32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăPoliticăOana Gheorghiu, numită oficial viceprim-ministru al României. Nicușor Dan a semnat decretul

Oana Gheorghiu, numită oficial viceprim-ministru al României. Nicușor Dan a semnat decretul

Președintele României, Nicușor Dan, a semnat miercuri decretul prin care Oana Clara Gheorghiu este numită în funcția de viceprim-ministru al Guvernului.

Documentul a fost transmis în cursul după-amiezii către Monitorul Oficial, urmând să fie publicat joi, 30 octombrie, notează Ziarul Financiar.

Conform Administrației Prezidențiale, ceremonia oficială de depunere a jurământului Oanei Gheorghiu va avea loc joi, la ora 10:00, la Palatul Cotroceni, în prezența premierului Ilie Bolojan și a altor membri ai Executivului.

Oana Gheorghiu, fondatoarea „Dăruiește Viață”, intră în Guvern

Numirea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier a fost făcută la propunerea premierului Ilie Bolojan, care a subliniat meritele acesteia în domeniul civic și social.

Cofondatoare a Asociației „Dăruiește Viață”, Oana Gheorghiu este recunoscută pentru rolul decisiv în construirea primului spital de oncologie pediatrică din România, un proiect finanțat exclusiv din donații private.

Prin această nominalizare, premierul a dorit să aducă în echipa guvernamentală o personalitate din societatea civilă, implicată activ în proiecte cu impact social și umanitar.

Controverse politice în jurul numirii

Decizia de a o desemna pe Gheorghiu în funcția de vicepremier nu a fost lipsită de reacții politice.

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a criticat nominalizarea pe motiv că opiniile sale exprimate împotriva lui Donald Trump pun în pericol relația cu partenerul strategic – SUA. Grindeanu a afirmat marți seara:

„Pentru a evita să compromitem relaţia cu SUA şi să nu ne îndreptăm spre un dezastru ireparabil diplomatic în raport cu partenerul nostru strategic, Ilie Bolojan trebuie să-şi retragă imediat propunerea prin care o nominalizează pe doamna Oana Gheorghiu ca vicepremier.”

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Titlurile de stat Fidelis revin la Bursa de Valori București

Ministerul Finanțelor a listat la Bursa de Valori București (BVB) cea de-a șasea emisiune Fidelis din acest an, după ce a atras 939,5 milioane...

Au rescris istoria înainte de fazele eliminatorii! Campionatul Mondial 2026 doboară un record care părea imposibil

Campionatul Mondial din 2026 a devenit deja ediția cu cei mai mulți spectatori din istorie, deși faza grupelor abia s-a încheiat.Campionatul Mondial din 2026...

Partidele sunt așteptate să prezinte vineri soluția pentru depășirea crizei politice. Nicușor Dan cere o majoritate și responsabilitate

Partidele parlamentare sunt așteptate, vineri, să prezinte președintelui Nicușor Dan o soluție pentru depășirea crizei politice, după consultările de la Cotroceni și negocierile purtate...
Ultima oră
Pe aceeași temă

1 COMENTARIU

  1. Trump a ordonat retregerea a cca.700 de militari americani aflati in Romania. Din Polonia si tarile baltice, nu! (https://adevarul.ro/stiri-interne/evenimente/pregatirea-apararii-pe-linii-e-esentiala-2482914.html)
    Impostori deosebiti de TOXICI pentru Romania si romani, precum Retardisor Dan, Bolojan, sau Mosteanu- useristul care s-a inscris la o universitate privata doar ca sa fenteze armata si a fost numit de primii doi ministru la Aparare, stiau asta insa v-a prostit ca totul e ok in relatiile cu SUA! Au mai numit-o la Externe si pe o pitipoancă userista ”ranga” la toate capitolele (Toiu), iar deunazi, intr-o totala desconsiderare a relatiilor cu SUA au pus vicepremier pe o alta persoana controversata, care mictiona in capul lui Trump si Vance cu declaratii insultatoare pentru cei doi lideri americani
    Mai pupati-i mult in dos pe impostorii astia imbecili si o se mierliti ca prostii, fie de foame, fie in gulaguri siberiene.

    Pentru imbecilii care nu inteleg prejudiciile MULTIPLE, inclusiv de securitate, aduse Romaniei de numirea ca vicepremier a Oanei Gheorghiu (față de care, in particular, as fi avut un mare resopect daca refuza functia)

    Cand presedintele Romaniei, Nicusor Dan (deja detestat de catre Trump), numeste intr-o functie guvernamentala importanta (vicepremier) o persoana care i-a insultat PUBLIC pe presedintele si vicepresedintele SUA, nu poate exista niciun dubiu ca relatia cu SUA se va deteriora suficient de mult pentru a avea urmari deosebit de grave pentru statul roman, indiferant de cat rahat vor mai manca propagandistii useristo-penelisti in incercarea de aminimalilza, distrage atentia de la asta, sau nega!