Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a cerut Rusiei și Ucrainei ‘să nu închidă ușa’ dialogului, spunând că speră ca discuțiile dintre Moscova și Kiev să se reia luni la Istanbul, a anunțat joi președinția turcă, potrivit The Telegraph.
‘Suntem în contact cu Rusia și Ucraina (…) Le spunem că nu trebuie să închidă ușa (discuțiilor) atât timp ea este deschisă’, le-a spus președintele turc jurnaliștilor care călătoreau cu el la întoarcerea sa miercuri dintr-o vizită în Azerbaidjan.
‘În timpul fiecăreia dintre întâlnirile noastre, le reamintim interlocutorilor noștri că această oportunitate nu trebuie ratată’, a adăugat Erdogan, afirmând că ‘stingerea acestui mare incendiu în regiunea noastră este (…) o datorie umanitară’.
După negocierile directe din 16 mai dintre Kiev și Moscova la Istanbul, primele din primăvara anului 2022, Ucraina și-a exprimat miercuri disponibilitatea pentru noi discuții lunea viitoare în Turcia, cerând însă ca Moscova, care a făcut propunerea, să ofere în avans condițiile sale pentru ca întâlnirea să dea rezultate.
Kremlinul așteaptă răspunsul de la Kiev pentru o nouă rundă de negocieri
La rândul său, Kremlinul a declarat joi că așteaptă răspunsul Kievului la propunerea sa pentru o a doua rundă de discuții directe la Istanbul, pentru a-i prezenta condițiile sale pentru un acord de pace.
‘Din câte știu, nu s-a primit încă niciun răspuns (…) Trebuie să așteptăm răspunsul din partea părții ucrainene’, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, într-o conferință de presă.
Ucraina nu a refuzat întâlnirea, dar a subliniat miercuri că dorește să cunoască în avans conținutul ‘memorandumului’ rusesc menit să contureze condițiile Moscovei pentru a se ajunge la un acord de pace durabil.
Dmitri Peskov a respins însă joi ‘cererea’ Kievului.
Ministrul turc de externe, Hakan Fidan, care a fost primit luni la Moscova de Vladimir Putin, va sosi joi în Ucraina, unde este programat să se întâlnească cu Volodimir Zelenski.
Turcia, țară membră NATO, a reușit să mențină relații bune atât cu Ucraina, cât și cu Rusia de la începutul invaziei Moscovei în Ucraina în februarie 2022, furnizând drone Kievului fără a se alătura însă sancțiunilor occidentale care vizează Moscova.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!