4 mai. Locul de desfăşurare a partidelor se va cunoaşte abia pe 23 aprilie. Alături de Tomis, la turneul final s-au mai calificat până acum Dinamo şi Ştiinţa Bacău, ultima echipă urmând a se stabili între Unic Piatra Neamţ şi CSU Tg. Mureş.

Deputatul conservator Dan Poulter a trecut în barca Partidului Laburist

Deputatul conservator Dan Poulter, fost ministru al sănătăţii, a declarat sâmbătă presei că se alătură Partidului Laburist, ceea ce reprezintă un motiv de îngrijorare...