Deputatul PSD Marius Budăi afirmă că majoritatea formată de PNL, USR și UDMR este una de conjunctură, susținând că „niciun alegător nu a pus ștampila pe o alianță PNL-USR-UDMR” într-o postare făcută duminică pe Facebook.
Acesta afirmă și că PNL și USR au transformat blocajul guvernamental într-o strategie politică deliberată politic actual. Deputatul a dat dovată trei fapte n acest sens. Prima faptă se referă la negocierile cu Eugen Tomac, nominalizat premier, unde cererile în cascadă au continuat deși acesta acceptase să nu aibă miniștri, secretari de stat sau prefecți PSD.
Budăi afirmă că reprezentanții celor două partide au plecat fără să semneze acordul deoarece nu căutau o înțelegere, ci doar „un pretext documentat pentru refuz”. A doua faptă indicată de socialpdemocrat îl vizează pe Ilie Bolojan, care a prezentat la Cotroceni trei variante de ieșire din criză, inclusiv susținerea unui guvern PSD la învestitură.
A treia faptă invocată de Budăi amintește de perioada în care Bolojan guverna și lua decizii majore unilateral, fără a informa partenerii din coaliția de guvernare.
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a confirmat public acest mod de lucru, arătând că acordul Mercosur, cu consecințe majore pentru fermieri, a fost semnat fără informarea partenerilor. Concluzia deputatului PSD este că regulile coaliției și dialogul politic reprezintă soluții considerate bune de aceste formațiuni doar atunci când nu conduc ei.
Deputatul a afirmat că PNL și USR nu „controlează și „nu dețin” majoritatea invocată în Parlament.
„Reprezentanții PNL și USR pretind dreptul absolut de a da primul-ministru, invocând o majoritate de conjunctură formată ad-hoc în Parlament – PNL, USR și UDMR. Este o construcție artificială, îmbrăcată în retorică democratică. Nu au candidat împreună. Nu au cerut un mandat comun. Nu au prezentat un program de guvernare comun. Niciun alegător nu a pus ștampila pe o alianță PNL-USR-UDMR – pentru că aceasta nu a existat” a precizat social-democratul în postarea sa.