28.9 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiMilitarii ucraineni îndepărtează minele din Herson

Militarii ucraineni îndepărtează minele din Herson

Experții în deminare și militarii ucraineni de salvare au scanat miercuri pentru muniții neexplodate și pentru minele terestre în orașul Herson recucerit.

Viceministrul de Interne ucrainean, Mari Akopyan, a estimat că va dura cel puțin cinci până la șapte ani pentru a demina întreaga țară.


Printre munițiile recuperate de militarii de salvare s-au numărat rachete, rămășițe de proiectile și o serie de mine terestre neexplodate.

Militarii ucraineni caută minele din Herson, Ucraina fiind în acest moment cea mai contaminată țară din lume


„ În totalitate, în acest moment, înțelegem că Ucraina este cea mai contaminată țară din lume. În acest moment avem peste 200.000 de kilometri pătrați necontrolați încă și nedeminați”, a declarat Akopyan reporterilor, potrivit Reuters.


Locuitorii din Herson au salutat trupele în centrul orașului, după ce Rusia a abandonat singura capitală regională pe care o capturase de la invazia sa din februarie.

Ministrul rus al Apărării susține că militarii lui n-au abandonat armament în Herson. Ucraina îi răspunde ironic: „Sunteți sigur?”

Ministerul ucrainean al Apărării comentează ironic un anunț al ministrului rus al Apărării, care susținea că militarii ruși n-au abandonat armament în Herson, pe malul drept al Niprului, la retragerea lor din oraș.

„Ministrul rus al Apărării: Nici arme nici echipament n-au rămas pe malul drept. Sunteți sigur?”, comentează, ironic, Ministerul ucrainean al Apărării, într-o postare pe Twitter.

Postarea ucrainenilor este însoțită de imagini filmate în Herson, după retragerea rușilor. În imagini se văd tancuri, tunuri și autocamioane, precum și proiectile de artilerie nefolosite și lăzi care ar putea conține cartușe. Cel puțin unul dintre tancuri este în stare de funcționare. Tancul purta pe el un Z rusesc, iar ucrainenii i-au adăugat drapelul lor, galben – albastru.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...

IMM-urile se pregătesc pentru atacuri cibernetice: aproape jumătate au fost deja victime, dar încrederea crește după crize

Cele mai frecvente cauze ale atacurilor rămân mesajele de tip phishing, vulnerabilitățile neactualizate, lipsa unei monitorizări eficiente și parolele slabeCompaniile mici și mijlocii din...

Cod roșu de caniculă pentru trei sferturi din țară, inclusiv Capitala

În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a MuntenieiAdministrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, o avertizare...
Ultima oră
Pe aceeași temă