Tehnicianul „tunarilor” anunță că echipa sa merge pe Parc des Princes cu scopul clar de a întoarce soarta calificării.
Arsenal se pregătește de un duel de totul sau nimic cu PSG, în această seară, de la ora 22:00, în returul semifinalei Ligii Campionilor. După 0-1 în tur, londonezii au nevoie de o prestație solidă pentru a răsturna scorul și a prinde biletul spre finala de la München. Mikel Arteta este convins că echipa sa poate reuși acest lucru și a transmis un mesaj mobilizator la conferința oficială dinaintea partidei.
Tehnicianul spaniol a scos în evidență faptul că Arsenal a ajuns până în această fază contrar așteptărilor și tocmai din acest motiv trebuie să abordeze meciul cu încredere maximă.
„Am arătat că putem în Europa, de multe ori împotriva așteptărilor. Nimeni nu ar fi crezut că vom ajunge aici. Am jucat împotriva istoriei. Acum e momentul să ne scriem propria istorie.”, a declarat Arteta.
Mikel Arteta: „Trebuie să corectăm ce s-a întâmplat în tur”
Pentru antrenorul „tunarilor”, meciul de la Paris nu este doar o provocare, ci o oportunitate de a valida progresul echipei sale din ultimele sezoane. Arteta a vorbit despre planul său tactic și despre lucrurile pe care jucătorii trebuie să le îmbunătățească față de prima manșă.
„Trebuie să repetăm multe dintre lucrurile bune făcute în tur, dar cu mai multă consistență. Dacă reușim asta, șansele de calificare vor fi foarte mari. Scorul din primul meci nu reflectă exact ce s-a întâmplat. Avem o nouă oportunitate să corectăm asta.”
Spaniolul a lăudat și atmosfera de la Paris, considerând că tocmai contextul unei astfel de confruntări este motivul pentru care fotbalul la cel mai înalt nivel rămâne special.
„Suntem la un singur pas de o finală de Liga Campionilor. Jucăm într-unul dintre cele mai frumoase orașe din lume, împotriva unui adversar puternic – nu poți cere mai mult.”
În plus, Arteta a transmis că starea de spirit din vestiar este una pozitivă și că energia emoțională trebuie convertită într-o prestație de top.
„Avem o motivație uriașă. Nu avem nevoie de altceva. Trebuie să folosim energia, emoția și chiar slăbiciunile pe care fiecare dintre noi le are, pentru a da totul și a performa la cel mai înalt nivel.”
Partida dintre PSG și Arsenal decide ce echipă va merge în finala Champions League, programată pe 31 mai, la München. Adversara va fi Inter Milano, care a trecut de FC Barcelona după o dublă dramatică, încheiată cu 7-6 la general.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!