30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSocialPremierul Bolojan, mesaj cu prilejul Zilei Europene a Victimelor Totalitarismului: Ura și...

Premierul Bolojan, mesaj cu prilejul Zilei Europene a Victimelor Totalitarismului: Ura și violența nu trebuie să devină politică de stat

Premierul Ilie Bolojan a transmis sâmbătă un mesaj în contextul Zilei Europene a Comemorării Victimelor Stalinismului și Nazismului, precum și a Zilei Naționale a Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului.

„Această zi ne amintește un adevăr esențial. Intoleranţa, ura, abuzurile şi violenţa nu pot fi niciodată prezentate ca soluţii şi nu trebuie niciodată ridicate la rang de politică de stat”, a afirmat Bolojan.

„În urmă cu 86 de ani, la 23 august 1939, a fost semnat odiosul pact Ribbentrop-Molotov, prin care Europa de Est a fost împărţită între cele două regimuri totalitare – nazism şi comunism – conduse de Hitler şi Stalin. Această dată rămâne un simbol al cinismului şi brutalităţii cu care aceste regimuri au distrus destine, au devastat comunităţi şi au călcat în picioare libertatea”, a explicat șeful Guvernului.

Importanța păstrării memoriei și a lecțiilor trecutului

„Totalitarismele secolului trecut au adus crime în masă, deportări, foamete şi teroare, iar memoria acestor orori trebuie păstrată vie”, a adăugat Bolojan.

Conștientizând aceste tragedii, este responsabilitatea noastră să construim o societate justă, puternică și cu adevărat europeană, a mai spus premierul României.

Apel la valorile fundamentale ale societății

„Această zi ne amintește că intoleranţa, ura, abuzurile şi violenţa nu pot fi niciodată prezentate ca soluţii şi nu trebuie niciodată ridicate la rang de politică de stat. Trebuie să vorbim deschis despre trecut, să îl înţelegem şi să învăţăm lecţiile lui, astfel încât libertatea, respectul şi demnitatea oamenilor să rămână valori fundamentale ale României de astăzi”, a concluzionat premierul.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Calea Victoriei devine pietonală: tururi ghidate, dezbateri despre siguranța urbană și evenimente culturale în al nouălea weekend „Străzi deschise”

Pe parcursul zilei, zona centrală a Capitalei găzduiește o serie de activități culturale, educaționale și civice, de la tururi ghidate la dezbateri publice și...

Valul de căldură afectează și energia nucleară: centrala Paks din Ungaria își reduce producția, din cauza apei prea calde din Dunăre

Reglementările din Ungaria impun monitorizarea strictă a temperaturii apei din Dunăre, atunci când aceasta depășește 25 de grade CelsiusCentrala nuclearoelectrică de la Paks, din...

Nicușor Dan: Comemorarea Pogromului de la Iași, avertisment privind reapariția discursului care incită la ură

Președintele Nicuşor Dan a transmis la 85 de ani de la Pogromul de la Iași că discursul instigator la ură reapare în spațiul public,...
Ultima oră
Pe aceeași temă