28.8 C
București
luni, 22 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăRomsilva elimină bonusurile de pensionare. Ce beneficii dispar pentru angajați

Romsilva elimină bonusurile de pensionare. Ce beneficii dispar pentru angajați

Bonusurile de pensionare pentru angajații Romsilva vor fi eliminate, iar directorii nu vor mai primi prime de până la 100.000 de euro la retragere, a anunțat premierul Marcel Ciolacu, alături de ministrul Mediului, Mircea Fechet.

Decizia vine în urma unor controverse legate de cheltuielile mari din cadrul Regiei Naționale a Pădurilor, care este unul dintre cei mai mari angajatori de stat, având aproape 15.000 de salariați.

Ministrul Mediului a precizat că, după modificarea legii pentru personalul silvic, va demara negocieri cu conducerea Romsilva și reprezentanții sindicatelor pentru revizuirea contractului colectiv de muncă.

Scopul este de a elimina toate bonificațiile de pensionare incluse în acest document.

Conform datelor oficiale, în ultimii doi ani, Regia Pădurilor a plătit bonusuri de pensionare în valoare de peste 190 de milioane de lei, bani acordați unui număr de 1.200 de angajați.

Nereguli și lipsuri de 30 de milioane de lei

Pe lângă eliminarea primelor de pensionare, autoritățile au luat și alte măsuri drastice:

  • Trei directori au fost demiși în urma unor evaluări, inclusiv șeful Direcției Silvice Arad, care s-a pensionat anul trecut, a încasat prima de pensionare și ulterior s-a reangajat pe aceeași funcție.
  • Un control intern a descoperit că peste 30 de milioane de lei lipsesc din două fonduri speciale ale instituției.
  • 39 de persoane cu funcții de conducere vor pierde indemnizația de conducere, din cauza performanțelor slabe.

Autoritățile susțin că aceste măsuri sunt necesare pentru a reduce cheltuielile nejustificate și pentru a eficientiza activitatea Romsilva.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

7 premieri în 10 ani: instabilitatea politică din Marea Britanie atinge un nou nivel

Marea Britanie va avea în acest an al șaptelea prim-ministru în ultimul deceniu, după ce liderul Partidului Laburist, Keir Starmer, a fost înlăturat luni...

Google DeepMind și A24 anunță un parteneriat de cercetare pentru viitorul producției de film și tehnologie AI

Google DeepMind și studioul de film A24 au anunțat un parteneriat de cercetare descris ca fiind „primul de acest tip”, menit să conecteze dezvoltarea...

Egiptul a intrat în istorie la Mondial! Salah a condus echipa spre o victorie fără precedent

Naționala Egiptului a obținut prima victorie din istorie la un Campionat Mondial, după 3-1 cu Noua Zeelandă.Egiptul a scris o pagină importantă din istoria...
Ultima oră
Pe aceeași temă