Compania Hexi Pharma figurează în evidențele ANAF cu datorii de 17,6 milioane de lei
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a scos la vânzare fabrica Hexi Pharma, firma implicată în scandalul dezinfectanților diluați, furnizați spitalelor. Licitația vizează un teren de 2.642 metri pătrați și o hală metalică de aproape 1.700 metri pătrați, situate în Mogoșoaia, iar prețul de pornire este de 8 milioane de lei (inclusiv TVA), echivalentul a 6,66 milioane de lei fără TVA, scrie profit.ro.
Compania Hexi Pharma figurează în evidențele ANAF cu datorii de 17,6 milioane de lei, iar printre creditorii care au de recuperat bani se numără și Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – DNA. Potrivit Fiscului, firma se află în insolvență, iar instanța a decis menținerea sub sechestru a mai multor bunuri, inclusiv terenuri, clădiri și sume de bani din conturile firmei, pentru acoperirea prejudiciului cauzat spitalelor și altor entități.
În martie 2023, Curtea de Apel București a constatat prescrierea faptelor pentru care Hexi Pharma și reprezentanții săi fuseseră trimiși în judecată, dispunând încetarea procesului penal. Totuși, instanța a decis că unitățile sanitare afectate, trebuie să primească despăgubiri din partea companiei. De asemenea, au fost anulate avizele care au permis comercializarea produselor biocide, fabricate de Hexi Pharma.
Scandalul Hexi Pharma a izbucnit în 2016, când presa a dezvăluit că dezinfectanții produși de firmă aveau concentrații mult mai mici decât cele declarate. În urma acestui scandal, fostul ministru al Sănătății, Patriciu Achimaș Cadariu, și-a dat demisia pe 8 mai 2016.
În prezent, ANAF încearcă să valorifice bunurile companiei, pentru recuperarea prejudiciilor și acoperirea datoriilor restante.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube