23.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăSeceta și canicula au afectat grav producția de miere în România. Apicultorii...

Seceta și canicula au afectat grav producția de miere în România. Apicultorii anunță scumpiri masive

Anul 2025 se dovedește unul dintre cei mai dificili pentru apicultorii români. Din cauza înghețului din primăvară și a valurilor de caniculă din vară, producția de miere s-a prăbușit cu aproximativ 70%, în special la sortimentele de salcâm și tei.

Unii apicultori au încercat să-și salveze producția de miere, deplasând familiile de albine prin țară. Eforturile au avut însă rezultate modeste.

Un apicultor din Blaj a explicat pentru Știrile ProTV:

„5 tone anual, dar în situația de față a fost undeva până în 10 kg pe familie, poate și mai puțin, deci nicio tonă.”

La rândul său, Alexandru Popa, apicultor, a declarant conform aceleiași surse: „În aprilie, a înghețat absolut tot în momentul în care trebuiau să înflorească pomii, a picat.”

Situația a fost confirmată și de Răzvan Coman, președintele Asociației Crescătorilor de Albine din România:

„Trebuie să ne așteptăm la creșteri de prețuri la miere pentru că anul ăsta a fost practic inexistent.”

Mierea, mai scumpă ca niciodată

Creșterea prețurilor se resimte deja pe piață. Alina Oachiș Mateș, director de marketing, a precizat:

„Pentru cine vrea să își cumpere mierea de salcâm de la piață, va găsi mierea între 50 și 70 de lei/kg, față de anii trecuți când găseau între 30 și 45 de lei/kg. Importurile anul acesta vor crește probabil cu 50-60%. Din ceea ce știm noi, toată Uniunea Europeană este afectată.”

România, dependentă de importuri

Pe fondul crizei, România cumpără tot mai multă miere din China, Republica Moldova, Ucraina și Bulgaria. În anii anteriori, însă, peste jumătate din producția autohtonă era exportată, potrivit datelor Institutului Național de Statistică.

Între timp, consumul intern continuă să crească: de la 850 de grame pe cap de locuitor acum 10 ani, la 1,2 kg în prezent.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Corecție pe bursele europene: scăderi generalizate la final de săptămână, sub presiunea vânzărilor și a incertitudinilor globale

Analiștii pun corecția pe seama unui climat investițional prudent, alimentat de incertitudini privind direcția economiei globalePiețele de capital din Europa au încheiat ultima ședință...

Cod roșu de caniculă pentru trei sferturi din țară, inclusiv Capitala

În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a MuntenieiAdministrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, o avertizare...

Modelul vinului schimbă regulile unei alte industrii de miliarde de euro

În noua piață globală, câștigătorii vor fi cei care reușesc să combine moștenirea agricolă cu inovația și construirea unor branduri credibileIndustria mondială a uleiului...
Ultima oră
Pe aceeași temă