23.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăInternaționalJunta din Myanmar anunță că va elibera peste 7000 de prizonieri în...

Junta din Myanmar anunță că va elibera peste 7000 de prizonieri în cadrul unei amnistii

Junta care a preluat puterea în Myanmar în urmă cu doi ani a anunțat că va elibera peste 7000 de prizonieri în cadrul unei amnistii.

Guvernul militar din Myanmar va elibera 7.012 prizonieri în cadrul unei amnistii pentru a marca ziua independenței țării, a anunțat miercuri postul public de televiziune MRTV. În timpul unui discurs, șeful juntei a lăudat unele țări pentru sprijinul acordat țării sale.

„Vreau să mulțumesc unor țări și organizații internaționale și regionale și unor persoane care au cooperat pozitiv cu noi… în mijlocul tuturor presiunilor, criticilor și atacurilor. Colaborăm îndeaproape cu țările vecine, precum China, India, Thailanda, Laos și Bangladesh. Vom lucra împreună pentru stabilitatea și dezvoltarea frontierelor”, a declarat generalul-maior Min Aung Hlaing într-un discurs care a marcat cea de-a 75-a zi a independenței Myanmarului, potrivit stiripesurse.ro.

În Myanmar se vor elibera peste 7000 de prizonieri după izolarea internațională și sancțiunile primite

Țara din sud-estul Asiei se confruntă cu izolare internațională și cu sancțiuni de când armata a preluat puterea de la un guvern ales în mod democratic, condus de laureatul premiului Nobel Aung Sang Suu Kyi, în urmă cu aproape doi ani.

De obicei, autoritățile eliberează prizonieri pentru a marca ziua în care Myanmar și-a declarat independența față de regimul britanic.

MRTV a anunțat că ultima amnistie nu îi va include pe cei condamnați pentru crimă și viol, pentru acuzații legate de explozibili, asociere ilegală, arme, droguri, gestionarea dezastrelor naturale și corupție. Nu este clar dacă vor fi eliberați deținuți politici, care ocupă numeroase locuri în închisoare de la preluarea puterii de către militari.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Atacuri la adresa Bitcoin: Un activ speculativ fără valoare intrinsecă, condamnat la declin lent

Miliardarul investitor Jeremy Grantham își menține poziția critică față de Bitcoin, susținând că cea mai mare criptomonedă din lume nu are premisele unui activ...

Germania ia în calcul revenirea la serviciul militar obligatoriu: obiectiv ambițios de reînarmare și deficit sever de recruți

Revenirea la serviciul militar obligatoriu este analizată ca soluție de rezervă, în cazul în care voluntariatul nu va produce rezultatele necesareGermania se confruntă cu...

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...
Ultima oră
Pe aceeași temă