După un sezon impresionant în care Lionel Messi a câștigat Golden Boot și titlul de MVP în MLS, Inter Miami își consolidează echipa pentru a menține nivelul de performanță ridicat. Formația antrenată de Javier Mascherano a început deja să aducă întăriri, printre care se numără și fundașul stânga Sergio Reguilón, în timp ce mai mulți jucători au părăsit clubul.
Potrivit jurnalistului Uriel Lugt de la PuraPasionLaRed, Inter Miami este aproape de a-l readuce pe Rocco Rios Novo, jucător care a impresionat în sezonul recent încheiat și a fost unul dintre liderii echipei în playoff-uri.
CITEȘTE ȘI – Inter intră în 2026 de pe primul loc în Serie A! Cristi Chivu, victorie uriașă pe terenul Atalantei
Deși clubul a decis inițial să nu activeze opțiunea de cumpărare, negocierile cu Club Atlético Lanús sunt în curs pentru a achiziționa un procent important din drepturile sportive ale jucătorului. La doar 23 de ani, Rios Novo este văzut ca o întărire valoroasă, capabil să ofere rotatie esențială pentru MLS și Concacaf Champions Cup, chiar dacă rolul său inițial ar putea fi de rezervă în echipa lui Mascherano.
În paralel, Inter Miami se mișcă rapid pe piața transferurilor, după ce retragerile lui Jordi Alba și Sergio Busquets au creat goluri importante în lot. Pe lângă Reguilón, echipa este aproape de a-l aduce pe portar Dayne St. Clair și pe mijlocașul Facundo Mura, iar Giovani Lo Celso este aproape să se alăture pentru a întări linia de mijloc. De asemenea, viitorul lui Tadeo Allende rămâne incert, iar Fafa Picault ar putea părăsi clubul, ceea ce crește necesitatea unor întăriri în atac.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.