Şoferii sunt sfătuiţi să circule cu prudenţă, să reducă viteza şi să folosească luminile de ceaţă
Meteorologii au emis, miercuri dimineaţă, mai multe avertizări cod galben de ceaţă, valabile pentru numeroase localităţi din ţară. În zonele afectate, vizibilitatea poate scădea sub 200 de metri, iar în anumite puncte chiar sub 50 de metri.
Centrul Infotrafic al Poliţiei Române anunţă că traficul se desfăşoară în condiţii dificile, din cauza ceţii dense pe autostrăzile A0 – Centura Capitalei, A2 Cernavodă–Constanţa şi A3 Bucureşti–Braşov. Fenomenul afectează, de asemenea, mai multe drumuri din judeţele Bacău, Botoşani, Dolj, Galaţi, Olt, Mehedinţi, Maramureş, Teleorman, Vrancea şi Vaslui.
Avertizările ANM vizează integral judeţul Dolj, precum şi sute de localităţi din Mehedinţi, Teleorman, Bacău, Botoşani, Galaţi, Vrancea şi Vaslui. În aceste zone se semnalează ceaţă persistentă, cu vizibilitate mult redusă, iar local pot apărea condiţii favorabile formării gheţuşului.
Şoferii sunt sfătuiţi să circule cu prudenţă, să reducă viteza şi să folosească luminile de ceaţă pentru a evita producerea accidentelor.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube