CSM București a învins Rapid cu 33-22 în etapa a 15-a din Liga Florilor și a urcat din nou pe prima poziție a clasamentului.
Derby-ul etapei a 15-a din „Liga Florilor” a adus față în față pe CSM București și Rapid, într-un meci disputat miercuri după-amiaza în sala Apollo, o arenă cu o capacitate de doar 420 de locuri, situată lângă Parcul Văcărești. Partida s-a încheiat cu un succes categoric al „tigroaicelor”, scor 33-22, rezultat în urma căruia campioana României a revenit pe primul loc în clasament.
Mutarea jocului în sala Apollo a fost determinată de faptul că Sala Polivalentă este ocupată de confruntarea dintre Dinamo și Fuchse Berlin, programată în Liga Campionilor, cele două formații urmând să susțină antrenamentul oficial înaintea meciului.
CSM București a fost echipa care a controlat duelul încă din primele minute. Deși startul a fost echilibrat, iar Rapid a încercat să țină aproape de adversară, formația gazdă a preluat rapid inițiativa și a impus ritmul jocului.
În minutul 3, Ostergaard a transformat o aruncare de la 7 metri pentru 2-1. Omoregie a punctat de la 9 metri în minutul 6, într-un început echilibrat de partidă. În minutul 11, Chambertin a reușit o execuție spectaculoasă, bară-gol, pentru 7-4, iar Rapid a încercat să revină, deși evolua în inferioritate numerică. Un minut mai târziu, Omoregie a greșit de două ori consecutiv, iar CSM, cu om în plus, a văzut cum avantajul de la 7-3 s-a redus la 7-5.
După primul sfert de oră, scorul era 10-7, cu reușite la ambele porți. În minutul 25, CSM conducea cu 14-10, iar la pauză tabela indica 17-11 pentru campioana României, un avantaj de șase goluri.
CSM a majorat diferența în repriza secundă
În partea a doua, diferența a crescut constant. În minutul 36, scorul ajunsese la 22-12, un avantaj de zece goluri pentru CSM București. Cu 15 minute înainte de final, în minutul 45, „tigroaicele” se distanțaseră la 27-16, iar Rapid nu mai putea emite pretenții în acest meci.
Minutul 50 a adus un nou moment important, CSM conducând cu 30-20, cu zece minute înainte de final. Deși Rapid a avut câteva momente mai solide și a încercat să reducă diferența, toate tentativele de revenire au fost irosite.
Partida s-a încheiat cu scorul de 33-22, o diferență clară în favoarea campioanei, care acumulează 29 de puncte și revine pe primul loc în „Liga Florilor”. Rapid, care traversează un sezon modest, cu evoluții oscilante, se află pe locul 7 în clasament.
Înaintea confruntării, CSM București era într-o formă excelentă, cu șapte victorii consecutive în Liga Campionilor și un parcurs intern solid, cu 13 victorii și o remiză în campionat. Derby-ul cu Rapid a venit cu trei zile înaintea duelului cu Ikast din Liga Campionilor, iar formația pregătită de Bojana Popovic era considerată superfavorită, având în vedere și cele șase victorii consecutive în fața rivalei din Giulești. În meciul tur, CSM se impusese cu 32-27.
Un element notabil al confruntării a fost debutul Cristinei Vărzaru în funcția de team manager la Rapid. Fosta conducătoare de la CSM București și-a început oficial activitatea la formația din Giulești chiar în derby-ul cu fosta sa echipă.
Vărzaru își dăduse demisia de la CSM București în semn de solidaritate cu antrenorul Adrian Vasile, după ce acesta fusese demis în urma celor patru înfrângeri în șase meciuri din Liga Campionilor, înregistrate până în luna noiembrie.
Victoria clară obținută în sala Apollo consolidează poziția CSM București în fruntea clasamentului și confirmă diferența de formă dintre cele două echipe în acest moment al sezonului.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!