31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăIndustria agroalimentară acuză Guvernul: „Acordul UE–Mercosur este împotriva fermierilor români”

Industria agroalimentară acuză Guvernul: „Acordul UE–Mercosur este împotriva fermierilor români”

Dragoș Frumosu, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Industria Alimentară (Sindalimenta), a declarat că acordul comercial UE–Mercosur semnat de România „este împotriva propriilor fermieri”.

Președintele Sindalimenta atrage atenția: „costurile de producție tot mai mari de la an la an, coroborate cu prețurile cerealelor care au rămas la niveluri apropiate de cele din urmă cu 15 ani, conduc la o decapitalizare agresivă”.

„În prezent, zeci de exploatații sunt deja executate silit, iar alte ferme se află la limita dintre supraviețuire și faliment. Abordarea simplistă a problemelor sectorului agroalimentar de către Guvernul Bolojan, fără o consultare cu jucătorii din domeniu, conduce la distrugerea caracterului strategic al agriculturii și industriei alimentare românești”, notează federația.

Critici la adresa autorităților române

Sindalimenta acuză că apelurile organizațiilor din agricultură pentru respingerea acordului au fost ignorate.

Dragoș Frumosu a criticat pozițiile exprimate de președintele Nicușor Dan și de doi miniștri USR:

„Poziția exprimată de președintele Nicușor Dan cum că acest acord oferă oportunități mai mari decât riscuri a fost puternic contestată de asociațiile fermierilor, dar ea i-a încurajat pe cei doi miniștri USR-iști, Ioana Țoiu și Radu Miruță, să voteze împotriva intereselor naționale”.

El a mai arătat că ministrul Agriculturii, Florin Barbu, „nu a ieșit public să spună ce pregătește guvernul. Acum vine și ne explică că s-a opus. Ne întrebăm firesc de ce pentru binele agriculturii și industriei alimentare românești, nu a ieșit public să critice poziția Guvernului și a președintelui României”.

Sindalimenta cere transparență și analize aprofundate

Federația solicită publicarea discuțiilor din Guvern referitoare la acord și prezentarea avantajelor obținute de România în urma negocierilor cu Comisia Europeană.

Sindalimenta cere asumarea publică a faptului că semnarea acordului s-a realizat „fără o analiză aprofundată, fără studii de impact”.

„Industria alimentară românească va fi și ea grav afectată de această decizie și ne întrebăm ce se va întâmpla cu acele companii care au făcut investiții mari, prin implementarea unor proiecte europene. Deschiderea pieței românești pentru produse agro-alimentare ieftine din America Latină, dar foarte multe de o calitate mult inferioară celor românești, va conduce la falimente și disponibilizări masive de personal”, avertizează Dragoș Frumosu.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Undă verde pentru noi terapii în UE: EMA recomandă șase medicamente și extinde zeci de indicații

Recomandările EMA sunt transmise Comisiei Europene, care ia decizia finală privind introducerea pe piață a tratamentelor în Uniunea EuropeanăExperții Agenției Europene a Medicamentului continuă...

Undă verde pentru noi terapii în UE: EMA recomandă șase medicamente și extinde zeci de indicații

Recomandările EMA sunt transmise Comisiei Europene, care ia decizia finală privind introducerea pe piață a tratamentelor în Uniunea EuropeanăExperții Agenției Europene a Medicamentului continuă...

Cod roșu de caniculă pentru trei sferturi din țară, inclusiv Capitala

În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a MuntenieiAdministrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, o avertizare...
Ultima oră
Pe aceeași temă