27.1 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăPoliticăDaniel Zamfir: Planul lui Bolojan a ieșit la iveală! Ni se propune...

Daniel Zamfir: Planul lui Bolojan a ieșit la iveală! Ni se propune să începem să vindem ce mai avem prin casă

Liderul senatorilor PSD, Daniel Cătălin Zamfir, susține că în spatele unor discuții din Guvern privind listarea la bursă a unor companii de stat s-ar afla un plan de vânzare a participațiilor statului la anumite firme.

Liderul senatorilor PSD, Daniel Cătălin Zamfir, a criticat joi Guvernul, într-o postare pe Facebook, prin care a acuzat că impune cetățenilor să vândă „acțiuni la cele mai profitabile societăți unde statul este acționar”.

„Planul lui Bolojan a ieșit la iveală! Celebra, deja, vicepremier Gheorghiu, după îndelungi analize, propune să începem să vindem ce mai avem prin casă”, a afirmat acesta.

Strategia de vânzare a unor active importante pregătită din timp

Zamfir a declarat faptul că ar fi vorba despre o vânzare de active importante ale statului.

„Concret, ne propune să vindem acțiuni la cele mai profitabile societăți unde statul este acționar. Sigur, îmbrăcată frumos în formula listării la bursă, acțiunea devoalează, de fapt, strategia lui Bolojan de la bun început”, a spus Zamfir.

El acuză că strategia ar fi fost pregătită în timp, prin măsuri economice care au afectat populația.

„A accentuat în mod real starea de panică economică, a sărăcit populația și a falimentat companii românești ca să prezinte acum soluția salvatoare”, a declarat liderul senatorilor PSD.

„Vindem acțiuni la CEC Bank, la Compania de aeroporturi, la Salrom, la Loteria Română, Administrația porturilor maritime, Hidroelectrica, Romgaz, Poșta Română și altele”, a spus Zamfir.

În aceeași postare, social-democratul a declarat că: „Întrebarea are un singur răspuns. Doar dacă ai un plan ticălos care n-are legătură cu interesele României”.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Scumpiri cu până la 15% pe litoral după încheierea programului „Litoralul pentru Toți”

Vacanța de vară a început oficial, iar stațiunile de pe litoralul românesc încep să atragă tot mai mulți turiști.Cu toate acestea, gradul de ocupare...

Nicușor Dan reia consultările cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui premier

Președintele României, Nicușor Dan, va avea marți o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice reprezentate în Parlament, în vederea desemnării unui...

Bolojan și Grindeanu, reacții după ce Guvernul Veștea n-a trecut de Parlament. Ce planuri au liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament. Liderul liberal a...
Ultima oră
Pe aceeași temă