Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că patru cetățeni români se află la bordul navei MSC Francesca, aflată sub sechestrul autorităților din Iran. Potrivit MAE, aceștia sunt în siguranță.
Ambasada României în Republica Islamică Iran are în atenție situația a patru cetățeni români aflați la bordul navei MSC Francesca, care este în prezent sechestrată de autoritățile iraniene, potrivit informării transmise de Ministerul Afacerilor Externe, relatează Mediafax.
Reprezentanții ambasadei României la Teheran precizează că cetățenii români sunt în siguranță, iar diplomații români mențin contactul cu autoritățile iraniene și cu diplomați europeni în legătură cu această situație.
„Ambasada a întreprins demersuri pe lângă autoritățile competente locale care au transmis că cei patru cetățeni se află în siguranță și în stare bună de sănătate. Reprezentanții Ambasadei României la Teheran continuă să monitorizeze situaţia şi sunt în contact cu autoritățile iraniene, cu omologii europeni, precum și cu partenerii din Muntenegru, fiind pregătiţi să acorde asistenţă consulară, conform competenţelor”, notează Ministerul Afacerilor Externe.
Ministerul Afacerilor Externe anunță că nu au fost înregistrate solicitări de asistență consulară în legătură cu acest caz și reamintește cetățenilor români aflați în situații de urgență pe teritoriul Iranului că pot apela numărul de urgență al Ambasadei României la Teheran (+98 21 77647570).
Potrivit sursei citate, nava a fost capturată miercurea trecută de autoritățile de la Teheran pentru încălcări ale legislației maritime, potrivit informațiilor transmise. Potrivit acelorași date, măsura a intervenit după ce președintele Donald Trump a suspendat atacurile pe termen nelimitat, fără ca negocierile de pace să dea semne de reluare.