23.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSportHandbal„Toată lumea plânge!” Maghiarii, furioși după eliminarea de la Mondial: „Au fost...

„Toată lumea plânge!” Maghiarii, furioși după eliminarea de la Mondial: „Au fost decizii pe care nu le-am înțeles deloc”

Ungaria a părăsit Campionatul Mondial de handbal feminin acuzând arbitrajul, după înfrângerea cu Olanda, scor 23-28.

Naționala feminină a Ungariei a fost eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin, după o înfrângere la cinci goluri în fața Olandei (23-28), într-un meci disputat la Rotterdam. Imediat după finalul partidei, mai multe jucătoare și oficiali maghiari au acuzat maniera de arbitraj, catalogând-o drept „nedreaptă” și „confuză”.

Pentru Ungaria, a fost prima prezență în sferturile unui Mondial după 12 ani, însă drumul s-a oprit în fața uneia dintre gazdele competiției.

Petra Simon: „Mereu au fost decizii la care ne-am uitat fără să le înțelegem”

Maghiarele au început curajos partida, dar au fost rapid depășite de o echipă olandeză susținută de aproape 9.000 de fani și condusă excelent de portărița Yara ten Holte. La pauză, scorul era 17-11 pentru gazde, iar Ungaria nu a mai reușit să revină.

După meci, căpitanul Katrin Klujber, eliminată în repriza secundă pentru un fault pe contraatac, a acuzat decizia arbitrilor danezi Mads Hansen și Jesper Madsen:

Evident, nu a fost nicio intenție implicată. Nu am putut să mă opresc, dar dacă am fi avut un arbitraj normal, ar fi revenit și s-ar fi uitat la fază. Poate că am fost vizată, nu știu. Nu am protestat, pentru că ar fi fost degeaba.

Co-echipiera sa Petra Simon, autoare a 3 goluri, a completat:

De fiecare dată când simțeam că putem reveni, apăreau decizii pe care nu le înțelegeam. Îmi pare rău că s-a terminat așa.

„Toată lumea plânge” – reacțiile din vestiarul Ungariei

Portărița Kinga Janurik a vorbit cu lacrimi în ochi după fluierul final:

Toată lumea plânge. Nu vorbim niciodată despre arbitraj, dar azi a fost foarte dificil. Am luptat până la capăt și sunt mândră de echipă. Îmi pare rău că nu am ajuns în careul de ași.

Pivotul Petra Tovizi a preferat să se concentreze pe greșelile echipei:

Olanda nu a făcut nimic neașteptat. Problema a fost la noi. În prima repriză, am ratat prea multe, iar ele au profitat de fiecare greșeală. E dureros, dar trebuie să învățăm din asta.

Președintele Federației, Ferenc Ilyes: „Am fost foarte nervos pe arbitraj”

Și conducerea Federației Maghiare de Handbal a reacționat dur. Președintele Ferenc Ilyes, fost internațional, a admis că a fost „foarte nervos” în timpul meciului:

Cred că nu am jucat un meci bun. În timpul jocului, am fost foarte nervos pe arbitraj, dar am făcut și multe greșeli care ne-au costat. Îmi pare rău că nu am putut arăta ce putem cu adevărat.

Selecționerul Vladimir Golovin a încercat să tempereze tonul, dar a recunoscut dezamăgirea generală:

Sunt mândru de fete. Am jucat un Campionat Mondial bun, dar am plătit scump greșelile. Inima noastră a fost mereu acolo, iar asta contează cel mai mult.

Semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin:

  • Franța – Germania, vineri, 12 decembrie, ora 18:45 (Digi Sport 2 / Prima Sport 2)
  • Olanda – Norvegia, vineri, 12 decembrie, ora 21:30 (Digi Sport 2 / Prima Sport 3)

Rezultatele sferturilor de finală:

  • Germania – Brazilia 30-23
  • Norvegia – Muntenegru 32-23
  • Olanda – Ungaria 28-23
  • Danemarca – Franța 26-31

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

FMI: dolarul rămâne pivotul economiei globale, în ciuda reconfigurărilor comerciale și a presiunilor geopolitice

Băncile centrale nu au intensificat achizițiile de aur într-o manieră care să indice o reconfigurare majoră a rezervelor internaționaleEconomia globală continuă să graviteze în...

Băncile românești își consolidează rezervele: depozitele populației și firmelor au crescut cu aproape 50 de miliarde de lei

BNR apreciază că sectorul bancar a menținut pe parcursul anului trecut o poziție confortabilă, din punct de vedere al lichiditățiiSistemul bancar din România a...

Cod roșu de caniculă pentru trei sferturi din țară, inclusiv Capitala

În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a MuntenieiAdministrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, o avertizare...
Ultima oră
Pe aceeași temă