26.6 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăSportFotbalLovitură grea pentru „câini”! Clubul lui Nicolae Badea, ACS FC Dinamo, a...

Lovitură grea pentru „câini”! Clubul lui Nicolae Badea, ACS FC Dinamo, a fost declarat oficial în faliment

Tribunalul București a închis definitiv povestea „Dinamo Badea”, după 14 ani de insolvență.

Situația complicată a brandului Dinamo a cunoscut un nou capitol dramatic. Tribunalul București a pronunțat decizia definitivă de faliment a ACS FC Dinamo, entitatea controlată de omul de afaceri Nicolae Badea și cunoscută printre suporteri drept „Dinamo Badea”. Hotărârea vine la capătul unei proceduri de insolvență care s-a întins pe parcursul a peste 14 ani.

Odată cu sentința instanței, toate bunurile și activele asociației vor fi scoase la licitație publică, iar sumele rezultate vor fi folosite pentru a acoperi datoriile către creditori. Printre acestea se numără și nocturna bazei sportive de la Săftica, aflată în proprietatea ACS FC Dinamo, dar utilizată în prezent de echipa care evoluează în Superligă.

Falimentul pune capăt definitiv existenței unei structuri juridice care, deși nu mai avea activitate sportivă consistentă, deținea marca „Fotbal Club Dinamo” și stema cu cei doi câini, simboluri istorice și emblematice pentru suporterii alb-roșii.

Sfârșitul unei epoci, dar nu și al numelui Dinamo

În ultimii ani, ACS FC Dinamo își limitase activitatea la câteva grupe de juniori, fiind practic deconectată de la competițiile profesioniste. Totuși, prin controlul asupra mărcii și siglei, clubul rămânea o piesă importantă în complicatul puzzle juridic al identității dinamoviste.

După dispariția sa, doar două entități mai rămân oficial în viață sub numele Dinamo:

  • SC Dinamo 1948 SA, echipa care joacă în prezent în Superligă și care a ieșit din insolvență în vara acestui an, după o perioadă de patru ani de reorganizare.
  • CS Dinamo București, clubul aparținând Ministerului Afacerilor Interne, activ în Liga 2 și în numeroase discipline olimpice.

Decizia falimentului marchează o ruptură simbolică în istoria modernă a clubului din Șoseaua Ștefan cel Mare, punând capăt unei structuri juridice care, timp de peste un deceniu, a fost considerată de o parte a suporterilor drept depozitara identității originale a lui Dinamo.

În urma acestei hotărâri, licitațiile bunurilor și mărcilor vor fi gestionate de lichidatorul judiciar, iar soarta definitivă a activelor istorice va depinde de interesul manifestat de eventualii cumpărători — printre care s-ar putea număra și actualul club din Superligă.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Inteligența artificială ar putea depăși capacitatea actuală de apărare cibernetică, avertizează experții

Alianța de informații Five Eyes, formată din Regatul Unit, Statele Unite, Australia, Canada și Noua Zeelandă, avertizează că evoluția accelerată a inteligenței artificiale ar...

Propunerea privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit de Camera Deputaților

Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit de Camera Deputaților, după expirarea termenului constituțional de 45 de zile.Propunerea legislativă...

Primul caz de Ebola în Franța: medic întors din misiune umanitară

Un medic revenit dintr-o misiune umanitară în Republica Democratică Congo a fost testat pozitiv pentru Ebola în Franța, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății, marcând...
Ultima oră
Pe aceeași temă