32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSportFotbalȘumudică și-a luat rămas-bun de la Rapid! A demisionat imediat după eliminarea...

Șumudică și-a luat rămas-bun de la Rapid! A demisionat imediat după eliminarea din Cupa României

Eliminarea din Cupa României a dus la plecarea antrenorului Marius Șumudică de la Rapid, anunțată chiar în fața suporterilor.

Marius Șumudică nu mai este antrenorul celor de la Rapid București. Tehnicianul a decis să demisioneze imediat după înfrângerea suferită, miercuri seară, în semifinalele Cupei României Betano, scor 1-2, în fața formației FC Hermannstadt. Decizia a fost comunicată pe loc, direct în fața fanilor giuleșteni prezenți în deplasarea de la Sibiu.

Meciul a fost tensionat și s-a încheiat dramatic. FC Hermannstadt a deschis scorul în minutul 16, iar Rapid a egalat abia în minutul 85. Totuși, speranțele bucureștenilor s-au năruit în prelungiri, când sibienii au marcat golul victoriei în al patrulea minut adițional. La scurt timp după fluierul final, Marius Șumudică a mers către sectorul ocupat de suporterii rapidiști și le-a transmis mesajul său de despărțire.

„Băieți, vă mulțumesc frumos pentru tot ce ați făcut pentru echipa asta, ați fost senzaționali. Este greșeala mea. Eu, din momentul de față, nu mai sunt antrenorul Rapidului”, a spus Șumudică, potrivit Prima Sport.
„Vă mulțumesc din suflet, este vina mea, mi-o asum, o să vină un alt antrenor care, probabil, o să facă mai multe”, a adăugat tehnicianul în fața fanilor.

Șumudică luase decizia încă dinaintea meciului

Conform informațiilor apărute după partidă, Marius Șumudică se gândea deja la această despărțire încă dinaintea semifinalei cu Hermannstadt. Acesta le-ar fi transmis jucătorilor intenția sa, iar înfrângerea suferită la Sibiu nu a făcut decât să grăbească anunțul oficial.

Totuși, la conferința de presă de după meci, antrenorul a evitat să ofere o confirmare definitivă în fața presei. „E la cald, nu are rost. O să am o discuție cu echipa, cu patronii clubului și vom lua o decizie”, a declarat Șumudică. „Din păcate, ultimele jocuri arătăm rău. Va trebui să găsesc explicația”, a adăugat el, făcând trimitere și la parcursul ezitant din campionat.

În Superliga, Rapid ocupă locul 6, ultimul din play-off, cu doar 5 etape rămase de disputat. Urmează un program dificil pentru giuleșteni: meciuri cu FCSB (acasă), Universitatea Craiova (deplasare), Dinamo (deplasare), CFR Cluj (acasă) și U Cluj (deplasare). Cu toate acestea, rămâne de văzut dacă Marius Șumudică va mai sta pe bancă în vreunul dintre aceste jocuri sau dacă conducerea clubului va numi imediat un interimar sau un nou principal.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

PNL respinge acuzațiile PSD privind schimbarea poziției în negocierile pentru formarea Guvernului

PNL a respins, vineri, criticile PSD privind schimbarea poziției în negocierile pentru formarea Guvernului și a susținut că atât partidul, cât și președintele Ilie...

Doar 61% dintre români au locuințele conectate la canalizare. Diferențe majore între orașe și sate

În anul 2025, 61,1% din populația rezidentă a României avea acces la sisteme de canalizare, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS).Procentul...

Remiză suspectă la Mondial! SUA pierde spectacolul cu Turcia, dar merge mai departe

Grupa D a Campionatului Mondial și-a desemnat echipele calificate, după o ultimă etapă în care SUA și Australia și-au asigurat prezența în 16-imile de...
Ultima oră
Pe aceeași temă