13.7 C
duminică, 19 mai 2024
AcasăSpecialBRD Bucharest Open: Monica Niculescu și-a aflat adversara din optimi. Primul duel...

BRD Bucharest Open: Monica Niculescu și-a aflat adversara din optimi. Primul duel din carieră

Monica Niculescu, 41 WTA și a treia favorită, o va întâlni, în optimile turneului BRD Bucharest Open, pe brazilianca Teliana Pereira, 83 WTA. Cele două se vor duela pentru prima dată în cariera lor.

Pereira a fost cea de a doua calificată în optimi, după ce a trecut, miercuri, de Kristina Kucova (Slovacia, 133 WTA), cu scorul de 6-3, 6-7(4/7), 7-6(7/6), după un meci maraton de aproximativ trei ore și 25 minute.

Niculescu s-a calificat în optimi încă de marți, după ce a eliminat-o pe o altă româncă, Ana Bogdan (wildcard, 204 WTA), cu scorul de 6-2, 5-7, 6-2, după aproximativ 3 ore de joc.

Pereira și Niculescu se vor afla pentru prima dată față în față în circuitul WTA. Turneul de la București, de categorie WTA International, îi aduce, unei jucătoare calificate în optimi, un premiu în valoare de 3.310 dolari și 30 puncte WTA.