Comisia Europeană a decis să sesizeze Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE), acuzând România de nerespectarea obligațiilor asumate prin Tratatul de aderare și legislația europeană privind depozitele de deșeuri.
Potrivit unui comunicat oficial, autoritățile române nu au aplicat integral prevederile Directivei 1999/31/CE privind depozitele de deșeuri, modificată prin Directiva (UE) 2018/850, care impune închiderea și reabilitarea depozitelor ce nu respectă condițiile legale de funcționare sau care nu au obținut autorizație.
Comisia subliniază că aceste obligații sunt esențiale pentru prevenirea riscurilor pe termen lung asupra sănătății umane și a mediului, generate de eliminarea necontrolată a deșeurilor și de depozitarea deșeurilor netratate.
România a beneficiat de o perioadă de tranziție, prevăzută în Tratatul de aderare, care a permis anumitor depozite neconforme să funcționeze până la 16 iulie 2017. După această dată, toate aceste situri ar fi trebuit închise și reabilitate.
CITEȘTE ȘI – Criza climatică va crește incendiile declanșate de fulgere: un pericol tot mai mare pentru sănătatea publică
Deși autoritățile române au raportat închiderea și reabilitarea a 92 de depozite de deșeuri, Comisia Europeană arată că 15 situri continuă să funcționeze, fără planuri clare de reabilitare. În pofida unor progrese, nouă dintre aceste depozite nu sunt încă reabilitate în mod corespunzător.
În acest context, Comisia a transmis României o scrisoare de punere în întârziere în octombrie 2020 și un aviz motivat în februarie 2024. Considerând că măsurile luate până în prezent sunt insuficiente, executivul european a decis sesizarea CJUE.
Directiva europeană privind depozitele de deșeuri stabilește reguli stricte pentru reducerea impactului negativ asupra apei, solului și aerului și urmărește diminuarea progresivă a depozitării deșeurilor, în special a celor care pot fi reciclate sau valorificate prin alte metode.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.