28.9 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăPoliticăBucureștiul riscă incapacitatea de plată. Ciprian Ciucu cere adoptarea urgentă a bugetului...

Bucureștiul riscă incapacitatea de plată. Ciprian Ciucu cere adoptarea urgentă a bugetului de stat

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a făcut vineri un apel către partidele din coaliția de guvernare să adopte săptămâna viitoare bugetul de stat în forma propusă de Executiv, avertizând că situația financiară a Primăriei Municipiului București este critică.

Edilul a declarat, într-o conferință de presă la sediul PMB, că adoptarea bugetului este „esenţială” pentru locuitorii Capitalei, deoarece ar permite o ușoară majorare a cotelor defalcate din impozitul pe venit, sume vitale pentru funcționarea administrației locale.

În lipsa acestei decizii, Primăria Capitalei riscă să ajungă în incapacitate de plată în perioada următoare.

„În luna aprilie avem un vârf de plată de 150 de milioane, care se adaugă la ceea ce oricum trebuie să plătim lunar, care sunt bani din obligaţiuni emise în urmă cu 20 de ani, care au fost rostogolite an de an. Şi nu mai putem să le rostogolim, pentru că nu permite legea. Atrag atenţia Guvernului, atrag atenţia Parlamentului, într-un mod cât se poate de serios, că în luna aprilie, dacă reuşim să evităm incapacitatea de plată în luna martie, în luna aprilie – dacă nu vom fi avut bugetul naţional, să mai crească puţin cotele – Primăria Capitalei va fi în incapacitate de plată”, a precizat Ciprian Ciucu.

Consiliul General nu s-a întrunit din lipsă de cvorum

Declarațiile edilului vin după ce ședința Consiliului General al Municipiului București nu a putut avea loc din cauza lipsei de cvorum.

Ciucu a afirmat că este a treia oară când CGMB nu se poate reuni, în condițiile în care, potrivit acestuia, Capitala traversează o perioadă „extrem de dificilă” din punct de vedere financiar. În prezent, Consiliul General „nu este funcţional”, a spus primarul.

El a criticat dur absența consilierilor PSD, pe care îi consideră responsabili pentru blocajul din administrația locală.

„Iresponsabilitatea celor de la PSD este incredibilă. Mă aştept la nişte cote foarte proaste pe luna aceasta – adică banii care vin de la buget – şi cel puţin una dintre hotărârile de pe ordinea de zi ne-ar fi ajutat foarte mult să mai luăm din presiunea pe care o simţim în acest moment, din cauza bugetului”, a evidenţiat Ciucu.

Acuzații privind reducerea fondurilor pentru administrațiile locale

Potrivit edilului, situația financiară dificilă a Primăriei Capitalei este rezultatul reducerii fondurilor alocate administrațiilor locale în ultimii ani.

El susține că măsurile adoptate de Guvernul condus de Marcel Ciolacu au diminuat resursele autorităților locale cu aproximativ 7,5 miliarde de euro în perioada 2024–2025.

„Oricine poate vedea că prin Ordonanţa ‘Trenuleţ’ şi prin acea hotărâre a solidarităţii, PMB a pierdut 3,5 miliarde iar sectoarele au pierdut 3,5 miliarde, bani care ne lipsesc acum să evităm insolvenţa STB şi a Termoenergetica”, a adăugat Ciucu.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...

Cod roșu de caniculă pentru trei sferturi din țară, inclusiv Capitala

În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a MuntenieiAdministrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, o avertizare...

Consiliul Europei acuză Suedia de discriminare în accesul la servicii medicale pentru migranții romi

Experții europeni subliniază că accesul la îngrijiri medicale este o condiție fundamentală pentru demnitatea umanăSuedia a încălcat mai multe prevederi ale Cartei Sociale Europene...
Ultima oră
Pe aceeași temă