Ancheta vizează suspiciuni legate de plăți informale primite în schimbul unor intervenții chirurgicale, consultații medicale sau facilitarea ieșirii la pensie pe criterii medicale
Procurorii anticorupție au descins, joi, în mai multe locații din București și județul Dâmbovița, într-un dosar care vizează posibile fapte de corupție, comise de cadre medicale militare. Printre instituțiile vizate se numără și Spitalul Militar Central „Dr. Carol Davila”, unde mai mulți medici, inclusiv din conducerea secției de Neurochirurgie, sunt suspectați că ar fi primit bani necuveniți de la pacienți.
Ancheta vizează suspiciuni legate de plăți informale primite în schimbul unor intervenții chirurgicale, consultații medicale sau facilitarea ieșirii la pensie pe criterii medicale, scrie Agerpres.
Potrivit unui comunicat emis de Direcția Națională Anticorupție, perchezițiile autorizate de instanță se desfășoară în patru locații, două birouri din cadrul unei instituții publice și două imobile aparținând unor persoane fizice. Ancheta este gestionată de procurorii din cadrul Serviciului specializat al DNA care investighează corupția comisă de personal militar și vizează fapte presupus comise în perioada 2024–2025.
Instituția precizează că în această etapă sunt urmărite doar suspiciuni, iar acțiunile desfășurate urmăresc strângerea de probe, pentru clarificarea situației de fapt și stabilirea eventualei vinovății.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube