România se pregătește pentru o perioadă cu temperaturi peste media climatologică, potrivit prognozei meteorologice valabile pentru următoarele patru săptămâni.
Cele mai ridicate temperaturi sunt estimate în vestul, sud-vestul și centrul țării, în timp ce ploile vor fi, în unele intervale, sub nivelul normal, în special în zonele montane.
Meteorologii avertizează că valul de căldură care afectează vestul Europei ajunge și în România.
Vineri, județe din vestul țării se află sub cod portocaliu de caniculă, cu temperaturi care pot atinge 37 de grade Celsius.
Specialiștii nu exclud emiterea unui cod roșu în zilele următoare, dacă masa de aer fierbinte se va intensifica.
Prima săptămână din iulie începe cu temperaturi peste normal
În intervalul 29 iunie – 6 iulie, valorile termice vor depăși media specifică perioadei în toate regiunile țării.
În schimb, cantitățile de precipitații vor fi, în general, apropiate de valorile normale.
Ploi mai puține în a doua săptămână
Pentru perioada 6 – 13 iulie, meteorologii estimează temperaturi ușor peste normal în vest, sud-vest și centru, în timp ce în restul țării acestea vor rămâne apropiate de mediile obișnuite.
Regimul pluviometric va fi deficitar la nivel național, iar lipsa precipitațiilor se va resimți mai ales în zonele montane.
Canicula persistă la mijlocul lunii
În intervalul 13 – 20 iulie, temperaturile vor depăși valorile normale în toate regiunile, cu cele mai mari abateri în vestul țării.
În ceea ce privește precipitațiile, estul și sud-estul vor avea cantități apropiate de normal, în timp ce restul teritoriului va înregistra un deficit de ploi.
Final de iulie cu vreme caldă
Prognoza pentru perioada 20 – 27 iulie indică menținerea temperaturilor peste media specifică sezonului în întreaga țară, în special în vest, sud-vest și centru.
Cantitățile de precipitații vor fi, în general, apropiate de cele normale pentru această perioadă, în cea mai mare parte a teritoriului.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.