FCSB a câștigat meciul cu Dinamo, scor 3-1, în etapa a 7-a din play-off-ul Superligii și este aproape campioană.
Roș-albaștrii au făcut o primă repriză solidă și au luat un avantaj decisiv în cursa pentru câștigarea titlului.
FCSB poate fi campioană de sâmbătă, dacă CFR Cluj nu va câștiga meciul din deplasare cu Universitatea Craiova. Dacă ardelenii câștigă, FCSB are nevoie de o singură victorie în ultimele trei etape sau ca CFR Cluj să nu câștige și ultimele două etape.
În partida cu Dinamo, FCSB a început perfect, iar Bîrligea a marcat în minutul 23 cu o lovitură de cap din centrarea lui Cisotti.
Trei minute mai târziu, Octavian Popescu a marcat fără emoții după o acțiune excelentă a lui Mihai Popescu.
Dinamo a înscris în repriza a doua din penalty
FCSB a continuat să domine, iar Octavian Popescu a reușit dubla înainte de pauză, printr-o execuție superbă.
În partea secundă, arbitrul Rareș Vidican a acordat ușor un penalty pentru Dinamo, iar Selmani a marcat.
Totuși, FCSB a fost lipsită de emoții în finalul meciului și se pregătește de câștigarea titlului.
Este pe primul loc, cu un avans de șapte puncte față de CFR Cluj, cu trei etape rămase de disputat.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!